– Det er ingen katastrofe for Oliver Christensen

Bundesliga-eksperten ser det ikke som et kæmpe slag, hvis Oliver Christensen står i den næstbedste tyske række i næste sæson.



Oliver Christensen kan efter sæsonen ikke længere kalde sig Bundesliga-målmand. 

Danskeren, der har været fast mand i Hertha-buret i denne sæson, skal sammen med resten af holdet en tur ned i det næstfineste selskab. Det står klart, efter at Hertha i sidste weekend endegyldigt rykkede ned. 

Dermed skal han ikke længere møde Bayern München og Borussia Dortmund. I stedet kommer modstanderne til at hedde Magdeburg og Kaiserslautern. 

Umiddelbart lyder det som et voldsomt skridt ned for Oliver Christensen, men sådan ser den tidligere Bundesliga-skarpretter Tommy Bechmann ikke på situationen.

– Kigger man isoleret set på Oliver Christiansen og hans udvikling, så tror jeg ikke, at man nødvendigvis skal sige, at det er en katastrofe. Det tror jeg ikke, fordi han startede sæsonen ujævnt, og hvis de var overlevet, var det et sted, man kunne frygte, at de måske kunne kigge efter en ny målmand. Det er nok noget af det, der har været et tema.

– Han har så sluttet sæsonen vanvittigt godt af og har egentlig lukket munden på mange kritikere her til sidst. Så et år i 2. Bundesliga tror jeg ikke vil skade sindssygt meget. Jeg tror, det er ganske fint. Det vigtigste er bare, at han er førstemålmand, siger Tommy Bechmann til Tipsbladet.

Spilletid er nemlig alfa og omega for den 24-årige fynbo, der efterhånden har været i tysk fodbold i to år. Det var i sidste sæson, at han så småt begyndte at få lidt spilletid i de to afgørende playoff-kampe mod HSV, hvor 'Gribben' pludselig vogtede buret. 

I denne sæson har han så været fast mand, men det har været for et hold, hvor målene er haglet ind bag ham. 68 gange har han pillet bolden ud af eget net i ligaen i denne sæson, men han er sluttet sæsonen godt af, og kom sågar på Kickers udgave af rundens hold for nylig, selv om han havde indkasseret fem mål i en kamp. 

Han er da heller ikke den første målmand, som har mødt lidt modgang i Tyskland, påpeger Tommy Bechmann og fremhæver Frederik Rønnow, som skulle bruge flere år på pludselig at blive en målmandsprofil.

– Vi har set det med andre målmænd også. Frederik Rønnow har heller ikke haft den letteste vej til at være førstemålmand i tysk fodbold, men nu står han som en af de største målmandsprofiler i Tyskland. Så hvis man skæver lidt over mod hans karriereforløb, så tror jeg ikke, det er katastrofalt. Det vigtigste er bare, at han spiller.

På niveau med Superligaen
Tommy Bechmann ved, hvad han taler om, når han vurderer 2. Bundesligaen. To gange har han prøvet kræfter med ligaen, som niveaumæssigt minder om Superligaen.

– Jeg var jo lidt ude for det samme, da jeg kom til Tyskland og rykkede ned det første år. Jeg var nede og vende et år i 2. Bundesliga og det var egentlig ganske fint, så længe man fik lov at spille hver weekend og derfra fik taget et tilløb til at udvikle sig, siger Bechmann.

Han fremhæver at 2. Bundesligaen er en liga, hvor der stadig er masser af pres på spillerne. Den er fyldt med store stadioner med masser af tilskuere – også markant flere end i Superligaen. 

Spørgsmålet er, om Oliver Christensen overhovedet er at finde i Hertha efter sommerpausen. Hertha døjer med store økonomiske problemer, og der har sågar været spekulationer om, at klubben kan miste sin licens, hvilket vil være katastrofalt.

Oliver Christensen har været nævnt som en spiller, som kan sælges videre, og tidligere på ugen blev han rygtet til Brighton, der angiveligt overvejer at byde 4,5 millioner euro på ham. 

Tommy Bechmann tror dog ikke, at 'Gribben' er den første Hertha-spiller, der står på vippen til at blive skudt afsted, da han ikke kan indbringe klubben de helt store indtægter. Derudover tvivler han på, at Hertha har travlt med at sælge ham, da han ikke er en af de mest lønførende spillere i klubben.





Robertson__ LIVE

LIVE: Liverpool-stjerne rygtes til PL-konkurrent

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

AGF – FC Nordsjælland

Legende i stor kritik af Brøndby IF

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Hård kritik af FCM-profil

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Barcelona klager til UEFA

Chelsea – Manchester City

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Det er en katastrofe for Brøndby



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Liverpool – Fulham

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Nu er han tilbage for Brøndby

– Går det galt, går det rigtig galt!

Robert trækker overskrifter i udlandet

Glem det, Leicester!

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!