Uventet drejning i vildt Superliga-transferdrama

Fodboldens Disciplinærinstans kommer ikke til at træffe en afgørelse i Ibrahim Osman-sagen, oplyser instansens formand nu til DR.



Ibrahim Osman var omdrejningspunktet for et større transferdrama for et år siden, da flere Premier League-klubber jagtede den daværende FC Nordsjælland-stjerne.

I slutningen af januar 2024 kunne B.T. afsløre, at Ibrahim Osmans skifte til West Ham til en værdi af 145 millioner kroner (læs mere om transferen her) var kollapset, fordi agenten Mitch Bakkovens krævede et uhørt højt agenthonorar til sig selv, og samtidig kom det frem, at Bakkovens ikke var retmæssig agent for Ibrahim Osman, der i stedet havde en gældende repræsentationsaftale med Darryl Powell.

Ibrahim Osman udtalte efterfølgende selv til Tipsbladet, at han anså Mitch Bakkovens som sin eneste agent, mens Darryl Powell udtalte til Tipsbladet, at ‘alt nok skal komme frem på et tidspunkt’. Tipsbladet kunne senere fortælle, at sagen potentielt kunne ende med en lang karantæne til Ibrahim Osman, og i februar oplyste DBU til Tipsbladet, at sagen var endt på DBU’s disciplinærinstans’ bord.

Tilbage i oktober meddelte DBU til Tipsbladet, at det ville blive meldt ud på dbu.dk, når der kom en afgørelse på sagen, der har haft en usædvanligt lang behandlingstid.

Men der kommer ikke nogen afgørelse på Osman-sagen fra en dansk instans. Sådan lyder meldingen nu fra Jens Hjortskov, formand for Fodboldens Disciplinærinstans.

– Vi er fuldt ud klar over, at der en strid omkring repræsentation i den overgang, men vi har haft vores jurister til at kigge på det, og vi er bevidste om, at det ikke ligger inden for vores jurisdiktion. Derfor er det ikke en sag for DBU, der skal løftes op til disciplinærinstansen, siger Jens Hjortskov til DR.

Overfor DR siger Jens Hjortskov endvidere, at det er FIFA eller det engelske fodboldforbund, der skal forholde sig til disciplinære forhold i sagen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger forsøgte DBU allerede tidligt i 2024 at få FIFA på banen i sagen, da den ud over den danske dimension med Osmans påståede brud på agentreglerne, mens han var spiller i FC Nordsjælland, også havde det internationale aspekt i form af transferen til Brighton.

Tipsbladet interviewede formanden for Transparency International Jesper Olsen om den langstrakte sag i oktober – læs det interview her

Efter den kollapsede transfer til West Ham endte Ibrahim Osman i stedet med at blive solgt til Brighton, hvorefter offensivspilleren blev udlejet til Feyenoord.



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jonas Wind er i København

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Griner af AaB-rygte

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

– Det har man nok aldrig set før

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Stor derby-bøde til FC København

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Rigmand vild med FC København-aftale

På rov i FC København

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Frank reddet i døende sekunder

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Patrick Da Silva idømt fængsel

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Froholdt får kæmpe hæder

Han erstatter Bo Henriksen

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr