Oliver Christensen kan efter sæsonen ikke længere kalde sig Bundesliga-målmand.
Danskeren, der har været fast mand i Hertha-buret i denne sæson, skal sammen med resten af holdet en tur ned i det næstfineste selskab. Det står klart, efter at Hertha i sidste weekend endegyldigt rykkede ned.
Dermed skal han ikke længere møde Bayern München og Borussia Dortmund. I stedet kommer modstanderne til at hedde Magdeburg og Kaiserslautern.
Umiddelbart lyder det som et voldsomt skridt ned for Oliver Christensen, men sådan ser den tidligere Bundesliga-skarpretter Tommy Bechmann ikke på situationen.
– Kigger man isoleret set på Oliver Christiansen og hans udvikling, så tror jeg ikke, at man nødvendigvis skal sige, at det er en katastrofe. Det tror jeg ikke, fordi han startede sæsonen ujævnt, og hvis de var overlevet, var det et sted, man kunne frygte, at de måske kunne kigge efter en ny målmand. Det er nok noget af det, der har været et tema.
– Han har så sluttet sæsonen vanvittigt godt af og har egentlig lukket munden på mange kritikere her til sidst. Så et år i 2. Bundesliga tror jeg ikke vil skade sindssygt meget. Jeg tror, det er ganske fint. Det vigtigste er bare, at han er førstemålmand, siger Tommy Bechmann til Tipsbladet.
Spilletid er nemlig alfa og omega for den 24-årige fynbo, der efterhånden har været i tysk fodbold i to år. Det var i sidste sæson, at han så småt begyndte at få lidt spilletid i de to afgørende playoff-kampe mod HSV, hvor 'Gribben' pludselig vogtede buret.
I denne sæson har han så været fast mand, men det har været for et hold, hvor målene er haglet ind bag ham. 68 gange har han pillet bolden ud af eget net i ligaen i denne sæson, men han er sluttet sæsonen godt af, og kom sågar på Kickers udgave af rundens hold for nylig, selv om han havde indkasseret fem mål i en kamp.
Han er da heller ikke den første målmand, som har mødt lidt modgang i Tyskland, påpeger Tommy Bechmann og fremhæver Frederik Rønnow, som skulle bruge flere år på pludselig at blive en målmandsprofil.
– Vi har set det med andre målmænd også. Frederik Rønnow har heller ikke haft den letteste vej til at være førstemålmand i tysk fodbold, men nu står han som en af de største målmandsprofiler i Tyskland. Så hvis man skæver lidt over mod hans karriereforløb, så tror jeg ikke, det er katastrofalt. Det vigtigste er bare, at han spiller.
På niveau med Superligaen
Tommy Bechmann ved, hvad han taler om, når han vurderer 2. Bundesligaen. To gange har han prøvet kræfter med ligaen, som niveaumæssigt minder om Superligaen.
– Jeg var jo lidt ude for det samme, da jeg kom til Tyskland og rykkede ned det første år. Jeg var nede og vende et år i 2. Bundesliga og det var egentlig ganske fint, så længe man fik lov at spille hver weekend og derfra fik taget et tilløb til at udvikle sig, siger Bechmann.
Han fremhæver at 2. Bundesligaen er en liga, hvor der stadig er masser af pres på spillerne. Den er fyldt med store stadioner med masser af tilskuere – også markant flere end i Superligaen.
Spørgsmålet er, om Oliver Christensen overhovedet er at finde i Hertha efter sommerpausen. Hertha døjer med store økonomiske problemer, og der har sågar været spekulationer om, at klubben kan miste sin licens, hvilket vil være katastrofalt.
Oliver Christensen har været nævnt som en spiller, som kan sælges videre, og tidligere på ugen blev han rygtet til Brighton, der angiveligt overvejer at byde 4,5 millioner euro på ham.
Tommy Bechmann tror dog ikke, at 'Gribben' er den første Hertha-spiller, der står på vippen til at blive skudt afsted, da han ikke kan indbringe klubben de helt store indtægter. Derudover tvivler han på, at Hertha har travlt med at sælge ham, da han ikke er en af de mest lønførende spillere i klubben.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Salah sender særlig besked
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Froholdt med vild hæder i Portugal
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER