Ekspert: Ståle har ret – FCK-toppen mangler fodboldviden

Fodboldeksperten Mikkel Bischoff mener, at FCK råder over for lidt sportslig viden og knowhow i ledelsen.



For første gang i seks uger kom Ståle Solbakken med sin version af fyringen som træner og manager i FC København.

Det skete i et langt interview, der blev bragt i programmet Onside på TV3+ søndag aften.

Her langede nordmanden kraftigt ud efter bestyrelsen og ledelsen i klubben for manglende fodboldfaglig forstand.

Mikkel Bischoff, der er fodboldkommentator på Discovery Networks, har set interviewet og mener, at Solbakken rammer plet med den del af kritikken.

– Ståle efterlader et kæmpe tomrum, som FCK får svært ved at udfylde. Sådan er det, når én person, der har været for betydningsfuld, er væk. Og det er et kæmpe problem for dem.

– Han havde alt for mange ting at gabe over i FCK, og resten af organisationen er på en eller anden måde blevet dovne. De havde ikke forberedt sig på, hvad der skulle ske efter fyringen, siger Bischoff.

Efter fyringen af Solbakken 10. oktober blev William Kvist, som sidder i bestyrelsen, ansat som midlertidig sportslig leder. 2. november blev Jess Thorup ansat som ny cheftræner.

Læs også:Godt nok? Sådan har Solbakken præsteret på transfermarkedet

– Det virker for mig, som om det kun er William Kvist, der har lidt sportslig viden i FCK-ledelsen. Men han har ikke så meget pondus.

– Det er grundlæggende meget vigtigt for en klub, som gerne vil gøre det godt, at man har nogle folk højere oppe, som kan lægge en strategi, som er bæredygtig for klubben, forklarer Bischoff.

Han vurderer ikke, at FCK lige nu har en ledelse, der har den nødvendige sportslige ballast.

– Det er fuldstændigt indiskutabelt, at der mangler sportslig viden. William Kvist er der, men han har endnu ikke kontakterne og det netværk, der skal til, så det er ikke nok med ham. Der skal mere ind, mener Bischoff.

Inden Solbakkens fyring skiftede Johan Lange, der var teknisk direktør i FCK til et job som sportsdirektør i Premier League-klubben Aston Villa.

– De har også mistet Johan Lange, som var lidt mere anonym, men som havde en kæmpe rolle. Det er der ikke blevet snakket så meget om.

– Men der er forsvundet så meget knowhow ud af den organisation det seneste halve år med begges afgang, påpeger Bischoff.

Læs også:Vild historie: Provokeret Solbakken forærede FCK-ejer en million kroner

Han efterlyser, at FCK snarest får flere fodboldfaglige folk ind i bestyrelsen og ansætter en ny gennemslagskraftig sportsdirektør.

– Det skal gå hurtigt. De skal have nogle folk ind i bestyrelsen og opbygget en organisation, som har mere forstand på fodbold.

– For det har virket som om, at det har været Ståle og Johan Lange, som har kørt det og taget en masse kampe, og at det har opvejet, at bestyrelsen og dem højere oppe ikke har noget som helst forstand på det.

– For at udfylde det tomrum skal der komme folk ind højere oppe, som har styr på det og ved noget om fodbold, mener Bischoff.

FCK tager mandag aften klokken 19 imod Randers FC i Superligaen.

/ritzau/

Læs også:Avis: FCK bød 100.000 kroner for cheftræner
Læs også:Efter Solbakken-angreb: Lalandia-ejerne må ud af busken
Læs også:Video: Se følelsesladet Ståle lange ud efter FCK-bosserne




Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer




LIVE

LIVE: Tysk profil kan hentes gratis til sommer

Michelsen: Langt til Copacabana

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

I chok: Har aldrig set lignende

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Vil have ham væk fra FC København



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

De danske kvinder tager førstepladsen

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Højlund står til at slå personlige rekorder

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

FCM ansætter ny topboss

Rasmus Højlund i massiv modvind

Mourinho tog røven på Zeca

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Narteys krav til ny kontrakt

– Der får David at vide, at han er fyret

Bombe – Superliga-klub nævnes

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

City spiller sig videre i FA Cuppen

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM