Det er nøglen til kæmpe Superliga-transfer

Flere Premier League-klubber er klar til at betale det, der vil blive Superligaens næststørste spillersalg nogensinde.



Det er voldsomme beløb, der er i spil omkring teenage-forwarden Ibrahim Osman fra FC Nordsjælland.

Og det er, ironisk nok, også det, der i sidste ende meget vel kan lægge Superligaens næststørste spillerhandel nogensinde ned og som minimum skubbe den indtil sommer.

For selv om britiske medier har fortalt om det modsatte, lader der til at være alvorlige problemer omkring Ibrahim Osmans agentaftale.

Britiske Darryl Powell, der sort på hvidt i DBU's lange liste af aftaler har papir på at repræsentere Osman indtil december 2024, er, som B.T først rapporterede i søndags, tilsyneladende blevet omgået her i januar, hvor flere Premier League-klubber er kommet i spil.

Og Premier League-klubberne er ifølge Tipsbladets kilder klar.

Right To Dreams direktør Tom Vernon og Brightons ejer Tony Bloom har et godt forhold, og det vil være en overraskelse, hvis ikke FC Nordsjælland og Brighton uden større slagsmål indgår en transferaftale, hvis ellers agent-forviklingerne løser sig – og selvfølgelig at Ibrahim Osman vælger at sige ja.

Et skifte til West Ham er i den forstand heller ikke dødt, selvom Hammers er begyndt at tjekke alternativer.

I begge tilfælde kommer FC Nordsjælland til at nikke ja til 20 millioner euro, cirka 150 millioner kroner, i transfer, og så et beløb lige omkring tre millioner euro, omtrent 22 millioner kroner, i forskellige, mulige præstationsbonusser, samt en videresalgsklausul til FCN.

Skal finde et kompromis
Brighton er pjattet med Simon Adingra og ærgerlig over, at Mohammed Kudus i sommer i stedet valgte West Hams tilbud og kontrakt, da den tidligere FCN-stjerne skulle væk fra Ajax.

Og Brentford kan ende som en mulighed, selvom der ikke er udsigt til dansker-rabat til Thomas Frank og dennes danskerkoloni, men Brighton og West Ham er de oplagte muligheder.

230292

Men det kan meget vel være, at klubskiftet ikke bliver til noget i januar.

Som B.T rapporterede søndag, er der en sag i DBU om et muligt brud på den aftale, Darryl Powell har med Ibrahim Osman.

Med mindre Darryl Powell og dennes firma Paramount Sports Management har misligholdt deres forpligtelser i forhold til de gældende regler, kan man som spiller ikke bare vælge at bruge en anden agent.

Det kan Ibrahim Osman og agenten Mitch Bakkovens, der tilsyneladende har spillet en rolle i kontakten til West Ham og Brighton, i så fald få alt fra påtaler over bøder til karantæne for, og der kan muligvis også rejses et erstatningskrav.

Det ligner en skidt situation for Ibrahim Osman, hvor den eneste løsning er at få agenterne til at forliges og begge acceptere en transfer og den betaling, der så kan tilfalde de to agenter, hvad end det så er fra spilleren eller en købende klub.

Den slags er ikke så ualmindeligt på transfermarkedet, som det lyder, men med mindre Osman-lejren har en god og gyldig forklaring på at bryde aftalen, er en enighed mellem parterne, også om pengene, nok det eneste, der kan få en transfer til Premier League igennem her i januar uden et efterfølgende brag med undersøgelser og søgsmål.

For slet ikke at nævne for, at DBU i teorien kunne tage sagen op som et potentielt brud på reglerne omkring en repræsentationsaftale uanset det, der måtte ske herfra.

Tidligere har Borussia Mönchengladbach været interesseret i Osman, og flere andre klubber uden for England skal også have øje for den 19-årige forward, der lader til at have udset sig et skifte til Premier League.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Markant ændring i Silkeborg

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’