Vild historie: Provokeret Solbakken forærede FCK-ejer en million kroner

Ståle Solbakkens lange interview rummer en vild anekdote om storaktionær Erik Skjærbæk.



Tidspunktet er 2015.

Ståle Solbakken er et godt stykke inde i sin anden periode som FC København-træner, og en ny sæson står for døren. Nordmanden har endnu ikke vundet et mesterskab efter sit comeback, men han har store forventninger til, at det vil ske i den sæson, der venter forude.

FC København er på det tidspunkt i gang med at skifte godt og grundigt ud i truppen, men der er kommet flere til, end der er blevet sagt farvel til. Med andre ord har FCK og Solbakken brugt flere penge, end der er tjent. 

Det fik Erik Skjærbæk til at råbe vagt i gevær. Rigmanden er én af storaktionærene i Parken Sport & Entertainment, så det er blandt andre hans penge, Ståle Solbakken bruger. Han indkalder derfor cheftræneren til et møde. 

– Han stiller en del berettigede spørgsmål om akkurat det her, for vi havde brugt en del flere penge, end vi havde solgt spillere for, men vi havde en meget stor tro på, at vi ville ende ud med at få et stort overskud på det, siger Ståle Solbakken i et stort interview med Onside.

Læs også:Efterlyser svar fra Seier og co: Lalandia-ejerne må ud af busken

Som samtalen mellem Ståle Solbakken og Erik Skjærbæk skred frem, rykkede førstnævnte længere og længere frem i stolen.

– Det udartede sig til en seance, hvor han stillede mig nogle rigig hårde spørgsmål, og jeg blev mere og mere provokeret. Jeg var sikker på, det nok skulle gå i orden. Jeg var sikker på, han nok skulle få sin investering tilbage, fortæller Solbakken og tilføjer:

– Det udvikler sig til at blive lidt usagligt, og især jeg kommer helt op i det røde felt, og han er mere rolig. Johan (Lange) sidder ved siden af, og han kender mig efterhånden så godt og ved, at nu kan alt ske. 

Og det gjorde det så.  

– Det ender med, at jeg siger til Skjærbæk; “jeg ved ikke, hvordan jeg skal overbevise dig om, at det her er det eneste rigtige at gøre, og vi kommer tilbage på sporet. Vi kommer til at tjene mange penge på transfers, vi kommer til at gøre det godt og levere i Europa, og du vil få meget større afkast på din investering”.

Læs også:Avis: FCK bød 100.000 kroner for cheftræner

– Det ender med, at jeg i desperation siger, at jeg vil give ham en million kroner af min løn. Og dengang tjente jeg ikke lige så meget, som jeg har gjort efterfølgende. Den million skal jeg have tilbage, hvis vi vinder mesterskabet og kommer i et europæisk gruppespil. Det var en ren foræring, for han væddede jo ikke imod. Han kigger længe på mig og siger “det er en aftale”.

Ståle Solbakken fortæller, at FC København efterfølgende dividerede en million kroner med 12, og trak det beløb – godt 83.000 kroner – fra hans løn hver måned i et år. 

FC København vandt mesterskabet med ni point ned til SønderjyskE, og på den anden side af sommerferien kvalificerede holdet sig også til gruppespillet i Champions League. Løvernes til dato seneste optræden i verdens fornemste klubturnering. 

– Så jeg tabte ikke en krone, fastslår Ståle Solbakken.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med Erik Skjærbæk, der ikke ønsker at kommentere Ståle Solbakkens interview. 

Du kan se hele interviewet med Ståle Solbakken i videoen i toppen af artiklen. 

Læs også:Video: Se følelsesladet Ståle lange ud efter FCK-bosserne
Læs også:Ståle Solbakken: William Kvist er kastet på dybt vand her
Læs også:Ståle Solbakken: Det her pisser mig af
Læs også:FCK-boss reagerer på Solbakken-angreb: Kan ikke genkende det




– Hold nu kæft med Arsenal!




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Hård dom over Franks fremtid

LIVE: FC København – Viborg FF

Her kan du se FC København mod Viborg FF

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

– Det var en skuffelse



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Nægtet Brøndby-skifte

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Dansk målsluger skifter til topklub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Thomas Frank fyret

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Forventer kæmpe jobtilbud

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring