Nu taler Don Ø efter Ståle-interview: Har gjort et stort indtryk på alle

Tidligere FCK-boss Flemming Østergaard er ked af, hvordan Ståle Solbakken behandles af den nuværende ledelse.



FC Københavns nuværende bestyrelse og ledelse behandler ikke Ståle Solbakken med den respekt, han fortjener.

Det mener den tidligere FCK-boss Flemming Østergaard, der søndag aften så Solbakkens interview i tv-programmet Onside på TV3+.

Her fortalte Solbakken, at han var blevet fyret over telefonen af formand Bo Rygaard.

Flemming Østergaard, der var direktør og bestyrelsesformand i FCK fra 1997 til 2010 og ansatte Solbakken som cheftræner i 2006, skrev mandag et indlæg på Facebook som støtte til Solbakken.

– Interviewet med Ståle i tv har gjort et stort indtryk på alle – og jeg har fået hundredvis af mails, sms’er og telefoniske samtaler, hvor folk, fans og erhvervsfolk ønsker at høre mine synspunkter og meninger om interviewet.

– Jeg er enig med Ståle i hans synspunkter om manglende respekt om en person, der som Ståle har betydet så meget for FCK. Man bør ikke blive fyret under en telefonisk samtale, skriver Flemming Østergaard.

Flemming Østergaard – der fik tilnavnet “Don Ø” – oplevede i 2010 at få frataget sit æresmedlemskab i et anbefalet brev.

Det skete efter uoverensstemmelser med rigmændene og investorerne Erik Skjærbæk og Karl Peter Korsgaard Sørensen, som i dag er en del af FCK-bestyrelsen og i oktober var med til at fyre Solbakken.

– Ståles oplevelse om at blive fyret under en telefonsamtale kan jeg genkende, da har jeg haft en lignende oplevelse.

– Mit æresmedlemskab blev taget fra mig. Beskeden fik jeg på min ferie i Sydfrankrig via medierne. Jeg troede, det var aprilsnar. Det var det ikke: Et anbefalet brev lå på posthuset, da jeg kom hjem, skriver han.

Flemming Østergaard uddyber over for Ritzau, at han undrer sig over den måde, han selv og Solbakken er blevet behandlet på.

Han fortæller, at han skal ind i Parken og se FCK spille hjemme mod Randers FC mandag aften i Superligaen, men kun fordi en sponsor har inviteret ham.

Læs også:Ekspert: Ståle har ret – FCK-toppen mangler fodboldviden

– Tror du ikke, det er mærkeligt for mig, at den røde løber er rullet ud, uanset hvilket sted jeg er henne? Uanset om jeg er i FC Midtjylland, Brøndby eller andre steder?

– Jeg sidder sammen med de pågældende klubbers bestyrelse og ser fodbold. Men i Parken og hos det hold, jeg selv har været med til at skabe, er jeg dårligt velkommen.

– Men jeg kommer derinde, og i aften er jeg inviteret af en sponsor, siger Flemming Østergaard.

Han er enig med Solbakken, når nordmanden i søndagens tv-interview efterlyser fodboldfaglige kompetencer i FCK’s ledelse og ejerkreds.

– Jeg forstår Ståle, men lad os komme videre. Jeg håber, at bestyrelsen får udvidet og ændret bestyrelsen med personer med fodboldfaglige kompetencer, for faktum er, at den findes ikke i den nuværende bestyrelse, siger han.

/ritzau/

Læs også:Godt nok? Sådan har Solbakken præsteret på transfermarkedet
Læs også:Vild historie: Provokeret Solbakken forærede FCK-ejer en million kroner
Læs også:Efter Solbakken-angreb: Lalandia-ejerne må ud af busken






LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Medie: De lurer på FCM-profil

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

– Schwartau-handel giver ingen mening

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Åbner for sommertransfer

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Canada – Marokko

Steve Cooper med stor beslutning



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg