Kamil Grabara har i flere sæsoner været en stærk klippe for FC København, og lykkes det københavnerne at genvinde det danske mesterskab, så vil han igen have haft en stor andel i dette.
Derfor det kan også være nærliggende at tænke sig, at Kamil Grabara spiller på lånt tid i FC København. En målmand med hans evner, CV og karisma bør være på blokken hos større klubber, for der vil altid være efterspørgsel efter en sikker sidste skanse.
Skulle det ske, at FCK sælger sin polske keeper, så kan en afløser gå rundt i Tysklands hovedstad med udsigt til at spille på det næsthøjeste niveau til næste sæson. Den tidligere OB-keeper Oliver Christensen er i denne sæson rykket ud af Bundesligaen med Hertha BSC, og spørgsmålet er, om han kunne være et emne for Peter 'PC' Christiansen, hvis FC Københavns sportsdirektør skal på jagt efter en ny sidste skanse?
Det tror Tommy Bechmann, der til daglig dækker den tyske Bundesliga og den danske Superliga, godt, at han kan være.
– Ud fra hans meritter og hans præstationer kunne han da sagtens være, qua hans alder og at han er dansker. Der er mange ting, hvor man siger, at det er bestemt ikke umuligt, siger Tommy Bechmann til Tipsbladet.
Han er dog lidt i tvivl om, hvorvidt Oliver Christensen selv er indstillet på at vende snuden hjemad efter blot to år i udlandet.
– Som udgangspunkt tæller meget imod, at han skulle vende hjem til FCK eller hjem til Danmark. Problemet er, at det er FCK, og der er nogle faktorer med international fodbold, og at det er lækkert at bo i København som dansker, der kan tælle op. Økonomisk kan FCK sagtens være med og kan give mere i løn, end man gør i 2. Bundesligaen i Hertha Berlin, siger Tommy Bechmann.
Han har selv fortalt, at det ikke er nogen katastrofe for Oliver Christensen at tage et år i 2. Bundesligaen. Det har han selv prøvet, og det handler først og fremmest om at få noget fast spilletid.
Han er dog ret sikker på, at Oliver Christensen er god nok til FCK, hvis han hentes ind som Grabara-afløser.
– Jeg synes, at Kamil Grabara har gjort det vanvittig godt det her år, men det tror jeg, at han er. Oliver Christensen har haft et lærerigt år, fordi han har haft noget at lave. I de store klubber hvor målmanden ikke har så meget at lave, mangler man måske noget kamptræning, fordi de står og kukkelurer.
– Her er han blevet overbebyrdet og har fået en masse kamperfaring. Så det der med at være i en klub, der har det svært, tror jeg ikke altid nødvendigvis er dårligt for en målmand. Det er også der, han har lettest ved at se godt ud. Hermed ikke sagt, at FCK har haft et betonforsvar i år. Det vil da være en fornærmelse mod betonforsvar, at kalde det det, fortæller Bechmann.
Den tidligere danske skarpretter er til gengæld af den overbevisning, at det vil være nemmere for Oliver Christensen at bruge Hertha som et springbræt til en større tysk klub end FC København, selv om Hertha befinder sig i 2. Bundesligaen. I Tyskland er der nemlig mere opmærksomhed på den næstbedste række end på den danske Superliga.
Spørgsmålet er så, om Oliver Christensen ikke når at skifte klub inden da. Tidligere på ugen blev Brighton meldt interesseret i ham, og med Herthas økonomiske problemer in mente, kan man ikke udelukke et salg.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
LIVE: FC København – Viborg FF
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
– Det var en skuffelse
Det er mesterskabsklasse, AGF!
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
NYHEDER
Thomas Frank fyret
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER