Han styrede Panama videre til kvartfinalen under sommerens Copa America-slutrunde, hvilket var en historisk bedrift, og lige nu har dansk-spanske Thomas Christiansen derfor heller ingen planer om at stoppe som landstræner for den mellemamerikanske nation.
Men den tidligere FC Barcelona-spiller kan sagtens se sig selv som klubtræner igen engang i fremtiden.
– Jeg vil gerne være klubtræner igen, men jeg nyder utroligt meget at være landstræner. Selvfølgelig er det sådan, at når resultaterne er gode, så er alt perfekt. Men der skal nok komme nedture.
– Det handler om at nyde det, og som landstræner er det mere langsigtet, i forhold til din tankegang og din forberedelse, i forhold til på klubplan, hvor du har en eksamen hver søndag. Og den skal du altså bestå. Hvis du taber fire uger i træk, så kan du godt føle dig lidt truet, siger Thomas Christiansen til Tipsbladet.
Selvfølgelig er der nogle klubber i Danmark, der ville kunne være interessante. Men det er ikke noget, jeg tænker over lige nu. Hvis de er interesserede, så kan de melde sig.
Thomas ChristiansenLandstræner for Panama og tidligere FC Barcelona-spiller
Den 51-årige panamanske landstræner har tidligere været cheftræner i Union Saint-Gilloise, Leeds United, APOEL og AEK Larnaca.
– Jeg vil sige, at det har været godt i alle de klubber, jeg har været i, fordi jeg har lært masser af ting i hver enkelt klub. Hvis jeg skal nævne én, så er det faktisk Leeds, fordi der var så mange ting, der ikke var, som de skulle være. Ting, som jeg måske ikke håndterede på den rette måde eller i tide. Og det er ting, som jeg har lært af, siger Thomas Christiansen og fortsætter:
– Fodboldmæssigt har jeg egentlig haft stor succes i de klubber, jeg har været i. Historisk set har jeg skabt noget med de forskellige klubber, og det er også sket nu med Panama. Vi må håbe, at tingene fortsætter sådan, om det så er som landstræner eller klubtræner. Da jeg var i Union St. Gilloise, spurgte jeg dem også, hvorfor de valgte mig, og der svarede de: ‘Fordi du gør dine hold bedre’. Det sagde klubpræsidenten, og han kom også med data om de resultater, jeg havde skabt i de forskellige klubber.
Superliga-klubber kan bare ringe
Sommerens Copa America-slutrunde i USA løb af stablen omtrent samtidig med EM-slutrunden i Tyskland, og derfor havde Thomas Christiansen begrænset mulighed for at følge det danske landshold.
– Jeg så lidt. Men det var lidt svært, fordi jeg også skulle forberede mig til vores egne kampe og vores modstandere. Tidsforskellen var også en stor hindring, for vi trænede typisk, når Danmark spillede. Men jeg så et par kampe.
– Det kunne have været lidt bedre for Danmarks vedkommende. Jeg havde en tro på, at det kunne blive et godt EM for det danske landshold. Men de kom da videre fra gruppespillet, siger Thomas Christiansen.
Som spiller har du været i klubber som B.93 og Herfølge. Kunne du se dig selv som cheftræner i en dansk klub?
– Det kunne jeg godt. Det er ikke noget, jeg vil udelukke. Selvfølgelig er der nogle klubber i Danmark, der ville kunne være interessante. Men det er ikke noget, jeg tænker over lige nu. Hvis de er interesserede, så kan de melde sig, siger Thomas Christiansen og fortsætter:
– Lige i øjeblikket har jeg det fint og jeg nyder tilværelsen i Panama. Man ved aldrig, hvad der sker. Det kan godt være, at der kommer et opkald fra et eller andet sted, og så er du væk. Eller også vil du fortsætte. Det er ikke så nemt at spå om fodbold.
Thomas Christiansen peger afslutningsvist på, at hans bedste ven er en af hans tidligere holdkammerater fra B.93, og han mødes altid med nogle af de gamle holdkammerater fra Østerbro-klubben, når han er hjemme i Danmark på besøg.
Tipsbladet har også talt med Thomas Christiansen om hans unge år i FC Barcelona. Det kan du læse om HER.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere FCK-spiller solgt
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
AVIS
Kan købes til spotpris
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen
City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
EKSKLUSIVT
– En sindssygt fed følelse
TRANSFER
Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben
TRANSFER
Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
NYHEDER
