IKAST (Tipsbladet): Juninho løb runder på banen, Marrony selvtrænede, det samme gjorde Kristoffer Olsson i forholdsvis lavt tempo med en fysisk træner, og det med at sætte hold er både nemt og svært for tiden for FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg.
For midtjyderne døjer med skader, og i weekenden måtte de så også se Oliver Sørensen stå over Randers-kampen, da han havde mærket en skade efter fredagens træning og igen lørdag.
Forud for tirsdagens afsluttende FC Midtjylland-træning før onsdagens Hoffenheim-kamp gav Thomas Thomasberg interview, og her holdt FCM-bossen kortene tæt til kroppen.
– Jeg har lige givet dem startopstillingen dernede, så jeg vil ikke røbe meget mere. Jeg ved godt, hvem der kan spille og ikke kan spille, og der er et par stykker, der lige skal tjekkes ude på træningsbanen i dag. Og dem må vi jo se, om I er dygtige nok til at spotte, siger Thomas Thomasberg.
Det forsøgte Tipsbladets udsendte og flere andre pressefolk så.
Her var det bemærkelsesværdigt, at Oliver Sørensen først dukkede op i det minut, hvor pressen efter et kvarter blev bedt om at gå, og gjorde det i en anden træningsdragt end holdkammeraterne og uden at begynde på opvarmningen, som holdkammeraterne havde været i gang med i 15 minutter.
Det duftede ikke af en Hoffenheim-kamp for den ekstremt arbejdsomme og stabile midtbanespiller, som Thomas Thomasberg efter Randers-kampen bemærkede, at man nærmest kunne udsætte for alt rent fysisk.
Og det er da heller ikke, hvad der ifølge Tipsbladets oplysninger ligger i kortene.
Vurderingen lyder på tre ugers skadespause for midtbanespilleren, der sædvanligvis er den mest løbende i både FC Midtjylland og af samtlige spillere i Superligaen målt på både distance og spurter, men som nu altså står til at se fodbold fra tribunen de næste uger.
FC Midtjyllands lazaret tæller i øjeblikket stærke spillere Adam Buksa, Cho Gue-sung, Paulinho, Juninho, Christian Sørensen (der trænede med, men ligesom Oliver Sørensen i en anden træningsdragt) og Oliver Sørensen.
Et lyspunkt er til gengæld Victor Bak, der optrådte i begge FC Midtjyllands kampe i sidste uge og også var med til træningen tirsdag.
Også Emiliano Martínez er fit for fight, efter han i Randers-kampen måtte udskiftes midt i 2. halvleg efter et trælår.
FC Midtjylland-cheftræner Thomasberg bekræftede desuden, at Darío Osorio starter inde mod Hoffenheim efter sin udvisning i Randers-kampen i forgårs.

TransferLIVE: Nu står han uden klub

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Kreativ transfer-løsning?

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Kongen af straffespark på vej til FC København

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Belgier var fristet af FCK og FCM

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Wrexham klar til at knuse transferrekord

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FCM jagter Champions League-talenter

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

FCK forhandler om målmand – koster kassen

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Massiv interesse for Horsens-flop

FCK-emne skifter til PSV

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Lindstrøm på blokken i storklub

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

FC Barcelona-stjerner i chok

Bayern raser mod Donnarumma

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Påpeger Conrad Harders problem

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte