Vild historie: Provokeret Solbakken forærede FCK-ejer en million kroner

Ståle Solbakkens lange interview rummer en vild anekdote om storaktionær Erik Skjærbæk.



Tidspunktet er 2015.

Ståle Solbakken er et godt stykke inde i sin anden periode som FC København-træner, og en ny sæson står for døren. Nordmanden har endnu ikke vundet et mesterskab efter sit comeback, men han har store forventninger til, at det vil ske i den sæson, der venter forude.

FC København er på det tidspunkt i gang med at skifte godt og grundigt ud i truppen, men der er kommet flere til, end der er blevet sagt farvel til. Med andre ord har FCK og Solbakken brugt flere penge, end der er tjent. 

Det fik Erik Skjærbæk til at råbe vagt i gevær. Rigmanden er én af storaktionærene i Parken Sport & Entertainment, så det er blandt andre hans penge, Ståle Solbakken bruger. Han indkalder derfor cheftræneren til et møde. 

– Han stiller en del berettigede spørgsmål om akkurat det her, for vi havde brugt en del flere penge, end vi havde solgt spillere for, men vi havde en meget stor tro på, at vi ville ende ud med at få et stort overskud på det, siger Ståle Solbakken i et stort interview med Onside.

Læs også:Efterlyser svar fra Seier og co: Lalandia-ejerne må ud af busken

Som samtalen mellem Ståle Solbakken og Erik Skjærbæk skred frem, rykkede førstnævnte længere og længere frem i stolen.

– Det udartede sig til en seance, hvor han stillede mig nogle rigig hårde spørgsmål, og jeg blev mere og mere provokeret. Jeg var sikker på, det nok skulle gå i orden. Jeg var sikker på, han nok skulle få sin investering tilbage, fortæller Solbakken og tilføjer:

– Det udvikler sig til at blive lidt usagligt, og især jeg kommer helt op i det røde felt, og han er mere rolig. Johan (Lange) sidder ved siden af, og han kender mig efterhånden så godt og ved, at nu kan alt ske. 

Og det gjorde det så.  

– Det ender med, at jeg siger til Skjærbæk; “jeg ved ikke, hvordan jeg skal overbevise dig om, at det her er det eneste rigtige at gøre, og vi kommer tilbage på sporet. Vi kommer til at tjene mange penge på transfers, vi kommer til at gøre det godt og levere i Europa, og du vil få meget større afkast på din investering”.

Læs også:Avis: FCK bød 100.000 kroner for cheftræner

– Det ender med, at jeg i desperation siger, at jeg vil give ham en million kroner af min løn. Og dengang tjente jeg ikke lige så meget, som jeg har gjort efterfølgende. Den million skal jeg have tilbage, hvis vi vinder mesterskabet og kommer i et europæisk gruppespil. Det var en ren foræring, for han væddede jo ikke imod. Han kigger længe på mig og siger “det er en aftale”.

Ståle Solbakken fortæller, at FC København efterfølgende dividerede en million kroner med 12, og trak det beløb – godt 83.000 kroner – fra hans løn hver måned i et år. 

FC København vandt mesterskabet med ni point ned til SønderjyskE, og på den anden side af sommerferien kvalificerede holdet sig også til gruppespillet i Champions League. Løvernes til dato seneste optræden i verdens fornemste klubturnering. 

– Så jeg tabte ikke en krone, fastslår Ståle Solbakken.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med Erik Skjærbæk, der ikke ønsker at kommentere Ståle Solbakkens interview. 

Du kan se hele interviewet med Ståle Solbakken i videoen i toppen af artiklen. 

Læs også:Video: Se følelsesladet Ståle lange ud efter FCK-bosserne
Læs også:Ståle Solbakken: William Kvist er kastet på dybt vand her
Læs også:Ståle Solbakken: Det her pisser mig af
Læs også:FCK-boss reagerer på Solbakken-angreb: Kan ikke genkende det






LIVE

LIVE: Zlatan afslører nyt stort job

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Håber på FC København-exit

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu forklarer Noah Nartey

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Troels Bech slår fast: Glem det!

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Interessant afsløring

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Sådan har du aldrig set dem før

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe