Uventet drejning i vildt Superliga-transferdrama

Fodboldens Disciplinærinstans kommer ikke til at træffe en afgørelse i Ibrahim Osman-sagen, oplyser instansens formand nu til DR.



Ibrahim Osman var omdrejningspunktet for et større transferdrama for et år siden, da flere Premier League-klubber jagtede den daværende FC Nordsjælland-stjerne.

I slutningen af januar 2024 kunne B.T. afsløre, at Ibrahim Osmans skifte til West Ham til en værdi af 145 millioner kroner (læs mere om transferen her) var kollapset, fordi agenten Mitch Bakkovens krævede et uhørt højt agenthonorar til sig selv, og samtidig kom det frem, at Bakkovens ikke var retmæssig agent for Ibrahim Osman, der i stedet havde en gældende repræsentationsaftale med Darryl Powell.

Ibrahim Osman udtalte efterfølgende selv til Tipsbladet, at han anså Mitch Bakkovens som sin eneste agent, mens Darryl Powell udtalte til Tipsbladet, at ‘alt nok skal komme frem på et tidspunkt’. Tipsbladet kunne senere fortælle, at sagen potentielt kunne ende med en lang karantæne til Ibrahim Osman, og i februar oplyste DBU til Tipsbladet, at sagen var endt på DBU’s disciplinærinstans’ bord.

Tilbage i oktober meddelte DBU til Tipsbladet, at det ville blive meldt ud på dbu.dk, når der kom en afgørelse på sagen, der har haft en usædvanligt lang behandlingstid.

Men der kommer ikke nogen afgørelse på Osman-sagen fra en dansk instans. Sådan lyder meldingen nu fra Jens Hjortskov, formand for Fodboldens Disciplinærinstans.

– Vi er fuldt ud klar over, at der en strid omkring repræsentation i den overgang, men vi har haft vores jurister til at kigge på det, og vi er bevidste om, at det ikke ligger inden for vores jurisdiktion. Derfor er det ikke en sag for DBU, der skal løftes op til disciplinærinstansen, siger Jens Hjortskov til DR.

Overfor DR siger Jens Hjortskov endvidere, at det er FIFA eller det engelske fodboldforbund, der skal forholde sig til disciplinære forhold i sagen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger forsøgte DBU allerede tidligt i 2024 at få FIFA på banen i sagen, da den ud over den danske dimension med Osmans påståede brud på agentreglerne, mens han var spiller i FC Nordsjælland, også havde det internationale aspekt i form af transferen til Brighton.

Tipsbladet interviewede formanden for Transparency International Jesper Olsen om den langstrakte sag i oktober – læs det interview her

Efter den kollapsede transfer til West Ham endte Ibrahim Osman i stedet med at blive solgt til Brighton, hvorefter offensivspilleren blev udlejet til Feyenoord.





LIVE

LIVE: Præsenterer kæmpe million-overskud

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Farzam: En gave for FC København

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

FC Fredericia – Randers FC

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Brøndby i transfer-kovending?

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Supercomputer spår FCM-nedtur

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Tæt på at sende millioner til FC København

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland