– Jeg har valgt at stoppe min karriere som professionel fodboldspiller.
David Jensen tager en dyb indånding.
– Uha, jeg skal lige trække vejret.
Det er ikke nemt at vinke farvel til noget, der har været en vigtig del af ens liv i 18 år.
Den tidligere Superliga-målmand har taget en stor beslutning. For tre dage siden forlod 32-årige David Jensen Lyngby, men livet som professionel fodboldspiller er forbi.
– Det har været undervejs ret længe, og der har været en masse tanker både plusser og minusser, der er gået igennem hovedet. Det vigtige for mig er, at det skulle være det rigtige tidspunkt, og det, føler jeg, er nu. Det har været skidesvært. Det har været en ting, der har stået mig nært i 18 år, og jeg har spillet, siden jeg var seks år gammel.
– Det har været fantastisk. Jeg føler, at jeg er nået en vis hylde, og jeg føler, at jeg har opnået det, jeg kunne. Jeg har været i udlandet i mange år og været inde omkring landsholdet. Det har været fuldstændig magisk i forhold til alle dem, jeg har snakket med. Det har været det, jeg har drømt om. Det har været små steps i starten, først var det Superligaen, så udlandet med 260 kampe og til sidst landsholdet. Det har været så stor og en fed rejse, men jeg kan godt mærke, at lysten og drivet ikke er, som det har været. Det skal ikke lyde, som om det er det, der har gjort det, men 2024 var ikke det bedste år for mig sportsligt og privat.
– Det har jeg haft rigtig, rigtig svært ved at komme tilbage fra og finde motivationen. Det er én ting. Noget andet er, at jeg ikke spillede i Lyngby. Det var måske ikke det bedste match for begge parter, og det kan ske for alle. Da vi satte os ned og kiggede på alternativer, ville jeg gerne tæt på mine piger, og jeg vidste, at jeg ikke kom til Brøndby eller FCK. Jeg kom ikke til at spille i Lyngby, og jeg kunne have taget til nogle 1. divisionsklubber, og der var lysten ikke. Der er andet i livet end fodbold. Jeg bliver 33 år til marts, og jeg har et godt netværk. Jeg har oplevet mange ting, som jeg kan tage med videre.
– Det er selvfølgelig enormt skræmmende, men for fanden hvor har jeg også motivation for det næste, der skal ske, siger David Jensen i et stort interview med Tipsbladet.
Hvornår begyndte tankerne om et karrierestop?
– Det er nok seks måneder siden, hvor jeg blev degraderet til reservemålmand. Jeg kunne godt se, at der kom til at blive svært med at få spilletid. Jeg begyndte at gøre mig tanker, også om jeg skulle uddanne mig ved siden af. Jeg tænkte, at det nok skulle komme, og jeg fik vist mig på træningsbanen, og det håbede jeg, at Lyngby kunne se.
– Det kom aldrig, og jeg havde ikke lyst til at blive lejet ud. Jeg var rigtig glad for at være i Lyngby. Jeg har nydt hverdagen, selvom det har været enormt hårdt at vænne sig til ikke at spille mere. Drengene har været en kæmpe del af det, at jeg har fortsat, fordi vi har haft sammenholdet. De sidste mange uger har jeg bare indstillet mig på det. Jeg begyndte at tænke, om jeg nød at spille fodbold, og jeg måtte erkende, at jeg ikke har det mere. Jeg har ikke lysten. Det er jo fair nok, og der kommer et liv efter fodbolden for alle. Min skal slutte nu, og det, tror jeg, er det rigtige.
Hvordan var det så at tage den helt endelige beslutning?
– Det er jo svært at svare på. Det har selvfølgelig været hårdt. Nu skal jeg lige have et par dage, hvor jeg skal lade det synke ind. Det er jo en hel epoke, der er slut i mit liv. Hele mit liv har handlet om fodbold, og alle fester og arrangementer blev man hjemme, fordi der var træning dagen efter.
– Jeg kan næsten ikke tælle, hvor mange gange jeg har sagt nej, og jeg har mistet venner. Jeg ville ikke have været noget foruden. Jeg står ved alle beslutninger i min karriere, og jeg har brændt for det. Det er enormt svært, men også vemodigt. Lige nu er det hårdt, og jeg har også fældet en tåre eller to, men der er et liv efter fodbold, og det er jeg klar til at angribe nu.

Højdepunkt i Tyrkiet
David Jensen har haft en begivenhedsrig karriere. Han har 89 Superliga-kampe på CV’et for FC Nordsjælland og Lyngby samt ophold i FC Utrecht, New York Red Bulls, Westerlo samt Istanbulspor.
Derudover var keeperen faktisk en del af det danske landshold, da han blev udtaget til VM-kvalifikationskampen mod Kasakhstan samt testkampen mod Tyskland.
Der er noget helt særligt, der popper op, når karrierens højdepunkt skal udpeges.
– Min tid i Holland var fantastisk i de fire år, hvor jeg var der. Jeg fik spillet 120-130 kampe for klubben, og jeg var en stor del af det. Det vil jeg aldrig glemme. Jeg røg over i noget mærkeligt noget i New York, hvor jeg skulle tage en hurtig beslutning om at få noget spilletid i Belgien. Der fik jeg succes og vandt 1. division i Belgien.
– Derefter ville jeg gerne videre, og klubben havde måske også andre planer. Så tog jeg til Tyrkiet, og det var selvfølgelig højdepunktet i min karriere. Det var simpelthen den højeste hylde for mig at spille på de stadions mod så dygtige spillere. Hele eventyret i Istanbul, og det var det største for mig. Jeg ved ikke, om jeg ville ændre noget. Det kan man altid diskutere. Jeg røg ind i nogle skader, da jeg var yngre. Hvis jeg ikke havde fået dem, var jeg kommet til prøvetræning i nogle store klubber. Jeg er fuldt ud tilfreds med min karriere, og jeg har nået meget.
Nu er spørgsmålet så, hvad der skal ske med David Jensen, men det skal han selv finde ud af først.
– Nu skal jeg ikke med nogle døre i denne verden overhovedet. Lige nu skal jeg have en lille pause fra fodbolden, men man skal aldrig sige aldrig. Jeg kunne godt tænke mig at opleve den “virkelige” verden. I den næste periode skal jeg snakke med en masse mennesker.
– Jeg har gjort mig nogle tanker, og jeg har haft nogle bolde oppe at vende i luften. Jeg skal have snakket med nogle, der kan få mig ind på det rigtige. Det kan godt være, at man fejler de første fire-fem gange, men forhåbentlig finder man det rigtig igen. Det skal de næste par uger gå på, siger David Jensen.
Målmanden blev noteret for blot en enkelt Superliga-kamp for Lyngby i efteråret.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker