Jesper Sørensen: Ja, jeg er faktisk imponeret

Jesper Sørensen er imponeret over den udvikling, Brøndby IF har været igennem i hans tid som cheftræner.



BRØNDBY (Tipsbladet): Den 2. januar 2023 blev Jesper Sørensen ansat i Brøndby IF, og i hans hidtil knap 15 måneder som cheftræner har klubben taget enorme skridt fremad.

Da han tog over, var Vestegnsklubben på en skuffende niendeplads i Superligaen, og selvom han førte klubben til en femteplads, endte de stadig 15 point efter de danske mestre fra FC København. 

I denne sæson er historien en anden. Brøndby har sæsonen igennem været en del af guldduellen og er aktuelt nummer to i ligaen – et point efter førerholdet FC Midtjylland og to point foran tredjepladsen FC København.

Samtidig er mandskabets stjerner som Daniel Wass, Nicolai Vallys og Mathias Kvistgaarden begyndt at stråle, mens de også har fået selskab af prominente spillere som Sean Klaiber, Jacob Rasmussen og Patrick Pentz udefra.

Og den udvikling, mandskabet har været igennem, efterlader Jesper Sørensen imponeret. Det fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse efter tirsdagens træning.   

– Ja, det er jeg faktisk. Vi er længere fremme, end jeg havde troet, vi ville være. Vi har fået en virkelig stærk trup og har fået nogle dygtige spillere ind, og vi har fået et godt pres og skub nedefra fra vores unge spillere. De har virkelig løftet sig henover vinteren, så presset og konkurrencen i truppen bliver større og større, siger Brøndby-bossen.

Også midtbaneprofilen Daniel Wass er imponeret over udviklingen – men er til gengæld ikke overrasket. 

– Nej, det har det faktisk ikke. Jeg kendte ikke Jesper så godt, inden han blev træner. Men jeg kunne hurtigt se, at med det trænerteam, vi har i Birk og Retov, at der godt kunne ske nogle gode ting. De har fået hentet nogle gode ting også i sommer og vinter, som er med til at styrke hele miljøet omkring træning og kampe omklædningsrummet. Så det overrasker mig ikke, siger han og tilføjer:

– Det er specielt spillet på bolden, som vi virkelig er blevet gode til. Træningsmiljøet er fra jeg kom til nu blevet endnu bedre, endnu skarpere. Der er kommet en større konkurrence til træning.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Jesper Sørensen med Yuito Suzuki, som kom til klubben i sommer. Foto: Alamy

Anderledes end guldholdet, men…
Brøndbys fornemme sæson skyldes også en god slutning på efteråret og start på foråret, for de blågule har ikke tabt i Superligaen siden derbyet mod FC København den 24. september.

– Man kan godt mærke, når der er en god stemning i en spillertrup og omkring holdet i hverdagen, og det er der oftest, når man ikke har tabt i lang tid, siger Jesper Sørensen.

– Selvfølgelig er der en vinterpause, så det har strakt sig over lang tid, men det gør også, at spillerne lader hinanden få succes, samtidig med at de konkurrerer hårdt i hverdagen. Vi ved, at uanset hvem der har stået på banen på det sidste – jeg tror ikke, vi har stillet med det samme hold i foråret to gange i træk – så er dem, der er i truppen klar til at levere.

Med den strålende form er Brøndby som sagt en udfordrer til Superliga-titlen, som mandskabet vandt i 2021, hvor Jesper Sørensen var assistenttræner. De to hold skal dog ikke sammenlignes for meget, hvis man spørger ham.

– Det er anderledes. Det er en anderledes gruppe, men på samme måde en gruppe, hvor der er et fantastisk godt sammenhold, sammenholdt med at spillerne under hinanden succes, uden man forærer noget til hinanden. Det synes jeg også, der var, sidst vi var herude. Der kom vi godt i mål, og det prøver vi at kopiere, siger Sørensen.

Brøndby IF møder FC København i et vaskeægte topopgør mandag eftermiddag.





Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Andreas Christensen afviste Danmark

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Storklub vil hente Thomas Kristensen



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

River kontrakten over – stor stjerne arresteret



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

– En stor beslutning

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

FC Midtjylland – Viborg FF

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Vild udtalelse blusser op i Italien

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Hylder dansk debutant

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Sådan starter FC København mod Leverkusen

OB – FC Fredericia

– Det bliver skamredet

Elkjær jubler over Frank

Ikke sket i 8 år

Chikaneret i 90 minutter

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen