Vild historie: Provokeret Solbakken forærede FCK-ejer en million kroner

Ståle Solbakkens lange interview rummer en vild anekdote om storaktionær Erik Skjærbæk.



Tidspunktet er 2015.

Ståle Solbakken er et godt stykke inde i sin anden periode som FC København-træner, og en ny sæson står for døren. Nordmanden har endnu ikke vundet et mesterskab efter sit comeback, men han har store forventninger til, at det vil ske i den sæson, der venter forude.

FC København er på det tidspunkt i gang med at skifte godt og grundigt ud i truppen, men der er kommet flere til, end der er blevet sagt farvel til. Med andre ord har FCK og Solbakken brugt flere penge, end der er tjent. 

Det fik Erik Skjærbæk til at råbe vagt i gevær. Rigmanden er én af storaktionærene i Parken Sport & Entertainment, så det er blandt andre hans penge, Ståle Solbakken bruger. Han indkalder derfor cheftræneren til et møde. 

– Han stiller en del berettigede spørgsmål om akkurat det her, for vi havde brugt en del flere penge, end vi havde solgt spillere for, men vi havde en meget stor tro på, at vi ville ende ud med at få et stort overskud på det, siger Ståle Solbakken i et stort interview med Onside.

Læs også:Efterlyser svar fra Seier og co: Lalandia-ejerne må ud af busken

Som samtalen mellem Ståle Solbakken og Erik Skjærbæk skred frem, rykkede førstnævnte længere og længere frem i stolen.

– Det udartede sig til en seance, hvor han stillede mig nogle rigig hårde spørgsmål, og jeg blev mere og mere provokeret. Jeg var sikker på, det nok skulle gå i orden. Jeg var sikker på, han nok skulle få sin investering tilbage, fortæller Solbakken og tilføjer:

– Det udvikler sig til at blive lidt usagligt, og især jeg kommer helt op i det røde felt, og han er mere rolig. Johan (Lange) sidder ved siden af, og han kender mig efterhånden så godt og ved, at nu kan alt ske. 

Og det gjorde det så.  

– Det ender med, at jeg siger til Skjærbæk; “jeg ved ikke, hvordan jeg skal overbevise dig om, at det her er det eneste rigtige at gøre, og vi kommer tilbage på sporet. Vi kommer til at tjene mange penge på transfers, vi kommer til at gøre det godt og levere i Europa, og du vil få meget større afkast på din investering”.

Læs også:Avis: FCK bød 100.000 kroner for cheftræner

– Det ender med, at jeg i desperation siger, at jeg vil give ham en million kroner af min løn. Og dengang tjente jeg ikke lige så meget, som jeg har gjort efterfølgende. Den million skal jeg have tilbage, hvis vi vinder mesterskabet og kommer i et europæisk gruppespil. Det var en ren foræring, for han væddede jo ikke imod. Han kigger længe på mig og siger “det er en aftale”.

Ståle Solbakken fortæller, at FC København efterfølgende dividerede en million kroner med 12, og trak det beløb – godt 83.000 kroner – fra hans løn hver måned i et år. 

FC København vandt mesterskabet med ni point ned til SønderjyskE, og på den anden side af sommerferien kvalificerede holdet sig også til gruppespillet i Champions League. Løvernes til dato seneste optræden i verdens fornemste klubturnering. 

– Så jeg tabte ikke en krone, fastslår Ståle Solbakken.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med Erik Skjærbæk, der ikke ønsker at kommentere Ståle Solbakkens interview. 

Du kan se hele interviewet med Ståle Solbakken i videoen i toppen af artiklen. 

Læs også:Video: Se følelsesladet Ståle lange ud efter FCK-bosserne
Læs også:Ståle Solbakken: William Kvist er kastet på dybt vand her
Læs også:Ståle Solbakken: Det her pisser mig af
Læs også:FCK-boss reagerer på Solbakken-angreb: Kan ikke genkende det





Polsk succestræner rygtes til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

Polsk succestræner rygtes til Danmark

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Mæhle kan hentes for spotpris

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Erik ten Hag jagter dansker

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

PSG – Arsenal

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’