Det går godt i Randers FC i øjeblikket.
Med tre sejre i træk har Rasmus Bertelsens tropper spillet sig op på fjerdepladsen i Superligaen, blot tre point efter topholdet FC Midtjylland.
Hele 10 gange har Randers scoret i de seneste tre kampe mod Sønderjyske, FC Nordsjælland og AaB.
Det tegner et billede af en offensiv, der fungerer ganske glimrende, og det indtryk bakkes op af de berømte underliggende parametre.
Hvis vi ser på 'Expected Goals' i Superligaen, så toppes Brøndby listen med 25.3 xG, efterfulgt af FC Nordsjælland og FC København.
Men hvis vi ser på 'Shooting Goals Added' eller SGA i forkortet form, så er det faktisk Randers, der er bedst af alle hold i Superligaen.
Og hvad er SGA så?
Når man tager forskellen i 'Expected Goals on Target' og 'Expected Goals', får man 'Shooting Goals Added' (SGA), som indikerer, om afslutningerne generelt har stor kvalitet, eller i andre tilfælde er under niveau, som vi tidligere har beskrevet.
Hvis en spiller kommer frem til en stor chance lige foran mål og skyder blødt lige i målet, så giver det en høj xG, men det giver til gengæld ikke en særligt høj 'Expected Goals on Target'. Omvendt giver et drøn af et skud, der har kurs mod målhjørnet, en meget høj 'Expected Goals on Target', da den er meget svær at redde.
Og i skrivende stund er det Randers, der topper statistikken over 'Shooting Goals Added' i Superligaen med 5.8. Med andre ord har kronjyderne vist sig dygtige til at have skudt og headet deres chancer markant større, end de egentlig var, og indikerer, at Randers har gode afsluttere på et hold, der har klare idéer om, hvilke typer chancer, man forsøger at spille sig frem til.
Interessant nok ligger Brøndby på 10. pladsen med -1.4 i i SGA, mens FC København ligger nummer otte med -1.
(Kilde: Superliga.dk)
LIVE
LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!
Jess Thorup indlagt efter ildebefindende
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Så er det officielt
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
– Niels Frederiksen er en legende!
TIPSBLADETS DOM