– Da jeg så Steve Cooper-nyheden, vidste jeg det!

Brøndby IF blev i sidste uge en assistenttræner rigere i Ben Dawson, der har været mange år i Newcastle. Her kan du lære englænderen bedre at kende.



Brøndby IF er gået ind i en helt ny æra med Steve Cooper i front.

Alan Tate blev kort efter bragt ind som assistenttræner og siden fulgte historien om, at David Tivey afløser Anders Storskov som fysisk træner.

Kort før Brøndbys Superliga-kamp mod OB blev også Ben Dawson præsenteret som ny assistenttræner.

Den 44-årige englænder har ingen stor fodboldkarriere bag sig, men gik trænervejen og har gennem 15 år arbejdet sig op gennem rækkerne i Newcastle, inden han drog til Leicester City i 2024 som assistent under netop Steve Cooper.

Han har også arbejdet for det engelske fodboldforbund og havde efter bruddet med Leicester City mindre opgaver for City Football Group, der ejer blandt andre Manchester City, og individuel træning med Nottingham Forrests Elliot Anderson.

Nu har han landet et fast job i Brøndby IF, hvor han genforenes med Steve Cooper.

– Da jeg så, Steve Cooper blev ansat i Brøndby, vidste jeg, at han nok ville følge med. De har bygget en god forbindelse, og Steve Cooper værdsætter ham rigtig højt. De har et godt samarbejde, selvom de kun har været samme sted i en kort periode, siger The Athletics Newcastle-reporter, Chris Waugh, i et interview med Tipsbladet.

Foruden den engelske kvartet er Henrik Hansen fortsat assistent, ligesom Kevin Mensah er tilknyttet som individuel træner i Brøndby IF.

Dygtig transitionstræner

Chris Waugh har et indgående kendskab til Newcastle og har mange gange talt med Ben Dawson, der har en særlig evne til at skabe bro mellem akademi og førstehold.

– Det bliver selvfølgelig anderledes i Brøndby, fordi han i Newcastle kendte alt og alle, men med det sagt, er jeg sikker på, at han sagtens kan overføre det til en ny klub. Ben er drevet af at udvikle unge spillere og hjælpe dem med et opnå deres potentiale. Han er god til at se talent og skrue på de rigtige knapper.

– Samtidig er han god i sin kommunikation til seniorafdelingen, som måske ikke har den samme tid til at fordybe sig i talenterne. Jeg tror, det er noget, som Brøndby blev tiltrukket af, da det er en af hans styrker.

Mest nævneværdigt har Ben Dawson været med til at udvikle Elliot Anderson, som nu er i Nottingham Forest, og Sean og Matty Longstaff. Også Lewis Miley kan nævnes og tidligere spillere som Paul Dummet og Andy Carroll.

– Ben er god at være omkring, og jeg tror, spillerne er glade for ham. Han tager ikke sig selv alt for seriøst, og han lyder heller ikke som en, der har slugt cheftræner-brugsanvisningen. Han taler ikke i et træner-sprog, men gør det i stedet på en måde, der er spiselig for alle. Han kender selvfølgelig alle fagbegreberne, men han bruger dem ikke udadtil.

Chris Waugh er samtidig sikker på, det er positivt for Ben Dawson, at han har taget springet udenfor Englands grænser for at udvide sin trænerhorisont.

Opholdet på den københavnske Vestegn startede også forrygende med en 5-1-sejr over OB – Brøndby indtager Superligaens fjerdeplads.








Ny kæmpeklub er interesseret




EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Her kan du se Danmark mod Belarus

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Dansk stjerne udgår med sygdom

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne



Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København EKSKLUSIVT

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

GOG buldrer forbi bundhold

Peter Christiansen har fundet afløseren

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Aflyser pressemøde i Parken

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Belgien skuffer mod Kasakhstan



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Landstræner uenig med Ronaldo

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Chok i OB – siger op efter seks dage

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Superliga-profil får trænerlicens

Landsholdsprofil misser træning

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Glimrende nyt om Chido Obi

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Advarer mod at undervurdere Belarus

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’