Søndag går nedtællingen til fodbold-VM i Qatar ind i den sidste fase.
Her er der præcis et år til, at åbningskampen bliver fløjtet i gang. 13 lande har allerede sikret sig deltagelse ved verdensmesterskaberne og kan dermed begynde at forberede sig på at skulle afsted.
Et af dem er Danmark, men i Dansk Boldspil-Union (DBU) har man i flere år forberedt turen til Qatar i slutningen af 2022. Forberedelserne har dog ikke handlet ret meget om fodbold, men mere om de kritiske forhold for arbejds- og menneskerettigheder i værtslandet.
– Vi har været dernede flere gange, og vi har haft det, vi kalder kritisk dialog med forskellige parter, fordi det bekymrer os, at der er nogle ting, der ikke går i den retning, som det burde, og som adskiller sig fra det, vi hører, når vi snakker med Qatar, siger DBU-direktør Jakob Jensen.
Forholdene i Qatar og det, at adskillige migrantarbejdere i landet er døde i forbindelse med forberedelserne til slutrunden, har rejst diskussioner om mulig boykot af VM i flere lande. Også i Danmark.
Det danske landshold boykotter ikke VM, og det er der indtil videre heller ikke andre, der har valgt at gøre, men Jakob Jensen mener, at man som deltagende land har en forpligtelse til at løfte pegefingeren.
– Når vi nu kvalificerede os som det tredje land i verden, så har vi et særligt ansvar for at sætte fokus på problematikkerne og gøre, hvad vi kan, for at forbedre migrantarbejderes vilkår i Qatar, siger DBU-direktøren.
VM-kvalifikationen er langtfra slut. Først i april 2022 bliver der trukket lod til grupperne ved slutrunden, og derfor ved danskerne endnu ikke, hvem de skal møde og hvor.
Af samme grund kan DBU heller ikke begynde at booke hoteller og få styr på andre praktiske forhold, men det betyder ikke, at forberedelserne angående den slags ikke er i gang.
– Vi har været i gang i noget tid. Jesper Møller (DBU-formand, red.) har eksempelvis flere gange skrevet til Fifa angående de hoteller, der skal bruges som lejr for holdene, om hvorvidt det er steder, hvor der har været gode forhold for arbejderne.
– Så arbejdet er i gang, og det handler jo både om at sikre, at landsholdet får de bedste rammer og betingelser for at kunne præstere, samtidig med at det skal være steder, hvor vi kan være sikre på, at tingene er foregået ordentligt i forhold til arbejdsmiljø og rettigheder.
– Vi har en dialog kørende med nogle fagforbund og folk, der ved, hvordan det foregår dernede, og i december har vi en rejse derned, hvor vi også skal drøfte de her forhold med forskellige leverandører, siger Jakob Jensen.
I DBU kan man allerede mærke interessen for at komme til Qatar og følge landsholdet, men Jakob Jensen forventer, at den bliver endnu større, når først der er blevet trukket lod til VM-grupperne, og Danmarks kampe er på plads.
Onsdag meldte DBU ud, at man på grund af de problematiske forhold i Qatar vil minimere rejseaktiviteterne “kraftigt”, ligesom unionens sponsorer ikke vil lave kommercielle aktiviteter i landet.
Men DBU kommer ikke til at opfordre danskerne til at blive væk fra VM.
– Det er den enkeltes valg. Hvis folk tager til Qatar, skal vi nok hjælpe dem med informationer, så de kan rejse afsted på et oplyst grundlag, siger Jakob Jensen.
– Vi kommer også til at arrangere store fodboldfester i Danmark, så man behøver ikke at rejse til Qatar for at følge landsholdet.
Mens DBU altså ikke fraråder folk at tage til VM, så kommer fodboldunionen ikke til at stable fanarrangementer på benene i Qatar.
VM spilles fra 21. november til 18. december.
/ritzau/
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
Vild udtalelse om Nathan Trott
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
FCK-bænken var rasende!
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
STORT INTERVIEW
