De afslutter bedst af alle i Superligaen

Randers FC scorer masser af mål i øjeblikket, og kronjyderne har indtil videre også vidst sig som det hold i Superligaen, der har haft mest kvalitet i deres afslutninger.



Det går godt i Randers FC i øjeblikket. 

Med tre sejre i træk har Rasmus Bertelsens tropper spillet sig op på fjerdepladsen i Superligaen, blot tre point efter topholdet FC Midtjylland. 

Hele 10 gange har Randers scoret i de seneste tre kampe mod Sønderjyske, FC Nordsjælland og AaB. 

Det tegner et billede af en offensiv, der fungerer ganske glimrende, og det indtryk bakkes op af de berømte underliggende parametre. 

Hvis vi ser på 'Expected Goals' i Superligaen, så toppes Brøndby listen med 25.3 xG, efterfulgt af FC Nordsjælland og FC København. 

Men hvis vi ser på 'Shooting Goals Added' eller SGA i forkortet form, så er det faktisk Randers, der er bedst af alle hold i Superligaen. 

Og hvad er SGA så? 

Når man tager forskellen i 'Expected Goals on Target' og 'Expected Goals', får man 'Shooting Goals Added' (SGA), som indikerer, om afslutningerne generelt har stor kvalitet, eller i andre tilfælde er under niveau, som vi tidligere har beskrevet

Hvis en spiller kommer frem til en stor chance lige foran mål og skyder blødt lige i målet, så giver det en høj xG, men det giver til gengæld ikke en særligt høj 'Expected Goals on Target'. Omvendt giver et drøn af et skud, der har kurs mod målhjørnet, en meget høj 'Expected Goals on Target', da den er meget svær at redde. 

Og i skrivende stund er det Randers, der topper statistikken over 'Shooting Goals Added' i Superligaen med 5.8. Med andre ord har kronjyderne vist sig dygtige til at have skudt og headet deres chancer markant større, end de egentlig var, og indikerer, at Randers har gode afsluttere på et hold, der har klare idéer om, hvilke typer chancer, man forsøger at spille sig frem til.

Interessant nok ligger Brøndby på 10. pladsen med -1.4 i i SGA, mens FC København ligger nummer otte med -1. 

(Kilde: Superliga.dk)





LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

– Niels Frederiksen er en legende!

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Tæt på aftale med Andreas Christensen

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

FC Midtjylland – Brøndby IF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

OB – Vejle Boldklub

AGF – Viborg FF

Transferbombe i Real Madrid?

Salah sender særlig besked

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FC Fredericia – Silkeborg IF

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

FC København – Randers FC

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fortsætter vild målform

Froholdt med vild hæder i Portugal