– Det har været et af de mest stressende år

AaB går et voldsomt afgørende forår i møde, og anfører Lucas Andersen vil ikke lægge skjul på, at den igangværende sæson har været en af karrierens absolut sværeste.



AaB er aldrig rykket ud af Superligaen, men nordjyderne har kniven for struben forud for forårssæsonen, som man sparker i gang med en hjemmekamp mod AGF i aften. 

Hele syv point har AaB op til den rigtige side af nedrykningsstregen efter en efterårssæson, hvor aalborgenserne blot vandt tre ud af 17 Superliga-kampe.

Der blev sagt farvel til både en cheftræner og en sportschef i løbet af efteråret, og AaB-anfører Lucas Andersen lægger heller ikke fingre imellem, når han skal sætte ord på, hvordan det har været at være AaB-spiller i denne sæson. 

– Stressende indtil videre. Man har skullet forholde sig til rigtigt mange ting. Og når det ikke kører på banen, så er det som om, at alle de her udefrakommende faktorer bliver et større emne end det havde været, hvis vi havde præsteret bedre, siger Lucas Andersen til Tipsbladet.

– Det har måske også været et af de mest stressende år i min fodboldkarriere. Også fordi, at det betyder så meget for en. Jeg er fra Aalborg og jeg vil give alt for, at vi kommer til at vinde noget igen. Og så ligger vi så der, hvor vi gør lige nu, og kæmper for livet.

AaB er blevet danske mestre fire gange i løbet af de seneste 20 år, og klubben regnes for at være en af de større klubber i Danmark. Så hvor stor en katastrofe vil det være for Aalborg-klubben, hvis man må sige farvel til landets bedste række?

– Jamen, det ville være skidt. Det er klart, at alle hold med den størrelse, som AaB har, og med den historie og alle de ting, så burde det ikke være et tema, erkender Lucas Andersen. 

– Men ligaen er også blevet stærkere. Der er to hold, der rykker ud hvert år, og når nogle af de mindre hold måske overpræsterer en lille smule resultatmæssigt, så bliver det bare tæt.

Lucas Andersen peger på, at en anden klassisk magtfaktor som Brøndby også roder rundt i bunden, men AaB-kaptajnen understreger samtidig, at den øgede jævnbyrdighed i ligaen ikke skal bruges som en undskyldning. 

Mange åndede lettet op
Aftenens gyser mod AGF skal fungere som en frisk start for AaB-mandskabet, der ifølge Lucas Andersen var omringet af 'meget negativ energi' i efteråret. 

– Resultaterne var ikke gode, og spillemæssigt var det heller ikke godt. Individuelt var der nærmest heller ikke nogen af os, der præsterede godt. Så det blev lidt en ond spiral, som ugerne gik. Jeg tror også, at der var mange, der åndede lidt lettet op, da vi gik på pause efter den sidste kamp, siger Lucas Andersen. 

– Så kunne man få det her pusterum, og man kunne få mulighed for at lave nogle andre ting. Man kunne få et mentalt afbræk fra præstationsmiljøet på en eller anden måde. Så det er helt klart, at ferien nok er kommet os rigtig meget til gode. Det skal være med til at ændre vores energi og det rent spillemæssige.

Det var småt med lyspunkter i efteråret, men AaB's ageren på vinterens transfervindue er med til at give Lucas Andersen troen på, at Erik Hamréns tropper finder et højere niveau frem i foråret. 

– Vi må ikke underkende, at der er kommet ny energi ind på holdet, med tilføjelsen af Rasmus Thelander, Kasper Jørgensen og Nicklas Helenius, som alle sammen godt ved, hvad det drejer sig om, og som alle kender ligaen utroligt godt.

– Det er alle sammen nogle gode karakterer, og så er det også lidt det med, at der kommer nogle folk ind, der ikke har været en del af et lidt tungt efterår.

Har spillet med smerter og frustration
Der var ikke mange AaB-spillere, der ramte deres sædvanlige niveau i efteråret, og Lucas Andersen er også helt ærlig, når han skal evaluere sit eget niveau i denne sæson. 

– Under niveau, generelt set. Det har været svært. Jeg kom tilbage fra en skade og skulle præstere, også med smerter i nogle perioder. Og med frustration i andre perioder, samtidig med, at det ikke har kørt for holdet, siger Lucas Andersen. 

– Det har været svært at skulle have overskuddet til at være med til at trække læsset i den periode. Helt sikkert. Men omvendt har det også været en periode, hvor jeg tror, at jeg også har lært meget i forhold til mig selv.

Lucas Andersen har en fortid i udlandet, hvor han blandt andet har tørnet ud for den hollandske storklub Ajax, og den 28-årige AaB-kaptajn har tidligere givet udtryk for, at han har en ambition om at komme til udlandet igen på et tidspunkt. Så spørgsmålet er, om AaB-fansene skal forvente at se Lucas Andersen i klubben i næste sæson, hvis aalborgenserne skal spille i 1. division?

– Det har jeg slet ikke forholdt mig til. Jeg vælger at bevare optimismen, indtil at det ikke længere vil kunne lade sig gøre, eller indtil vi står på den anden side og holder om hinanden og kan sige 'vi klarede den', lyder det fra AaB-anføreren.

– Der er mange kampe endnu, og hvis man først begynder at tænke på det ene og det andet og det tredje scenarie, så tror jeg, at man når at blive skør i løbet af foråret. Så vi må se, hvor vi står, og så må vi tage en snak til sommer.

Aftenens Superliga-forårspremiere mellem AaB og AGF sparkes i gang klokken 19.00 og kan ses på TV3 Sport. 





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

I chok over Manchester United

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Skræmmende Chido Obi-scener

Her lander kampprogrammet for slutspillet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Nu er Dreyer historisk

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Køber engelsk klub

631 millioner kroner

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Bo Henriksen lander TV-job

‘Han tisser isterninger’

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

– Burde have lukket langt tidligere!

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Medier revser Real Madrid-træner

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

– Det vil jeg aldrig gøre!

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Tottenham straffes for nazihilsner