DBU har skrevet kontrakt med to dommere

Jakob Kehlet og Mads-Kristoffer Kristoffersen er de to dommere, som Divisionsforeningen og DBU har købt fri til mere træning og forberedelse.



For tre måneder siden offentliggjorde Danske Fodbolddommere og DBU, at to dommere fra den kommende sæson skulle have løn som halvtidsprofessionelle. De to dommere er der nu sat navn på.

Det er Mads-Kristoffer Kristoffersen og Jakob Kehlet, der bliver købt fri til 15-20 timers ekstra fysisk træning, forberedelse og udvikling. Det skriver DBU på forbundets hjemmeside.

Ordningen er en del af den treårige dommeraftale mellem DBU, Divisionsforeningen og Danske Fodbolddommere. Med de nye muligheder for træning og evaluering bliver der samtidig stillet større krav om fysisk og teoretisk kunnen hos de to.

Det er desuden meningen, at den nye ordning skal være med til at løfte kvaliteten i hele den 13 mand store dommergruppe, der er tilknyttet landets bedste række.

– Alle dommere i Superligaen er dygtige og velkvalificerede. Den nye ordning skal både give de to dommere et individuelt løft og give alle dommerne et kollektivt løft. Vi har derfor valgt to dommere, der på forskellig vis kan løfte på begge dele. Det bliver en gevinst for dommerstanden samlet set og skal både give bedre dommere i Superligaen og gøre det muligt at få flere dommere op i den internationale topklasse, siger DBU’s elitechef, Kim Hallberg.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Holland – Marokko

Brasilien – Japan

Tyskland – Paraguay

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Dansk klub henter Jonathan Hutters