Hvor længe skal man egentlig vente på at få en dom?
I almindelig retspraksis i Danmark og andre demokratiske lande skal man normalt afvikle retssager og få afsagt domme så hurtigt, som det er praktisk muligt, og på flere niveauer vækker det stor opsigt i fodboldmiljøet, at der fortsat ikke er kommet en dom i sagen om Ibrahim Osman.
Tilbage i december blev Ibrahim Osman og den belgiske agent Mitch Bakkovens meldt til DBU og Fodboldens Disciplinærinstans for at have brudt en repræsentationsaftale, Osman havde med den britiske agent Darryl Powell, en aftale der løber til begyndelsen af december her i 2024.
Som Tipsbladet beskrev i vinter og foråret, kunne Ibrahim Osman få fra en påtale og eventuelt en bøde til karantæne i en række kampe.
En karantæne, der meget vel kunne tages videre med til udlandet i tilfælde af, at FIFA stadsfæstede en dansk dom ved at gøre den gældende globalt, og at en eventuel appel til sportsdomstolen CAS også kendte Osman og den belgiske agent skyldige.
I foråret var der en forventning om, at sagen, efter det, der ifølge Tipsbladets kilder var en lang sagsbehandling og ventetid, ville blive afgjort, muligvis før Superliga-sæsonen var ovre.
For efter sæsonen skulle Ibrahim Osman skifte til Brighton i Premier League i en stor handel til 145 millioner kroner plus klausuler.
Og mens FC Nordsjælland bestemt ikke var interesseret i, at Osman skulle afsone karantæne i et intenst Superliga-kapløb om medaljer og Europa-pladser, kunne en senere dom også komplicere Osmans tid i Brighton og med garanti ikke være til glæde for den nye arbejdsgiver.
Men her i begyndelsen af oktober er der fortsat ikke faldet nogen afgørelse i sagen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er status, at sagen i disciplinærudvalget fortsat er ved at blive behandlet, hvilket gør sagsbehandlingen til den længste eller en af de længste nogensinde i dansk fodbold.
Det vækker stor opsigt i det danske fodboldmiljø (og gjorde det allerede i foråret) og også i udlandet i England og i Holland, hvor Ibrahim Osman nu spiller på leje i Feyenoord fra Brighton for sæsonen.
I Holland hos Feyenoord, og for den sags skyld hos ejerklubben Brighton, vil en karantæne for noget, der er foregået i Danmark, længe før transferen blev til, sandsynligvis vække stor irritation.
Ømtåleligt
Det er usædvanligt, at en så stor transfer er genstand for en stor undersøgelse og mulig karantæne, så sagen bliver bemærket også andre steder i europæisk fodbold, hvor der er bekymring for, at sagen i den grad trækker ud og potentielt være et signal til andre spillere, agenter og klubber om, at man kan slippe afsted med at bryde nationale og internationale transfer- og agentregler.
Tipsbladet har været i kontakt med FIFA, der har jurisdiktion i internationale transfers, flere gange i sagen, som forbundet indtil videre ikke vil kommentere direkte.
– FIFA overvåger internationale spillertransfers for at sikre overholdelse af reglerne. Hav venligst forståelse for, at FIFA ikke er i en position, hvor man kan kommentere specifikke transfers eller specifikke klubbers aktiviteter, lyder det i et skriftligt svar fra FIFA.
Det brud på repræsentationsaftalen, Ibrahim Osman og Mitch Bakkovens anklages og efterforskes for, er sket, mens Osman spillede i FC Nordsjælland, og hører derfor juridisk til i Danmark og skal behandles af disciplinærinstansen i Danmark, og ikke af FIFA.
For FIFA kan eventuelle klager og retssager på et senere tidspunkt også være politisk og organisatorisk ømtålelige, da forbundet ifølge Tipsbladets kilder med indgående kendskab til transfermarkedets regler kan have en generel uvilje til at blive udfordret i en retssal om transfer- og agentregler, som mange klubber og agenter er dybt utilfredse med efter ændringer i 2023, der i slutningen af året blev sat delvist i bero på grund af truslen om retssager fra især agenter.
DBU har meddelt i et skriftligt svar til Tipsbladet, at der bliver meldt ud via dbu.dk, når der er en afgørelse i sagen om Ibrahim Osman.
Tipsbladet har kontaktet Fodboldens Disciplinærinstans for en kommentar til sagen.
LIVE
TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
MEDIE
FC København byder på kantspiller
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
AVIS