Ekspert: Ståle har ret – FCK-toppen mangler fodboldviden

Fodboldeksperten Mikkel Bischoff mener, at FCK råder over for lidt sportslig viden og knowhow i ledelsen.



For første gang i seks uger kom Ståle Solbakken med sin version af fyringen som træner og manager i FC København.

Det skete i et langt interview, der blev bragt i programmet Onside på TV3+ søndag aften.

Her langede nordmanden kraftigt ud efter bestyrelsen og ledelsen i klubben for manglende fodboldfaglig forstand.

Mikkel Bischoff, der er fodboldkommentator på Discovery Networks, har set interviewet og mener, at Solbakken rammer plet med den del af kritikken.

– Ståle efterlader et kæmpe tomrum, som FCK får svært ved at udfylde. Sådan er det, når én person, der har været for betydningsfuld, er væk. Og det er et kæmpe problem for dem.

– Han havde alt for mange ting at gabe over i FCK, og resten af organisationen er på en eller anden måde blevet dovne. De havde ikke forberedt sig på, hvad der skulle ske efter fyringen, siger Bischoff.

Efter fyringen af Solbakken 10. oktober blev William Kvist, som sidder i bestyrelsen, ansat som midlertidig sportslig leder. 2. november blev Jess Thorup ansat som ny cheftræner.

Læs også:Godt nok? Sådan har Solbakken præsteret på transfermarkedet

– Det virker for mig, som om det kun er William Kvist, der har lidt sportslig viden i FCK-ledelsen. Men han har ikke så meget pondus.

– Det er grundlæggende meget vigtigt for en klub, som gerne vil gøre det godt, at man har nogle folk højere oppe, som kan lægge en strategi, som er bæredygtig for klubben, forklarer Bischoff.

Han vurderer ikke, at FCK lige nu har en ledelse, der har den nødvendige sportslige ballast.

– Det er fuldstændigt indiskutabelt, at der mangler sportslig viden. William Kvist er der, men han har endnu ikke kontakterne og det netværk, der skal til, så det er ikke nok med ham. Der skal mere ind, mener Bischoff.

Inden Solbakkens fyring skiftede Johan Lange, der var teknisk direktør i FCK til et job som sportsdirektør i Premier League-klubben Aston Villa.

– De har også mistet Johan Lange, som var lidt mere anonym, men som havde en kæmpe rolle. Det er der ikke blevet snakket så meget om.

– Men der er forsvundet så meget knowhow ud af den organisation det seneste halve år med begges afgang, påpeger Bischoff.

Læs også:Vild historie: Provokeret Solbakken forærede FCK-ejer en million kroner

Han efterlyser, at FCK snarest får flere fodboldfaglige folk ind i bestyrelsen og ansætter en ny gennemslagskraftig sportsdirektør.

– Det skal gå hurtigt. De skal have nogle folk ind i bestyrelsen og opbygget en organisation, som har mere forstand på fodbold.

– For det har virket som om, at det har været Ståle og Johan Lange, som har kørt det og taget en masse kampe, og at det har opvejet, at bestyrelsen og dem højere oppe ikke har noget som helst forstand på det.

– For at udfylde det tomrum skal der komme folk ind højere oppe, som har styr på det og ved noget om fodbold, mener Bischoff.

FCK tager mandag aften klokken 19 imod Randers FC i Superligaen.

/ritzau/

Læs også:Avis: FCK bød 100.000 kroner for cheftræner
Læs også:Efter Solbakken-angreb: Lalandia-ejerne må ud af busken
Læs også:Video: Se følelsesladet Ståle lange ud efter FCK-bosserne


‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’  

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Antonsens drøm slukket

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

I chok over Nicolai Poulsen

Aldrig nogensinde FCK

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

– Når jeg var alene, græd jeg

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Brøndby takker nej til to spillere

Overraskende nyt om Lukas Engel

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk