RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): Med fem runder tilbage af Superligaens grundspil er der blot to point fra FC Nordsjælland på syvendepladsen til AGF på fjerdepladsen.
I FC Nordsjælland er det ingen hemmelighed, at den krystalklare målsætning er at komme med i Mesterskabsspillet, men cheftræner Jens Fønsskov Olsen forventer uanset hvad en dramatisk indledning på forårssæsonen, hvor det lige nu ser ud til, at enten FC Nordsjælland, Brøndby, Silkeborg eller AGF trækker sorteper og må nøjes med nedrykningsspillet.
– Jeg tror, at det forbliver spændende helt indtil den sidste runde. Den her sæson har jo været meget atypisk. Hvis vi kigger på os selv, så har vi lige nu ét point færre end vi havde sidste år på samme tid. Så det pointantal kan vi jo ikke være utilfredse med, med den udskiftning, som vi har lavet. Det har jo så bare maget sig sådan, at der ikke rigtig er nogen, der har formået at skille sig ud. Sidste år kom Silkeborg i top seks med 27 point, og vi har 26 point nu.
– Nu ser det bare ud til, at der skal endnu mere til, så det bliver et slagsmål lige til det sidste. Vi vil selvfølgelig rigtig, rigtig gerne med, og det tror vi også på, at vi kan komme. Men jeg tror, at det bliver rigtig interessant, og turneringsformen er jo spændende for dem, der følger med udefra nu, fordi vi skal finde ud af, hvem der ikke når det og skal i nedrykningsspillet, siger Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet efter torsdagens træning på Right To Dream Park.
‘Mange har sendt gode signaler’
Inden testkampen mod Lech Poznan i dag, hvor FC Nordsjælland besejrede Niels Frederiksens mandskab med imponerende 7-1, er det i de første uger af opstarten blevet til sejre på 5-1 og 4-0 over henholdsvis B.93 og FC Fredericia. Jens Fønsskov Olsen har i januar haft mulighed for at se alle spillere an, forud for en forårssæson, hvor der skal udfyldes nogle huller på holdet, da Marcus Ingvartsen, Jeppe Tverskov og Lucas Hey alle har sagt farvel.
– Vi er stadigvæk tidligt inde i forløbet, og det er stadig meget åbent. Der er mange spillere, der har sendt nogle gode signaler og er steppet op, måske også med en bevidsthed om, at ‘nu kan det godt blive mig, hvis jeg gør det her rigtigt’. Det handler om, at man får vist sig frem og forsøger at gribe chancen i vores miljø og den måde, vi gerne vil have, at man griber chancen på. At man får vist noget initiativ, både på og udenfor banen, og at man kan passe sine ting, for det er nogle unge mennesker, vi har med at gøre, siger Jens Fønsskov Olsen og understreger herefter, at han har fuldt fokus på fremtiden:
– Nu synes jeg også, at vi er ved at være der, hvor vi ikke skal snakke så meget mere om Jeppe og Marcus. Vi ved jo godt alle sammen, at de var store profiler for os og profiler i Superligaen, og vi har jo ikke nogen, der bare én-til-én går ind og erstatter dem. Jeg synes, at vi har nogle, der kan gå ind og give os noget andet. Men der er afgjort også noget, vi mister, det er et faktum.
Er det sådan, at I lige nu har overvejelser om at gå ud og hente noget her til sidst i transfervinduet?
– Nej, jeg vil sige det sådan, at som træner vil man jo altid bare gerne have de bedste spillere, men jeg er rigtig glad for dem, der er her. Jeg synes, at de arbejder rigtig, rigtig godt, og så tror jeg, at vi, ligesom alle andre, lige ser, om der er noget, der giver rigtig god mening for os (på transfermarkedet, red.).
En af dem, der har vist sig godt frem i opstarten, er den 18-årige venstre back Issaka ‘Baba’ Seidu, der i sommer kom til FC Nordsjælland fra Right To Dream-akademiet i Ghana. Efter en længerevarende skade i efteråret kan det godt tænkes, at ‘Baba’ kan banke på til spilletid i foråret, hvilket vil kunne frigøre Daniel Svensson til midtbanen, hvor svenskeren imponerede stort i sidste sæson.
– Ja, det kunne man sagtens forestille sig på sigt, fordi ‘Baba’ har et stort potentiale, men vi skal stadigvæk lige tænke på, at han har været ude i rigtig, rigtig lang tid.
– Vi snakker en seks-syv måneder, og han har jo egentlig kun været i gang i små tre uger, og han har spillet 90 minutter på otte måneder, så der er rigtig lang vej til, at han får den der automatisme ind igen, i forhold til at spille og træne kontinuerligt, og lære det hele at kende, for han er jo bare helt ny. Men han har virkelig nogle spændende færdigheder, det må man sige, lyder det fra Jens Fønsskov Olsen.

18-årige Levy Nene har scoret masser af mål i januar (Foto: Alamy)
Levy Nene sænkede Chido Obi og United
En anden spiller, der har gjort sig bemærket i de seneste uger, er den 18-årige kantspiller Levy Nene, der har scoret i alle FC Nordsjællands testkampe i januar, mens talentet fra Mali tirsdag blev dobbelt målscorer, da FC Nordsjælland mødte Manchester United i ungdomsturneringen Premier League International Cup.
‘De Røde Djævle’ havde det danske megatalent Chido Obi med fra start, men det var altså Levy Nene, der løb med opmærksomheden, og Jens Fønsskov Olsen forventer også, at Levy Nene kan tage et ekstra skridt i foråret, efter at malieren i efteråret fik 10 indhop i Superligaen.
– Det er planen. Nu har han ligesom lært tingene at kende. Han kender hverdagen, så nu er han en af dem, som vi stiller lidt større krav til gradvist. Han har vist, at han godt kan honorere noget af det.
– Han er dygtig på bolden, han er eksplosiv og han kan afslutte med begge fødder. Så er der stadig nogle fysiske og taktiske ting, som han skal lægge på. Om han lige kommer til at brage døren ind nu her, det må den næste måneds tid vise, lyder det afslutningsvist fra Jens Fønsskov Olsen.
FC Nordsjælland indleder forårssæsonen i Superligaen med en udekamp mod AaB søndag den 16. februar.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
FC København-boss i smuttur
TOPNYHED