Ekspert: Ståle har ret – FCK-toppen mangler fodboldviden

Fodboldeksperten Mikkel Bischoff mener, at FCK råder over for lidt sportslig viden og knowhow i ledelsen.



For første gang i seks uger kom Ståle Solbakken med sin version af fyringen som træner og manager i FC København.

Det skete i et langt interview, der blev bragt i programmet Onside på TV3+ søndag aften.

Her langede nordmanden kraftigt ud efter bestyrelsen og ledelsen i klubben for manglende fodboldfaglig forstand.

Mikkel Bischoff, der er fodboldkommentator på Discovery Networks, har set interviewet og mener, at Solbakken rammer plet med den del af kritikken.

– Ståle efterlader et kæmpe tomrum, som FCK får svært ved at udfylde. Sådan er det, når én person, der har været for betydningsfuld, er væk. Og det er et kæmpe problem for dem.

– Han havde alt for mange ting at gabe over i FCK, og resten af organisationen er på en eller anden måde blevet dovne. De havde ikke forberedt sig på, hvad der skulle ske efter fyringen, siger Bischoff.

Efter fyringen af Solbakken 10. oktober blev William Kvist, som sidder i bestyrelsen, ansat som midlertidig sportslig leder. 2. november blev Jess Thorup ansat som ny cheftræner.

Læs også:Godt nok? Sådan har Solbakken præsteret på transfermarkedet

– Det virker for mig, som om det kun er William Kvist, der har lidt sportslig viden i FCK-ledelsen. Men han har ikke så meget pondus.

– Det er grundlæggende meget vigtigt for en klub, som gerne vil gøre det godt, at man har nogle folk højere oppe, som kan lægge en strategi, som er bæredygtig for klubben, forklarer Bischoff.

Han vurderer ikke, at FCK lige nu har en ledelse, der har den nødvendige sportslige ballast.

– Det er fuldstændigt indiskutabelt, at der mangler sportslig viden. William Kvist er der, men han har endnu ikke kontakterne og det netværk, der skal til, så det er ikke nok med ham. Der skal mere ind, mener Bischoff.

Inden Solbakkens fyring skiftede Johan Lange, der var teknisk direktør i FCK til et job som sportsdirektør i Premier League-klubben Aston Villa.

– De har også mistet Johan Lange, som var lidt mere anonym, men som havde en kæmpe rolle. Det er der ikke blevet snakket så meget om.

– Men der er forsvundet så meget knowhow ud af den organisation det seneste halve år med begges afgang, påpeger Bischoff.

Læs også:Vild historie: Provokeret Solbakken forærede FCK-ejer en million kroner

Han efterlyser, at FCK snarest får flere fodboldfaglige folk ind i bestyrelsen og ansætter en ny gennemslagskraftig sportsdirektør.

– Det skal gå hurtigt. De skal have nogle folk ind i bestyrelsen og opbygget en organisation, som har mere forstand på fodbold.

– For det har virket som om, at det har været Ståle og Johan Lange, som har kørt det og taget en masse kampe, og at det har opvejet, at bestyrelsen og dem højere oppe ikke har noget som helst forstand på det.

– For at udfylde det tomrum skal der komme folk ind højere oppe, som har styr på det og ved noget om fodbold, mener Bischoff.

FCK tager mandag aften klokken 19 imod Randers FC i Superligaen.

/ritzau/

Læs også:Avis: FCK bød 100.000 kroner for cheftræner
Læs også:Efter Solbakken-angreb: Lalandia-ejerne må ud af busken
Læs også:Video: Se følelsesladet Ståle lange ud efter FCK-bosserne






LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jagter tidligere FCK-stjerne

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Raser over VM-tiltag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Iran – New Zealand

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spanien – Kap Verde

Tyskland – Curacao

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Han tager hjem fra VM

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Spottet i København



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel