Det lærte vi af SL: Vigtige uger for BIF-direktør

Kampen mod Vejle viste, at der er brug for forstærkninger i Brøndby.



Der mangler godt nok en enkelt kamp i runden, men 3. runde har indtil videre givet en del svar.

Og vi kigger herunder nærmere på tre ting, vi har lært af runden.

Silkeborg slog Superliga-rekord

De vil gerne have bolden, og de spiller sig sådan set også frem til muligheder, men ind vil bolden ikke. Hverken i den ene eller den anden ende. For tredje runde i streg spillede Silkeborg IF 0-0 i Superligaen, da man søndag havde besøg af AaB.

Aldrig tidligere har et hold spillet 0-0 i tre kampe i streg. Og det er ganske bemærkelsesværdigt, at midtjyderne har så godt styr på defensiven, for da man senest var i Superligaen – det var i 2019/2020 – var det først i slutningen af sæsonen, at man første gang holdt nullet. Det er altså et helt andet hold, Kent Nielsen har med sig i Superligaen.

Men nu kan SIF og Kent Nielsen se tilbage på tre kampe, der ikke har budt på nederlag, og det er måske en meget god start på sæsonen, for Nicklas Helenius vender tilbage nu og må forventes at sparke nogle af de bolde ind, som de andre i SIF’s offensiv ikke har formået.

Vigtig sejr for Thorup, men der er stadig pres på

FC København fik tre tiltrængte point, da man gæstede Odense og OB. Efter 2-2 mod AaB og 0-0 mod SIF – begge kampe spillet i Parken – var der pres på. Man har haft problemer med at holde nullet, og man har ikke haft den dominans, som man forventer i FCK.

Klubben har ikke vundet noget i to sæsoner i streg, og derfor er der pres på træner Jess Thorup og sportdirektør Peter Christiansen, men man spillede en god kamp, holdt nullet for anden kamp i træk og fik mål fra den nye mand i forsvaret, Kevin Diks.

Nu skal FCK og Jess Thorup så følge det op. Der skal bygges på, for snoren er ikke lang fra de forventningsfulde fans. Sejren var vigtig og præstationen god, men presset er der stadig på Thorup og tropperne.

Brøndbys fodbolddirektør går ind i nogle vigtige uger

Farvel Marvin Schwäbe, Hjörtur Hermannsson, Andreas Maxsø, Anthony Jung, Lasse Vigen Christensen og Jesper Lindstrøm. Brøndbys guldhold er blevet flået fra hinanden. Nogle har forladt klubben gratis, andre er blevet solgt eller er ved at blive det, og i det hele taget er der meget arbejde forude for fodbolddirektør Carsten V. Jensen.

Både Brøndbys fans og Niels Frederiksen har bedt om forstærkninger, og indtil videre er det kun Rasmus Wikström og Christian Cappis, der er kommet til som egentlige indkøb, mens man også har skrevet kontrakt med reservekeeper Thomas Mikkelsen.

Derfor er det meget vigtige uger, der venter for Carsten V. Jensen. Fodbolddirektøren skal på hårdt arbejde, hvis Brøndby skal have nogle gode spillere klar til de to Champions League-kvalifikationskampe mod Red Bull Salzburg. Første opgør mod østrigerne er om et par uger.

Det er også i disse uger, at Carsten V. Jensen tror på, at han kan få mest for pengene. Det er i denne måned, han vil handle. Det er derfor, at man de senere år har set klubben hente Andreas Maxsø, Blas Riveros, Andrija Pavlovic og Sigurd Rosted sent i transfervinduerne, og “CV” vil gøre noget lignende i år.

Denne gang er spørgsmålet så, om der er noget mere klar til de to CL-kval-kampe, eller om man ganske enkelt vælger at vente helt til sidst i vinduet på at finde forstærkninger, fordi man måske først her får de rigtige spillere ind til den rigtige pris.

En ting er sikkert: Der er pres på “CV” fra mange sider. Men han plejer ikke at ryste på hånden – heller ikke selv om presset er stort.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage