Uventet drejning i vildt Superliga-transferdrama

Fodboldens Disciplinærinstans kommer ikke til at træffe en afgørelse i Ibrahim Osman-sagen, oplyser instansens formand nu til DR.



Ibrahim Osman var omdrejningspunktet for et større transferdrama for et år siden, da flere Premier League-klubber jagtede den daværende FC Nordsjælland-stjerne.

I slutningen af januar 2024 kunne B.T. afsløre, at Ibrahim Osmans skifte til West Ham til en værdi af 145 millioner kroner (læs mere om transferen her) var kollapset, fordi agenten Mitch Bakkovens krævede et uhørt højt agenthonorar til sig selv, og samtidig kom det frem, at Bakkovens ikke var retmæssig agent for Ibrahim Osman, der i stedet havde en gældende repræsentationsaftale med Darryl Powell.

Ibrahim Osman udtalte efterfølgende selv til Tipsbladet, at han anså Mitch Bakkovens som sin eneste agent, mens Darryl Powell udtalte til Tipsbladet, at ‘alt nok skal komme frem på et tidspunkt’. Tipsbladet kunne senere fortælle, at sagen potentielt kunne ende med en lang karantæne til Ibrahim Osman, og i februar oplyste DBU til Tipsbladet, at sagen var endt på DBU’s disciplinærinstans’ bord.

Tilbage i oktober meddelte DBU til Tipsbladet, at det ville blive meldt ud på dbu.dk, når der kom en afgørelse på sagen, der har haft en usædvanligt lang behandlingstid.

Men der kommer ikke nogen afgørelse på Osman-sagen fra en dansk instans. Sådan lyder meldingen nu fra Jens Hjortskov, formand for Fodboldens Disciplinærinstans.

– Vi er fuldt ud klar over, at der en strid omkring repræsentation i den overgang, men vi har haft vores jurister til at kigge på det, og vi er bevidste om, at det ikke ligger inden for vores jurisdiktion. Derfor er det ikke en sag for DBU, der skal løftes op til disciplinærinstansen, siger Jens Hjortskov til DR.

Overfor DR siger Jens Hjortskov endvidere, at det er FIFA eller det engelske fodboldforbund, der skal forholde sig til disciplinære forhold i sagen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger forsøgte DBU allerede tidligt i 2024 at få FIFA på banen i sagen, da den ud over den danske dimension med Osmans påståede brud på agentreglerne, mens han var spiller i FC Nordsjælland, også havde det internationale aspekt i form af transferen til Brighton.

Tipsbladet interviewede formanden for Transparency International Jesper Olsen om den langstrakte sag i oktober – læs det interview her

Efter den kollapsede transfer til West Ham endte Ibrahim Osman i stedet med at blive solgt til Brighton, hvorefter offensivspilleren blev udlejet til Feyenoord.







LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Ny melding om fremtiden

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Henter FC København-spiller

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Falsk transferhistorie i omløb

Kæk Wass: Han filmede!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Trænerlegende stopper

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Kæmpe stjerne besøger København

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Chelsea med historiens største PL-underskud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller