Djiby Fall er på klubjagt denne sommer, hvor den senegalesiske angriber er klubløs efter kontraktudløb i Randers FC. Randers Amtsavis har tidligere skrevet at tre danske klubber har givet Fall et kontrakttilbud, og noget tyder på, at der nu kan sættes navn på to af dem.
Randers FC er den ene klub, der har tilbudt Fall en ny kontrakt, og nu skriver Fyens Stiftstidende, at angriberen også er et emne i OB.
I en note i avisen skrives det, at der går løse rygter om et comeback til Djiby Fall, der i to omgange tidligere har spillet i OB. Ifølge Fyens Stiftstidende er det fortsat blot på rygteplan, at Djiby Fall sættes i forbindelse med OB, og en handel synes derfor ikke nært forestående.
Det er dog ingen hemmelighed, at OB er ude efter forstærkninger denne sommer, og særligt angrebsposten har været et smertensbarn i klubben i løbet af de seneste sæsoner. I den netop forgangne sæson var Martin Spelmann og Rasmus Falk topscorere med fem mål hver. Det er det laveste antal for en OB-topscorer i Superligaen siden oprykningen i 1999.
I kalenderåret 2008 spillede Djiby Fall i OB med stor succes, hvor han scorede 18 mål i 31 kampe, inden han blev solgt til udlandet. Siden vendte han tilbage til OB på et kort lejeophold i efteråret 2011, hvor han dog var i dårlig form. Alligevel scorede han to Superliga-mål og fire mål i Europa League. Fall er således den foreløbig sidste spiller, der har scoret for OB i Europa.
Djiby Fall har spillet i Randers FC de seneste to sæsoner, hvor det er blevet til 10 mål i 37 optrædender. Fall er imidlertid kun startet inde i 19 kampe, og hans målsnit i den forgangne sæson er imponerende. Hans scoringssnit svarer således til et mål i hver 140. minut.
Hvis 30-årige Djiby Fall ender med at skifte til OB, skal han konkurrere med blandt andre Kenneth Zohore, Thomas Mikkelsen, Vladimir Dvalishvili samt unghingstene Mathias Greve og Mads Raben.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

– En stor beslutning

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Elkjær jubler over Frank

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Hylder dansk debutant

Mourinho meldes tæt på storklub

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Holdt på stor hemmelighed

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Ikke sket i 8 år

Teemu Pukki dominerer

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Prøvede at lokke Eriksen

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

– Dumdristigt og naivt

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’
