Nu taler Don Ø efter Ståle-interview: Har gjort et stort indtryk på alle

Tidligere FCK-boss Flemming Østergaard er ked af, hvordan Ståle Solbakken behandles af den nuværende ledelse.



FC Københavns nuværende bestyrelse og ledelse behandler ikke Ståle Solbakken med den respekt, han fortjener.

Det mener den tidligere FCK-boss Flemming Østergaard, der søndag aften så Solbakkens interview i tv-programmet Onside på TV3+.

Her fortalte Solbakken, at han var blevet fyret over telefonen af formand Bo Rygaard.

Flemming Østergaard, der var direktør og bestyrelsesformand i FCK fra 1997 til 2010 og ansatte Solbakken som cheftræner i 2006, skrev mandag et indlæg på Facebook som støtte til Solbakken.

– Interviewet med Ståle i tv har gjort et stort indtryk på alle – og jeg har fået hundredvis af mails, sms’er og telefoniske samtaler, hvor folk, fans og erhvervsfolk ønsker at høre mine synspunkter og meninger om interviewet.

– Jeg er enig med Ståle i hans synspunkter om manglende respekt om en person, der som Ståle har betydet så meget for FCK. Man bør ikke blive fyret under en telefonisk samtale, skriver Flemming Østergaard.

Flemming Østergaard – der fik tilnavnet “Don Ø” – oplevede i 2010 at få frataget sit æresmedlemskab i et anbefalet brev.

Det skete efter uoverensstemmelser med rigmændene og investorerne Erik Skjærbæk og Karl Peter Korsgaard Sørensen, som i dag er en del af FCK-bestyrelsen og i oktober var med til at fyre Solbakken.

– Ståles oplevelse om at blive fyret under en telefonsamtale kan jeg genkende, da har jeg haft en lignende oplevelse.

– Mit æresmedlemskab blev taget fra mig. Beskeden fik jeg på min ferie i Sydfrankrig via medierne. Jeg troede, det var aprilsnar. Det var det ikke: Et anbefalet brev lå på posthuset, da jeg kom hjem, skriver han.

Flemming Østergaard uddyber over for Ritzau, at han undrer sig over den måde, han selv og Solbakken er blevet behandlet på.

Han fortæller, at han skal ind i Parken og se FCK spille hjemme mod Randers FC mandag aften i Superligaen, men kun fordi en sponsor har inviteret ham.

Læs også:Ekspert: Ståle har ret – FCK-toppen mangler fodboldviden

– Tror du ikke, det er mærkeligt for mig, at den røde løber er rullet ud, uanset hvilket sted jeg er henne? Uanset om jeg er i FC Midtjylland, Brøndby eller andre steder?

– Jeg sidder sammen med de pågældende klubbers bestyrelse og ser fodbold. Men i Parken og hos det hold, jeg selv har været med til at skabe, er jeg dårligt velkommen.

– Men jeg kommer derinde, og i aften er jeg inviteret af en sponsor, siger Flemming Østergaard.

Han er enig med Solbakken, når nordmanden i søndagens tv-interview efterlyser fodboldfaglige kompetencer i FCK’s ledelse og ejerkreds.

– Jeg forstår Ståle, men lad os komme videre. Jeg håber, at bestyrelsen får udvidet og ændret bestyrelsen med personer med fodboldfaglige kompetencer, for faktum er, at den findes ikke i den nuværende bestyrelse, siger han.

/ritzau/

Læs også:Godt nok? Sådan har Solbakken præsteret på transfermarkedet
Læs også:Vild historie: Provokeret Solbakken forærede FCK-ejer en million kroner
Læs også:Efter Solbakken-angreb: Lalandia-ejerne må ud af busken


– De lignede lort!

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Bekræfter FC København-historie

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler