For første gang i seks uger kom Ståle Solbakken med sin version af fyringen som træner og manager i FC København.
Det skete i et langt interview, der blev bragt i programmet Onside på TV3+ søndag aften.
Her langede nordmanden kraftigt ud efter bestyrelsen og ledelsen i klubben for manglende fodboldfaglig forstand.
Mikkel Bischoff, der er fodboldkommentator på Discovery Networks, har set interviewet og mener, at Solbakken rammer plet med den del af kritikken.
– Ståle efterlader et kæmpe tomrum, som FCK får svært ved at udfylde. Sådan er det, når én person, der har været for betydningsfuld, er væk. Og det er et kæmpe problem for dem.
– Han havde alt for mange ting at gabe over i FCK, og resten af organisationen er på en eller anden måde blevet dovne. De havde ikke forberedt sig på, hvad der skulle ske efter fyringen, siger Bischoff.
Efter fyringen af Solbakken 10. oktober blev William Kvist, som sidder i bestyrelsen, ansat som midlertidig sportslig leder. 2. november blev Jess Thorup ansat som ny cheftræner.
Læs også:Godt nok? Sådan har Solbakken præsteret på transfermarkedet
– Det virker for mig, som om det kun er William Kvist, der har lidt sportslig viden i FCK-ledelsen. Men han har ikke så meget pondus.
– Det er grundlæggende meget vigtigt for en klub, som gerne vil gøre det godt, at man har nogle folk højere oppe, som kan lægge en strategi, som er bæredygtig for klubben, forklarer Bischoff.
Han vurderer ikke, at FCK lige nu har en ledelse, der har den nødvendige sportslige ballast.
– Det er fuldstændigt indiskutabelt, at der mangler sportslig viden. William Kvist er der, men han har endnu ikke kontakterne og det netværk, der skal til, så det er ikke nok med ham. Der skal mere ind, mener Bischoff.
Inden Solbakkens fyring skiftede Johan Lange, der var teknisk direktør i FCK til et job som sportsdirektør i Premier League-klubben Aston Villa.
– De har også mistet Johan Lange, som var lidt mere anonym, men som havde en kæmpe rolle. Det er der ikke blevet snakket så meget om.
– Men der er forsvundet så meget knowhow ud af den organisation det seneste halve år med begges afgang, påpeger Bischoff.
Læs også:Vild historie: Provokeret Solbakken forærede FCK-ejer en million kroner
Han efterlyser, at FCK snarest får flere fodboldfaglige folk ind i bestyrelsen og ansætter en ny gennemslagskraftig sportsdirektør.
– Det skal gå hurtigt. De skal have nogle folk ind i bestyrelsen og opbygget en organisation, som har mere forstand på fodbold.
– For det har virket som om, at det har været Ståle og Johan Lange, som har kørt det og taget en masse kampe, og at det har opvejet, at bestyrelsen og dem højere oppe ikke har noget som helst forstand på det.
– For at udfylde det tomrum skal der komme folk ind højere oppe, som har styr på det og ved noget om fodbold, mener Bischoff.
FCK tager mandag aften klokken 19 imod Randers FC i Superligaen.
/ritzau/
Læs også:Avis: FCK bød 100.000 kroner for cheftræner
Læs også:Efter Solbakken-angreb: Lalandia-ejerne må ud af busken
Læs også:Video: Se følelsesladet Ståle lange ud efter FCK-bosserne
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
MEDIE
