Han styrede Panama videre til kvartfinalen under sommerens Copa America-slutrunde, hvilket var en historisk bedrift, og lige nu har dansk-spanske Thomas Christiansen derfor heller ingen planer om at stoppe som landstræner for den mellemamerikanske nation.
Men den tidligere FC Barcelona-spiller kan sagtens se sig selv som klubtræner igen engang i fremtiden.
– Jeg vil gerne være klubtræner igen, men jeg nyder utroligt meget at være landstræner. Selvfølgelig er det sådan, at når resultaterne er gode, så er alt perfekt. Men der skal nok komme nedture.
– Det handler om at nyde det, og som landstræner er det mere langsigtet, i forhold til din tankegang og din forberedelse, i forhold til på klubplan, hvor du har en eksamen hver søndag. Og den skal du altså bestå. Hvis du taber fire uger i træk, så kan du godt føle dig lidt truet, siger Thomas Christiansen til Tipsbladet.
Selvfølgelig er der nogle klubber i Danmark, der ville kunne være interessante. Men det er ikke noget, jeg tænker over lige nu. Hvis de er interesserede, så kan de melde sig.
Thomas ChristiansenLandstræner for Panama og tidligere FC Barcelona-spiller
Den 51-årige panamanske landstræner har tidligere været cheftræner i Union Saint-Gilloise, Leeds United, APOEL og AEK Larnaca.
– Jeg vil sige, at det har været godt i alle de klubber, jeg har været i, fordi jeg har lært masser af ting i hver enkelt klub. Hvis jeg skal nævne én, så er det faktisk Leeds, fordi der var så mange ting, der ikke var, som de skulle være. Ting, som jeg måske ikke håndterede på den rette måde eller i tide. Og det er ting, som jeg har lært af, siger Thomas Christiansen og fortsætter:
– Fodboldmæssigt har jeg egentlig haft stor succes i de klubber, jeg har været i. Historisk set har jeg skabt noget med de forskellige klubber, og det er også sket nu med Panama. Vi må håbe, at tingene fortsætter sådan, om det så er som landstræner eller klubtræner. Da jeg var i Union St. Gilloise, spurgte jeg dem også, hvorfor de valgte mig, og der svarede de: ‘Fordi du gør dine hold bedre’. Det sagde klubpræsidenten, og han kom også med data om de resultater, jeg havde skabt i de forskellige klubber.
Superliga-klubber kan bare ringe
Sommerens Copa America-slutrunde i USA løb af stablen omtrent samtidig med EM-slutrunden i Tyskland, og derfor havde Thomas Christiansen begrænset mulighed for at følge det danske landshold.
– Jeg så lidt. Men det var lidt svært, fordi jeg også skulle forberede mig til vores egne kampe og vores modstandere. Tidsforskellen var også en stor hindring, for vi trænede typisk, når Danmark spillede. Men jeg så et par kampe.
– Det kunne have været lidt bedre for Danmarks vedkommende. Jeg havde en tro på, at det kunne blive et godt EM for det danske landshold. Men de kom da videre fra gruppespillet, siger Thomas Christiansen.
Som spiller har du været i klubber som B.93 og Herfølge. Kunne du se dig selv som cheftræner i en dansk klub?
– Det kunne jeg godt. Det er ikke noget, jeg vil udelukke. Selvfølgelig er der nogle klubber i Danmark, der ville kunne være interessante. Men det er ikke noget, jeg tænker over lige nu. Hvis de er interesserede, så kan de melde sig, siger Thomas Christiansen og fortsætter:
– Lige i øjeblikket har jeg det fint og jeg nyder tilværelsen i Panama. Man ved aldrig, hvad der sker. Det kan godt være, at der kommer et opkald fra et eller andet sted, og så er du væk. Eller også vil du fortsætte. Det er ikke så nemt at spå om fodbold.
Thomas Christiansen peger afslutningsvist på, at hans bedste ven er en af hans tidligere holdkammerater fra B.93, og han mødes altid med nogle af de gamle holdkammerater fra Østerbro-klubben, når han er hjemme i Danmark på besøg.
Tipsbladet har også talt med Thomas Christiansen om hans unge år i FC Barcelona. Det kan du læse om HER.
LIVE
TransferLIVE: Celtic jagter dansk bomber
HELT VILDT
FC København-dommer overrasker ekspert
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Storklub har taget kontakt
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
MEDIE
Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
TRANSFER
Cooper med kontant transfermelding
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
TRANSFER
