Det startede ellers så godt for Mat Ryan i FC København, der de seneste uger fra bænken har set Kamil Grabara brillere.
Den australske landsholdsmålmand blev hentet til FCK, da Grabara gik i stykker i en kamp mod AaB. Eventyret i Danmark startede godt, men siden er meget vand løbet under broen.
Kamil Grabara er vendt retur fra sin hovedskade, og han har henvist Mat Ryan til bænken. Det var nøjagtigt den situation han skiftede væk fra i Real Sociedad, men nu hjemsøger den ham så igen.
– Desværre er det en situation, som jeg har prøvet før den seneste tid, siger Mat Ryan til SBS Sport.
– Jeg foretog skiftet med den intention om at spille regelmæssigt. Det startede også på den måde, men tingene her har udviklet sig således, at jeg ikke har set grønsværen så meget på det seneste.
Siden Kamil Grabara kom retur fra sin hovedskade har Mat Ryan blot fået en enkelt kamp mod Hobro IK i pokalturneringen. Selvom det ikke er blevet til mange kampminutter, så gør australieren alligevel alt for at holde sig så skarp som muligt, da VM venter lige rundt om hjørnet.
– Jeg har været ret glad for mit niveau under den her periode, hvor jeg ikke har spillet regelmæssigt for min klub, men det er ikke nyt for mig.
– Jeg har forsøgt at skræpe de ting, som har hjulpet mig i det her scenarie indtil nu. Derfor forsøger jeg at manipulere hver træning til et kampbillede og matche den intensitet, siger Mat Ryan.
30-årige Ryan har optrådt 11 gange for FC København, siden han skiftede til klubben i sommer. Han er på kontrakt frem til 2024. Det forventes, at han er Australiens førstekeeper, når VM-slutrunden skydes igang inden længe.
Her skal Mat Ryan forsøge at afværge de franske, danske og tunesiske skytter, når to hold jagter en billet videre i turneringen.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED