Dansk landstræner: Nogle SL-hold er interessante

Thomas Christiansen, der i øjeblikket har kæmpe succes som landstræner for Panama, kunne godt se sig selv som cheftræner i Superligaen. Tipsbladet har talt med den dansk-spanske træner, der især lærte meget af sin tid som cheftræner for Leeds United.



Han styrede Panama videre til kvartfinalen under sommerens Copa America-slutrunde, hvilket var en historisk bedrift, og lige nu har dansk-spanske Thomas Christiansen derfor heller ingen planer om at stoppe som landstræner for den mellemamerikanske nation. 

Men den tidligere FC Barcelona-spiller kan sagtens se sig selv som klubtræner igen engang i fremtiden. 

– Jeg vil gerne være klubtræner igen, men jeg nyder utroligt meget at være landstræner. Selvfølgelig er det sådan, at når resultaterne er gode, så er alt perfekt. Men der skal nok komme nedture.

– Det handler om at nyde det, og som landstræner er det mere langsigtet, i forhold til din tankegang og din forberedelse, i forhold til på klubplan, hvor du har en eksamen hver søndag. Og den skal du altså bestå. Hvis du taber fire uger i træk, så kan du godt føle dig lidt truet, siger Thomas Christiansen til Tipsbladet. 

Selvfølgelig er der nogle klubber i Danmark, der ville kunne være interessante. Men det er ikke noget, jeg tænker over lige nu. Hvis de er interesserede, så kan de melde sig.

Thomas Christiansen
Landstræner for Panama og tidligere FC Barcelona-spiller

Den 51-årige panamanske landstræner har tidligere været cheftræner i Union Saint-Gilloise, Leeds United, APOEL og AEK Larnaca. 

– Jeg vil sige, at det har været godt i alle de klubber, jeg har været i, fordi jeg har lært masser af ting i hver enkelt klub. Hvis jeg skal nævne én, så er det faktisk Leeds, fordi der var så mange ting, der ikke var, som de skulle være. Ting, som jeg måske ikke håndterede på den rette måde eller i tide. Og det er ting, som jeg har lært af, siger Thomas Christiansen og fortsætter:

– Fodboldmæssigt har jeg egentlig haft stor succes i de klubber, jeg har været i. Historisk set har jeg skabt noget med de forskellige klubber, og det er også sket nu med Panama. Vi må håbe, at tingene fortsætter sådan, om det så er som landstræner eller klubtræner. Da jeg var i Union St. Gilloise, spurgte jeg dem også, hvorfor de valgte mig, og der svarede de: ‘Fordi du gør dine hold bedre’. Det sagde klubpræsidenten, og han kom også med data om de resultater, jeg havde skabt i de forskellige klubber.

Thomas Christiansen har været landstræner for Panama siden 2020. Foto: Alamy

Superliga-klubber kan bare ringe
Sommerens Copa America-slutrunde i USA løb af stablen omtrent samtidig med EM-slutrunden i Tyskland, og derfor havde Thomas Christiansen begrænset mulighed for at følge det danske landshold. 

– Jeg så lidt. Men det var lidt svært, fordi jeg også skulle forberede mig til vores egne kampe og vores modstandere. Tidsforskellen var også en stor hindring, for vi trænede typisk, når Danmark spillede. Men jeg så et par kampe.

– Det kunne have været lidt bedre for Danmarks vedkommende. Jeg havde en tro på, at det kunne blive et godt EM for det danske landshold. Men de kom da videre fra gruppespillet, siger Thomas Christiansen. 

Som spiller har du været i klubber som B.93 og Herfølge. Kunne du se dig selv som cheftræner i en dansk klub?

– Det kunne jeg godt. Det er ikke noget, jeg vil udelukke. Selvfølgelig er der nogle klubber i Danmark, der ville kunne være interessante. Men det er ikke noget, jeg tænker over lige nu. Hvis de er interesserede, så kan de melde sig, siger Thomas Christiansen og fortsætter:

– Lige i øjeblikket har jeg det fint og jeg nyder tilværelsen i Panama. Man ved aldrig, hvad der sker. Det kan godt være, at der kommer et opkald fra et eller andet sted, og så er du væk. Eller også vil du fortsætte. Det er ikke så nemt at spå om fodbold.

Thomas Christiansen peger afslutningsvist på, at hans bedste ven er en af hans tidligere holdkammerater fra B.93, og han mødes altid med nogle af de gamle holdkammerater fra Østerbro-klubben, når han er hjemme i Danmark på besøg. 

Tipsbladet har også talt med Thomas Christiansen om hans unge år i FC Barcelona. Det kan du læse om HER





LIVE

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

‘FC København var en mulighed’

Danmark – Nordmakedonien

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Spår: Her ender Mohamed Salah

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

To spillere frasorteret af Brian Riemer



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Philip Billing tabte kæben



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Nu flytter anfører til Danmark

– Vi håber men skal ikke regne med det!

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Danske stjerner kan være fortid

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Helt på røven over Victor Froholdt

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

FC København jagter Neestrup-erstatning

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Brøndby-handel er kollapset

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?