Ståle Solbakken åbnede for første gang munden siden sin fyring i FC København i et interview, der blev sendt i forlængelse af Onside på 3+ søndag aften.
Her var Ståle Solbakken ganske klar i sine holdninger omkring håndteringen af sin fyring fra Parken-bestyrelsens side og langede af flere omgange ud efter bestyrelsens “manglende indsigt og kompetencer” i at drive fodbolddelen af Parken Sport & Entertainment.
Søndag aften kommer bestyrelsesformand Bo Rygaard med følgende reaktion på Solbakkens udtalelser:
– Som alle ved offentliggjorde vi for godt en måned siden, at vi efter lange og nøje overvejelser havde besluttet at tage afsked med Ståle som følge af dårlige resultater i 2020 i både Superligaen, pokalturneringen samt ikke mindst i kvalifikationen til Europa League. Her kom vi desværre ikke videre til gruppespillet, som er en meget afgørende forudsætning for driften af en klub af FCKs størrelse.
– Som vi fortalte, var det en meget vanskelig beslutning, og helt sikkert den vanskeligste i min tid i klubben. Ståle har haft en meget stor indflydelse på udviklingen af klubben og på de flotte resultater, FCK har opnået gennem en lang periode. Det har vi hele tiden anerkendt. Det gør vi stadig.
– Men ingen er som bekendt over FCK som klub. FC København er skabt af en stor kreds af mennesker, der har FCK i hjertet. Som bestyrelse er man dog nogle gange nødt til at – træffe beslutninger med hovedet fremfor med hjertet for at gøre det rigtige for klubben. Ansvaret for resultaterne var, efter hans eget ønske, hos Ståle som manager med opgaven som både sportslig leder og cheftræner. Bestyrelsen har i et og alt efterkommet hans ønsker om spillerindkøb og andre dispositioner. Derfor var der kun et sted at placere ansvaret for de svigtende resultater.
– Vi har fået både ros og ris for beslutningen. Nogle har ment, at vi ventede for længe, andre at vi skulle have ventet længere. Vi står fortsat på mål for, at beslutningen var den rigtige.
– Nu har vi fået Jess Thorup ombord som ny cheftræner, og han og hans team er i gang med at arbejde videre med klubben, både på og udenfor banen, så FCK kommer tilbage til det niveau, vi skal være på. Vi koncentrerer os nu om at give Jess, staben og spillerne opbakning til den opgave.
– Af respekt for det – og til trods for, at der er flere udsagn i interviewet, som vi hverken kan genkende eller er enige i – så ønsker vi ikke at kommentere yderligere. Ståle er en markant og betydningsfuld person i FCKs historie. Vi ønsker ham alt det bedste i hans videre færd.
Ståle Solbakken havde siden sin fyring 10. oktober ikke udtalt sig om afgangen fra FC København til hverken danske eller norske medier.
Læs også:Ståle Solbakken: Det her pisser mig af
Læs også:– Det er ekstremt svært at score mod os
Læs også:David Nielsen: Vi mangler nogle nøgler mod fysiske hold
Læs også:TV-boss afslører: Dette krævede Solbakken for at stille op til interview
Læs også:AaB-boss: Havde være fedt at få Ståle til AaB, vinde SL og knuse FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
MEDIE
Jonas Wind er i København
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
Vil være en af verdens største klubber om fem år
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
– Det har man nok aldrig set før
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
På rov i FC København
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
