Uventet drejning i vildt Superliga-transferdrama

Fodboldens Disciplinærinstans kommer ikke til at træffe en afgørelse i Ibrahim Osman-sagen, oplyser instansens formand nu til DR.



Ibrahim Osman var omdrejningspunktet for et større transferdrama for et år siden, da flere Premier League-klubber jagtede den daværende FC Nordsjælland-stjerne.

I slutningen af januar 2024 kunne B.T. afsløre, at Ibrahim Osmans skifte til West Ham til en værdi af 145 millioner kroner (læs mere om transferen her) var kollapset, fordi agenten Mitch Bakkovens krævede et uhørt højt agenthonorar til sig selv, og samtidig kom det frem, at Bakkovens ikke var retmæssig agent for Ibrahim Osman, der i stedet havde en gældende repræsentationsaftale med Darryl Powell.

Ibrahim Osman udtalte efterfølgende selv til Tipsbladet, at han anså Mitch Bakkovens som sin eneste agent, mens Darryl Powell udtalte til Tipsbladet, at ‘alt nok skal komme frem på et tidspunkt’. Tipsbladet kunne senere fortælle, at sagen potentielt kunne ende med en lang karantæne til Ibrahim Osman, og i februar oplyste DBU til Tipsbladet, at sagen var endt på DBU’s disciplinærinstans’ bord.

Tilbage i oktober meddelte DBU til Tipsbladet, at det ville blive meldt ud på dbu.dk, når der kom en afgørelse på sagen, der har haft en usædvanligt lang behandlingstid.

Men der kommer ikke nogen afgørelse på Osman-sagen fra en dansk instans. Sådan lyder meldingen nu fra Jens Hjortskov, formand for Fodboldens Disciplinærinstans.

– Vi er fuldt ud klar over, at der en strid omkring repræsentation i den overgang, men vi har haft vores jurister til at kigge på det, og vi er bevidste om, at det ikke ligger inden for vores jurisdiktion. Derfor er det ikke en sag for DBU, der skal løftes op til disciplinærinstansen, siger Jens Hjortskov til DR.

Overfor DR siger Jens Hjortskov endvidere, at det er FIFA eller det engelske fodboldforbund, der skal forholde sig til disciplinære forhold i sagen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger forsøgte DBU allerede tidligt i 2024 at få FIFA på banen i sagen, da den ud over den danske dimension med Osmans påståede brud på agentreglerne, mens han var spiller i FC Nordsjælland, også havde det internationale aspekt i form af transferen til Brighton.

Tipsbladet interviewede formanden for Transparency International Jesper Olsen om den langstrakte sag i oktober – læs det interview her

Efter den kollapsede transfer til West Ham endte Ibrahim Osman i stedet med at blive solgt til Brighton, hvorefter offensivspilleren blev udlejet til Feyenoord.



Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Voldsomt transferønske til FCK

I spil til stort job

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Fortryder Chido Obi-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Lerager taler ud om FCK-brud

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

AGF på rov i Hobro IK

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Brøndby straffet – får stor bøde

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen