Denne sæson er første gang nogensinde, at Hobro IK er at finde i Superligaen, men det kan også blive klubbens sidste, og det selv om klubben ikke selv spiller sig til nedrykning. Hobro lever nemlig ikke op til licenskravene om plads til 10.000 tilskuere, ligesom der ikke er de 3.000 siddepladser, som DBU’s regelsæt foreskriver. Hobro har plads til 7.500 tilskuere og har 2.400 siddepladser.
Hobro-formand Steen Juulsgaard har tidligere luftet sin bekymring om, hvorvidt Hobro kan få dispensation, fordi stadion ikke lever op til DBU’s krav. I DBU gør licensmanager Troels K. Jensen opmærksom på, at der ikke er nogen verserende sag mod Hobro i forhold til manglende licens på nuværende tidspunkt. Men Troels K. Jensen siger også, at alle klubber, der ikke lever op til licensmanualen, er i fare for at blive tvangsnedrykket, hvis de ikke kommer med solide forslag og løsninger til forbedringer. Hobro skal ansøge om licens og dispensation efter nytår.
– Der skal noget konkret på bordet i forhold til planer om at forbedre forholdene (hvis de ikke lever op til licensmanualen, red.). Vi skal have tilsagn fra kommunen med underskrifter, og der skal være tilsagn om, at processen sættes i gang. Vi accepterer ikke en sang fra de varme lande, siger Troels K. Jensen til tipsbladet.dk.
Tidligere har DBU svunget øksen over for blandt andet Lyngby, der i 2012 blev tvangsnedrykket fra Superligaen. Klubben spillede sig godt nok også til nedrykning, men ifølge Troels K. Jensen er det eksempel på, at DBU håndhæver reglerne.
– Kommunen levede på det tidspunkt ikke op til det, de havde lovet. Der var ikke økonomi i forhold til planerne, siger Troels K. Jensen.
Efter nytår skal Hobro som sagt søge om ny licens, og klubben skal håbe på en dispensation. Licensmanager Troels K. Jensen forklarer, at DBU løbende er i dialog med de klubber, som måske ikke helt lever op til licenskravene.
– Vi taler med både klubber og kommuner om, hvad de kan gøre for at leve op til kravene, og det er sjældent, at en kommune vil have på sig, at de er skyld i, at en klub bliver tvangsnedrykket. Vi har for eksempel haft en dialog med SønderjyskE om tribuner og tilskuerkapacitet, og de har sat en midlertidig tribune med siddepladser op. Og det har vi sagt god for, til de får en fast tribune. Vi ved jo også, at det skal hænge sammen med kommunernes økonomi, siger Troels K. Jensen.
Der er dog den mulighed, at Hobro kan leje sig ind og spille kampene i for eksempel Randers FC eller AaB. Her er lever forholdene op til DBU’s regler, så Hobro vil få licens til at spille i Superligaen.
Hobro håber på kommunen
En tvangsnedrykning er selvsagt ikke noget, man håber på i Hobro, og i den forbindelse satser klubben på, at man i samarbejde med kommunen kan få strikket en plan sammen, der kan sikre oprykkerne en sikker Superliga-fremtid.
– Vi arbejder på højtryk på en løsning. Vi har en løbende dialog med kommunen, og vi håber, at vi kan komme med på det kommunale budget, siger Hobro-formand Steen Juulsgaard.
Der er også den mulighed, at I kan leje jer ind på et stadion, der allerede lever op til kravene fra DBU. Kunne det være værd at undersøge?
– Nej. Slet ikke. Vi skal ikke til Aalborg, Randers eller et andet sted. Det skal foregå i Hobro, ellers skal det slet ikke foregå.
Hvor reel vil du mene, at chancen er for, at I kan blive tvangsnedrykket?
– Jeg tror ikke, den er særlig reel. Vi er som sagt i dialog med kommunen, og vi har nogle gode venner på kommunen, som jeg er sikker på gerne vil hjælpe os. Ellers har vi også nogle sponsorer og andre gode venner. Jeg tror ikke, der er den store fare for tvangsnedrykning, siger Hobro-formanden til tipsbladet.dk.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
Presset træner vil rotere mod FCM
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Barcelona vandt 7-2
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
EKSKLUSIVT
