Uventet drejning i vildt Superliga-transferdrama

Fodboldens Disciplinærinstans kommer ikke til at træffe en afgørelse i Ibrahim Osman-sagen, oplyser instansens formand nu til DR.



Ibrahim Osman var omdrejningspunktet for et større transferdrama for et år siden, da flere Premier League-klubber jagtede den daværende FC Nordsjælland-stjerne.

I slutningen af januar 2024 kunne B.T. afsløre, at Ibrahim Osmans skifte til West Ham til en værdi af 145 millioner kroner (læs mere om transferen her) var kollapset, fordi agenten Mitch Bakkovens krævede et uhørt højt agenthonorar til sig selv, og samtidig kom det frem, at Bakkovens ikke var retmæssig agent for Ibrahim Osman, der i stedet havde en gældende repræsentationsaftale med Darryl Powell.

Ibrahim Osman udtalte efterfølgende selv til Tipsbladet, at han anså Mitch Bakkovens som sin eneste agent, mens Darryl Powell udtalte til Tipsbladet, at ‘alt nok skal komme frem på et tidspunkt’. Tipsbladet kunne senere fortælle, at sagen potentielt kunne ende med en lang karantæne til Ibrahim Osman, og i februar oplyste DBU til Tipsbladet, at sagen var endt på DBU’s disciplinærinstans’ bord.

Tilbage i oktober meddelte DBU til Tipsbladet, at det ville blive meldt ud på dbu.dk, når der kom en afgørelse på sagen, der har haft en usædvanligt lang behandlingstid.

Men der kommer ikke nogen afgørelse på Osman-sagen fra en dansk instans. Sådan lyder meldingen nu fra Jens Hjortskov, formand for Fodboldens Disciplinærinstans.

– Vi er fuldt ud klar over, at der en strid omkring repræsentation i den overgang, men vi har haft vores jurister til at kigge på det, og vi er bevidste om, at det ikke ligger inden for vores jurisdiktion. Derfor er det ikke en sag for DBU, der skal løftes op til disciplinærinstansen, siger Jens Hjortskov til DR.

Overfor DR siger Jens Hjortskov endvidere, at det er FIFA eller det engelske fodboldforbund, der skal forholde sig til disciplinære forhold i sagen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger forsøgte DBU allerede tidligt i 2024 at få FIFA på banen i sagen, da den ud over den danske dimension med Osmans påståede brud på agentreglerne, mens han var spiller i FC Nordsjælland, også havde det internationale aspekt i form af transferen til Brighton.

Tipsbladet interviewede formanden for Transparency International Jesper Olsen om den langstrakte sag i oktober – læs det interview her

Efter den kollapsede transfer til West Ham endte Ibrahim Osman i stedet med at blive solgt til Brighton, hvorefter offensivspilleren blev udlejet til Feyenoord.



AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Her kan du se Villarreal mod FC København

Vild med ny Eriksen-løsning

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Brøndbys store karantænemareridt

De vil hente Andreas Maxsø

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Køber sig ind i dansk klub

Trist Kvistgaarden-melding

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Lothar Matthaüs storroser dansker

FCM-stjerne færdig for i år

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Rigtig dårlig melding

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK