Divisionsforeningen med markant udmelding

Der kommer til at ske store ændringer i, hvordan de danske holds kampprogram, når de skal kæmpe om europæisk kvalifikation.



Når sæsonen er færdigspillet i maj, vil fire hold skulle ud i europæiske kvalifikationskampe. I mange år er der ikke blevet taget særligt hensyn til det, når Superligaens kampprogram er blevet lagt, men det bliver der lavet om på fra næste sæson.

Divisionsforeningen har i en pressemeddelelse gjort det klart, at de fire berørte hold vil få deres indbyrdes kampe flyttet til det første mulige alternative tidspunkt mellem tredje kvalifikationsrunde og playoff-kampene.

– I den kommende sæson – med fire deltagere i kvalifikationen til de europæiske klubturneringer – tilrettelægges kampene således, at de fire klubber mødes i en på forhånd defineret runde i én af weekenderne mellem Q3 eller Playoff-kampene. De respektive kampe flyttes fra den runde til det først mulige alternative tidspunkt, som i sæsonen 2026/27 vil være uge 36, skriver Divisionsforeningen i pressemeddelelsen.

I øjeblikket ligger AGF og FC Midtjylland på de to øverste pladser i Superligaen, som giver garanteret adgang til europæisk kvalifikation, mens Brøndby, Viborg, Sønderjyske og FC Nordsjælland alle bejler til tredjepladsen, der som udgangspunkt giver en playoff-kamp mod nummer syv og vinderen af kvalifikationsspillet.

Den sidste europæiske plads skal findes gennem Pokalturneringen, hvor FC Midtjylland og FC København mødes i finalen den 14. maj. Hvis ‘løverne’ vinder, tager de den europæiske kvalifikationsplads. Vinder midtjyderne derimod pokalen, rykker det ved kvalifikationspladserne i mesterskabsspillet, så det i stedet bliver fjerdepladsen, der skal spille playoff om den sidste danske billet til europæisk kvalifikation.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Sydafrika – Canada

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Markant ændring i Silkeborg

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’