– Det har været et af de mest stressende år

AaB går et voldsomt afgørende forår i møde, og anfører Lucas Andersen vil ikke lægge skjul på, at den igangværende sæson har været en af karrierens absolut sværeste.



AaB er aldrig rykket ud af Superligaen, men nordjyderne har kniven for struben forud for forårssæsonen, som man sparker i gang med en hjemmekamp mod AGF i aften. 

Hele syv point har AaB op til den rigtige side af nedrykningsstregen efter en efterårssæson, hvor aalborgenserne blot vandt tre ud af 17 Superliga-kampe.

Der blev sagt farvel til både en cheftræner og en sportschef i løbet af efteråret, og AaB-anfører Lucas Andersen lægger heller ikke fingre imellem, når han skal sætte ord på, hvordan det har været at være AaB-spiller i denne sæson. 

– Stressende indtil videre. Man har skullet forholde sig til rigtigt mange ting. Og når det ikke kører på banen, så er det som om, at alle de her udefrakommende faktorer bliver et større emne end det havde været, hvis vi havde præsteret bedre, siger Lucas Andersen til Tipsbladet.

– Det har måske også været et af de mest stressende år i min fodboldkarriere. Også fordi, at det betyder så meget for en. Jeg er fra Aalborg og jeg vil give alt for, at vi kommer til at vinde noget igen. Og så ligger vi så der, hvor vi gør lige nu, og kæmper for livet.

AaB er blevet danske mestre fire gange i løbet af de seneste 20 år, og klubben regnes for at være en af de større klubber i Danmark. Så hvor stor en katastrofe vil det være for Aalborg-klubben, hvis man må sige farvel til landets bedste række?

– Jamen, det ville være skidt. Det er klart, at alle hold med den størrelse, som AaB har, og med den historie og alle de ting, så burde det ikke være et tema, erkender Lucas Andersen. 

– Men ligaen er også blevet stærkere. Der er to hold, der rykker ud hvert år, og når nogle af de mindre hold måske overpræsterer en lille smule resultatmæssigt, så bliver det bare tæt.

Lucas Andersen peger på, at en anden klassisk magtfaktor som Brøndby også roder rundt i bunden, men AaB-kaptajnen understreger samtidig, at den øgede jævnbyrdighed i ligaen ikke skal bruges som en undskyldning. 

Mange åndede lettet op
Aftenens gyser mod AGF skal fungere som en frisk start for AaB-mandskabet, der ifølge Lucas Andersen var omringet af 'meget negativ energi' i efteråret. 

– Resultaterne var ikke gode, og spillemæssigt var det heller ikke godt. Individuelt var der nærmest heller ikke nogen af os, der præsterede godt. Så det blev lidt en ond spiral, som ugerne gik. Jeg tror også, at der var mange, der åndede lidt lettet op, da vi gik på pause efter den sidste kamp, siger Lucas Andersen. 

– Så kunne man få det her pusterum, og man kunne få mulighed for at lave nogle andre ting. Man kunne få et mentalt afbræk fra præstationsmiljøet på en eller anden måde. Så det er helt klart, at ferien nok er kommet os rigtig meget til gode. Det skal være med til at ændre vores energi og det rent spillemæssige.

Det var småt med lyspunkter i efteråret, men AaB's ageren på vinterens transfervindue er med til at give Lucas Andersen troen på, at Erik Hamréns tropper finder et højere niveau frem i foråret. 

– Vi må ikke underkende, at der er kommet ny energi ind på holdet, med tilføjelsen af Rasmus Thelander, Kasper Jørgensen og Nicklas Helenius, som alle sammen godt ved, hvad det drejer sig om, og som alle kender ligaen utroligt godt.

– Det er alle sammen nogle gode karakterer, og så er det også lidt det med, at der kommer nogle folk ind, der ikke har været en del af et lidt tungt efterår.

Har spillet med smerter og frustration
Der var ikke mange AaB-spillere, der ramte deres sædvanlige niveau i efteråret, og Lucas Andersen er også helt ærlig, når han skal evaluere sit eget niveau i denne sæson. 

– Under niveau, generelt set. Det har været svært. Jeg kom tilbage fra en skade og skulle præstere, også med smerter i nogle perioder. Og med frustration i andre perioder, samtidig med, at det ikke har kørt for holdet, siger Lucas Andersen. 

– Det har været svært at skulle have overskuddet til at være med til at trække læsset i den periode. Helt sikkert. Men omvendt har det også været en periode, hvor jeg tror, at jeg også har lært meget i forhold til mig selv.

Lucas Andersen har en fortid i udlandet, hvor han blandt andet har tørnet ud for den hollandske storklub Ajax, og den 28-årige AaB-kaptajn har tidligere givet udtryk for, at han har en ambition om at komme til udlandet igen på et tidspunkt. Så spørgsmålet er, om AaB-fansene skal forvente at se Lucas Andersen i klubben i næste sæson, hvis aalborgenserne skal spille i 1. division?

– Det har jeg slet ikke forholdt mig til. Jeg vælger at bevare optimismen, indtil at det ikke længere vil kunne lade sig gøre, eller indtil vi står på den anden side og holder om hinanden og kan sige 'vi klarede den', lyder det fra AaB-anføreren.

– Der er mange kampe endnu, og hvis man først begynder at tænke på det ene og det andet og det tredje scenarie, så tror jeg, at man når at blive skør i løbet af foråret. Så vi må se, hvor vi står, og så må vi tage en snak til sommer.

Aftenens Superliga-forårspremiere mellem AaB og AGF sparkes i gang klokken 19.00 og kan ses på TV3 Sport. 





Nægter at spille for Real Madrid igen



AVIS

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej


Nægter at spille for Real Madrid igen

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle



Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Så bliver det en røvsyg danskerfest



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen



Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid