Han styrede Panama videre til kvartfinalen under sommerens Copa America-slutrunde, hvilket var en historisk bedrift, og lige nu har dansk-spanske Thomas Christiansen derfor heller ingen planer om at stoppe som landstræner for den mellemamerikanske nation.
Men den tidligere FC Barcelona-spiller kan sagtens se sig selv som klubtræner igen engang i fremtiden.
– Jeg vil gerne være klubtræner igen, men jeg nyder utroligt meget at være landstræner. Selvfølgelig er det sådan, at når resultaterne er gode, så er alt perfekt. Men der skal nok komme nedture.
– Det handler om at nyde det, og som landstræner er det mere langsigtet, i forhold til din tankegang og din forberedelse, i forhold til på klubplan, hvor du har en eksamen hver søndag. Og den skal du altså bestå. Hvis du taber fire uger i træk, så kan du godt føle dig lidt truet, siger Thomas Christiansen til Tipsbladet.
Selvfølgelig er der nogle klubber i Danmark, der ville kunne være interessante. Men det er ikke noget, jeg tænker over lige nu. Hvis de er interesserede, så kan de melde sig.
Thomas ChristiansenLandstræner for Panama og tidligere FC Barcelona-spiller
Den 51-årige panamanske landstræner har tidligere været cheftræner i Union Saint-Gilloise, Leeds United, APOEL og AEK Larnaca.
– Jeg vil sige, at det har været godt i alle de klubber, jeg har været i, fordi jeg har lært masser af ting i hver enkelt klub. Hvis jeg skal nævne én, så er det faktisk Leeds, fordi der var så mange ting, der ikke var, som de skulle være. Ting, som jeg måske ikke håndterede på den rette måde eller i tide. Og det er ting, som jeg har lært af, siger Thomas Christiansen og fortsætter:
– Fodboldmæssigt har jeg egentlig haft stor succes i de klubber, jeg har været i. Historisk set har jeg skabt noget med de forskellige klubber, og det er også sket nu med Panama. Vi må håbe, at tingene fortsætter sådan, om det så er som landstræner eller klubtræner. Da jeg var i Union St. Gilloise, spurgte jeg dem også, hvorfor de valgte mig, og der svarede de: ‘Fordi du gør dine hold bedre’. Det sagde klubpræsidenten, og han kom også med data om de resultater, jeg havde skabt i de forskellige klubber.
Superliga-klubber kan bare ringe
Sommerens Copa America-slutrunde i USA løb af stablen omtrent samtidig med EM-slutrunden i Tyskland, og derfor havde Thomas Christiansen begrænset mulighed for at følge det danske landshold.
– Jeg så lidt. Men det var lidt svært, fordi jeg også skulle forberede mig til vores egne kampe og vores modstandere. Tidsforskellen var også en stor hindring, for vi trænede typisk, når Danmark spillede. Men jeg så et par kampe.
– Det kunne have været lidt bedre for Danmarks vedkommende. Jeg havde en tro på, at det kunne blive et godt EM for det danske landshold. Men de kom da videre fra gruppespillet, siger Thomas Christiansen.
Som spiller har du været i klubber som B.93 og Herfølge. Kunne du se dig selv som cheftræner i en dansk klub?
– Det kunne jeg godt. Det er ikke noget, jeg vil udelukke. Selvfølgelig er der nogle klubber i Danmark, der ville kunne være interessante. Men det er ikke noget, jeg tænker over lige nu. Hvis de er interesserede, så kan de melde sig, siger Thomas Christiansen og fortsætter:
– Lige i øjeblikket har jeg det fint og jeg nyder tilværelsen i Panama. Man ved aldrig, hvad der sker. Det kan godt være, at der kommer et opkald fra et eller andet sted, og så er du væk. Eller også vil du fortsætte. Det er ikke så nemt at spå om fodbold.
Thomas Christiansen peger afslutningsvist på, at hans bedste ven er en af hans tidligere holdkammerater fra B.93, og han mødes altid med nogle af de gamle holdkammerater fra Østerbro-klubben, når han er hjemme i Danmark på besøg.
Tipsbladet har også talt med Thomas Christiansen om hans unge år i FC Barcelona. Det kan du læse om HER.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
OPTAKT
Colombia – Ghana
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
NYHEDER