Danske klubber lurede – nu koster han 1,1 mia.

Danske klubber lurede på en af verdens bedste angribere, som kan blive solgt for over en milliard kroner denne sommer. Her kan du blive klogere på generationstalentet Alexander Isak i et stort Tipsbladet-interview.



Fodbold handler om at drømme, plejer Bo Henriksen at sige.

– Hans fortælling minder lidt om historien om Robin Hood, hvor man kan starte med nærmest ingenting og stå med det hele til sidste. Det er smukt, siger Peter Wennberg, teknisk chef i AIK, til Tipsbladet.

Robin Hood er i den her fortælling svenske Alexander Isak.

– Jeg tror, at otte engelske journalister har ringet til mig i år for at snakke om ham, fortæller Peter Wennberg, der var Alexander Isaks ungdomstræner i AIK.

Tipsbladet er nu den niende i rækken, og det er vi fordi, Alexander Isak er en helt vild fortælling, som faktisk kunne have udfoldet sig i Danmark.

Det fortæller Peter Wennberg mere om længere nede i artiklen.

Et gigantisk talent

Først skruer vi tiden tilbage til 2015, hvor Alexander Isak var en del af AIK’s talentafdeling.

Allerede dengang stod det klart for Peter Wennberg, at Alexander Isak var et generationstalent.

Det fortæller han i interviewet med Tipsbladet.

– Der var ingen tvivl om talentet. Det handlede bare om, hvor god han kunne blive. Premier League, Bundesliga eller noget andet, men fra 15-16-årsalderen var der ingen tvivl.

Det var her Alexander Isak og Peter Wennberg første gang stiftede bekendtskab med hinanden – siden fulgtes de ad fra U16, U17, U19 og på førsteholdet.

– Vi havde fem år sammen, og til sidst sagde Isak: “Når du tager til Real Madrid, vil du så hente mig?” fortæller Peter Wennberg med et højlydt grin.

Det blev dog Alexander Isak, som først scorede et udlandsskifte, da han i 2017 skiftede til Dortmund, mens Peter Wennberg fortsat er i AIK og i dag er teknisk chef.

Peter Wennberg har haft forskellige roller i AIK gennem de sidste godt og vel 15 år. Foto: AIK.

“Jeg har en historie,” udbryder han

Derefter fulgte et skifte til Real Sociedad, og siden 2022 har Alexander Isak været på kontrakt i Newcastle, hvor han har udviklet sig til en af verdens bedste angribere.

Peter Wennberg synes, det er helt vildt at have været med på rejsen, men alligevel er angriberen stadig den lille knægt fra Solna.

Det er specielt, fordi det sker ikke hver dag. Men det føles også naturligt med ham, da han for mig bare er Isak, som var en ung og talentfuld dreng, jeg arbejdede sammen med. Det føles også på samme måde, når vi møder hinanden, som det gjorde for 10 år siden.

Jeg har en historie,” udbryder Peter Weenberg undervejs i interviewet – så lad os da høre den.

En dag råbte jeg ad ham: “Isak, kom herind på trænerkontoret,” siger han og fortsætter:

– Du går altid bare forbi og kun siger “hej” til os. Du skal komme noget mere herind, være nysgerrig og være opmærksom på de ting, du skal forbedre. Du skal have øje for din egen fremtid, for vi har kun redskaberne, så det er op til dig at bruge dem.

– Han sagde: “Okay, coach. Jeg skal nok gøre det bedre.” Næste dag kom han direkte ind på kontoret og stod midt i det hele og sagde: “Hvad har du planlagt til mig?”

Det siger rigtig meget om Isak, forklarer Peter Wennberg, der uddyber, at angriberen blev uhyggelig detaljeorienteret i AIK.

Alexander Isak har scoret 27 gange for Newcastle i den netop overståede sæson. Foto: Alamy.

Danske bejlere

AIK blev også hans eneste klub i Skandinavien, selvom Peter Wennberg forklarer, at Alexander Isak i sine teenageår var i høj kurs.

Også i danske klubber.

– Selvfølgelig fik folk informationer om ham dengang, og jeg er helt sikker på, at han var på samtlige scoutinglister også i danske klubber. Men jeg ved ikke med sikkerhed hvilke klubber, eller om der var kontrakttilbud på bordet. Jeg fik også mange spørgsmål om ham på det tidspunkt. Folk ville hele tiden have information omkring ham.

Nu er det AIK, som kan nyde godt af historien om Alexander Isak, der rygtes på vej væk denne sommer for en pris på over en milliard kroner.

LÆS MERE: Dansker afslører godt venskab med verdensstjerne

Sverige banker Danmark

Snakken om en af verdens bedste angribere får interviewet til at tage en drejning.

Danmark har nemlig god grund til at være misundelig på Sverige, der på angriberpositionen råder over Sporting-målmaskinen Viktor Gyökeres foruden Alexander Isak.

Ifølge Peter Wennberg er noget af det tilfældigt og et øjebliksbillede, men han har også et strukturelt argument.

– Næsten 50 procent af spilletiden på landsholdet gives til spillere fra Stockholm, så området er et exceptionelt økosystem. Der er fire højtprofilerede akademier i Stockholm med gode ungdomstrænere.

– Mere end 50 procent af trænerne i Allsvenskan og Superettan kommer fra akademiverdenen, så der er rigtig mange cheftrænere, som har været med til at udvikle de her spillere.

Svenske Viktor Gyökeres har været livsfarlig i front for Sporting CP og rygtes til Manchester United denne sommer. Foto: Alamy.

Peter Wennberg har dog også et andet argument omkring svensk tålmodighed.

– Jeg tror ikke, at vi skubber spillerne for hurtigt frem. Det gælder i hvert fald i AIK, og jeg tror, at vi er mere åbensindede i at fostre talenterne. De har ikke alt, når de er 10 år gamle.

En snak Peter Wennberg også skal have med en af borgmesterkandidaterne i Paris, som besøger Stockholm torsdag.

Vi tror på potentialet, selvom spillerne ikke viser det fra dag et. Det kan formentlig forklare, hvorfor vi har så gode spillere lige nu på det øverste niveau. Det handler om økosystemet, og hvordan nogle kommer fra hårde kår, arbejder hårdt og ser en vej ud gennem fodbolden.

– Jeg kender rigtig mange danske fodboldfolk i FCK, Brøndby og FC Midtjylland, som bekræfter billedet af, at man i Sverige har lidt mere tålmodighed og arbejder mere med at uddanne og stoler på uddannelsen i stedet for statistikkerne og pointhøsten.

Penge spiller dog også en markant rolle.

– Jeg spurgte Björn Andersson for 20 år siden, da han var ansat i Bayern München, om hvordan, de arbejdede med agility-træning i forhold til farten i spillet. Han spurgte mig: “Tror du, Phillip Lahm er hurtig?” Jeg sagde: “Ja.”

– “Vi har købt ham,” sagde Björn, og når du har pengene, stopper du måske med at udvikle. Med klubstrukturerne i Sverige bliver vi nødt til at udvikle, for sammenligner du AIK’s budget med FCK’s, er det en anden sport.







LIVE

TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

– Det er forfærdeligt

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Brøndby-profil skadet

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I chok over Tottenham

Storklub lurer på Jonas Wind

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Arbejder på angriber-exit

Legender med dyster melding

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Como indtager hovedstaden

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Danskerklub meldes interesseret

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Kongerne af transfervinduet