FCK-boss reagerer på Solbakken-angreb: Kan ikke genkende det

FC Københavns bestyrelsesformand Bo Rygaard er klar med sin reaktion på Ståle Solbakkens anklager.



Ståle Solbakken åbnede for første gang munden siden sin fyring i FC København i et interview, der blev sendt i forlængelse af Onside på 3+ søndag aften. 

Her var Ståle Solbakken ganske klar i sine holdninger omkring håndteringen af sin fyring fra Parken-bestyrelsens side og langede af flere omgange ud efter bestyrelsens “manglende indsigt og kompetencer”  i at drive fodbolddelen af Parken Sport & Entertainment.

Søndag aften kommer bestyrelsesformand Bo Rygaard med følgende reaktion på Solbakkens udtalelser:

– Som alle ved offentliggjorde vi for godt en måned siden, at vi efter lange og nøje overvejelser havde besluttet at tage afsked med Ståle som følge af dårlige resultater i 2020 i både Superligaen, pokalturneringen samt ikke mindst i kvalifikationen til Europa League. Her kom vi desværre ikke videre til gruppespillet, som er en meget afgørende forudsætning for driften af en klub af FCKs størrelse.

– Som vi fortalte, var det en meget vanskelig beslutning, og helt sikkert den vanskeligste i min tid i klubben. Ståle har haft en meget stor indflydelse på udviklingen af klubben og på de flotte resultater, FCK har opnået gennem en lang periode. Det har vi hele tiden anerkendt. Det gør vi stadig.

– Men ingen er som bekendt over FCK som klub. FC København er skabt af en stor kreds af mennesker, der har FCK i hjertet. Som bestyrelse er man dog nogle gange nødt til at – træffe beslutninger med hovedet fremfor med hjertet for at gøre det rigtige for klubben. Ansvaret for resultaterne var, efter hans eget ønske, hos Ståle som manager med opgaven som både sportslig leder og cheftræner. Bestyrelsen har i et og alt efterkommet hans ønsker om spillerindkøb og andre dispositioner. Derfor var der kun et sted at placere ansvaret for de svigtende resultater.

– Vi har fået både ros og ris for beslutningen. Nogle har ment, at vi ventede for længe, andre at vi skulle have ventet længere. Vi står fortsat på mål for, at beslutningen var den rigtige.

– Nu har vi fået Jess Thorup ombord som ny cheftræner, og han og hans team er i gang med at arbejde videre med klubben, både på og udenfor banen, så FCK kommer tilbage til det niveau, vi skal være på. Vi koncentrerer os nu om at give Jess, staben og spillerne opbakning til den opgave.

– Af respekt for det – og til trods for, at der er flere udsagn i interviewet, som vi hverken kan genkende eller er enige i – så ønsker vi ikke at kommentere yderligere. Ståle er en markant og betydningsfuld person i FCKs historie. Vi ønsker ham alt det bedste i hans videre færd.

Ståle Solbakken havde siden sin fyring 10. oktober ikke udtalt sig om afgangen fra FC København til hverken danske eller norske medier.

Læs også:Ståle Solbakken: Det her pisser mig af
Læs også:– Det er ekstremt svært at score mod os
Læs også:David Nielsen: Vi mangler nogle nøgler mod fysiske hold
Læs også:TV-boss afslører: Dette krævede Solbakken for at stille op til interview
Læs også:AaB-boss: Havde være fedt at få Ståle til AaB, vinde SL og knuse FCK




Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb




LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Voldsom straf til Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Blæst fuldstændig omkuld

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

‘Det former ens karakter’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjerne peger på Højlund

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Laver aftale med Frederik Birk

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Afviser mesterskabssnak

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Storklub lurer på Superliga-profil

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Storroser dansk super-talent

FC København med overtidssejr over Randers

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’