Hvor længe skal man egentlig vente på at få en dom?
I almindelig retspraksis i Danmark og andre demokratiske lande skal man normalt afvikle retssager og få afsagt domme så hurtigt, som det er praktisk muligt, og på flere niveauer vækker det stor opsigt i fodboldmiljøet, at der fortsat ikke er kommet en dom i sagen om Ibrahim Osman.
Tilbage i december blev Ibrahim Osman og den belgiske agent Mitch Bakkovens meldt til DBU og Fodboldens Disciplinærinstans for at have brudt en repræsentationsaftale, Osman havde med den britiske agent Darryl Powell, en aftale der løber til begyndelsen af december her i 2024.
Som Tipsbladet beskrev i vinter og foråret, kunne Ibrahim Osman få fra en påtale og eventuelt en bøde til karantæne i en række kampe.
En karantæne, der meget vel kunne tages videre med til udlandet i tilfælde af, at FIFA stadsfæstede en dansk dom ved at gøre den gældende globalt, og at en eventuel appel til sportsdomstolen CAS også kendte Osman og den belgiske agent skyldige.
I foråret var der en forventning om, at sagen, efter det, der ifølge Tipsbladets kilder var en lang sagsbehandling og ventetid, ville blive afgjort, muligvis før Superliga-sæsonen var ovre.
For efter sæsonen skulle Ibrahim Osman skifte til Brighton i Premier League i en stor handel til 145 millioner kroner plus klausuler.
Og mens FC Nordsjælland bestemt ikke var interesseret i, at Osman skulle afsone karantæne i et intenst Superliga-kapløb om medaljer og Europa-pladser, kunne en senere dom også komplicere Osmans tid i Brighton og med garanti ikke være til glæde for den nye arbejdsgiver.
Men her i begyndelsen af oktober er der fortsat ikke faldet nogen afgørelse i sagen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er status, at sagen i disciplinærudvalget fortsat er ved at blive behandlet, hvilket gør sagsbehandlingen til den længste eller en af de længste nogensinde i dansk fodbold.
Det vækker stor opsigt i det danske fodboldmiljø (og gjorde det allerede i foråret) og også i udlandet i England og i Holland, hvor Ibrahim Osman nu spiller på leje i Feyenoord fra Brighton for sæsonen.
I Holland hos Feyenoord, og for den sags skyld hos ejerklubben Brighton, vil en karantæne for noget, der er foregået i Danmark, længe før transferen blev til, sandsynligvis vække stor irritation.
Ømtåleligt
Det er usædvanligt, at en så stor transfer er genstand for en stor undersøgelse og mulig karantæne, så sagen bliver bemærket også andre steder i europæisk fodbold, hvor der er bekymring for, at sagen i den grad trækker ud og potentielt være et signal til andre spillere, agenter og klubber om, at man kan slippe afsted med at bryde nationale og internationale transfer- og agentregler.
Tipsbladet har været i kontakt med FIFA, der har jurisdiktion i internationale transfers, flere gange i sagen, som forbundet indtil videre ikke vil kommentere direkte.
– FIFA overvåger internationale spillertransfers for at sikre overholdelse af reglerne. Hav venligst forståelse for, at FIFA ikke er i en position, hvor man kan kommentere specifikke transfers eller specifikke klubbers aktiviteter, lyder det i et skriftligt svar fra FIFA.
Det brud på repræsentationsaftalen, Ibrahim Osman og Mitch Bakkovens anklages og efterforskes for, er sket, mens Osman spillede i FC Nordsjælland, og hører derfor juridisk til i Danmark og skal behandles af disciplinærinstansen i Danmark, og ikke af FIFA.
For FIFA kan eventuelle klager og retssager på et senere tidspunkt også være politisk og organisatorisk ømtålelige, da forbundet ifølge Tipsbladets kilder med indgående kendskab til transfermarkedets regler kan have en generel uvilje til at blive udfordret i en retssal om transfer- og agentregler, som mange klubber og agenter er dybt utilfredse med efter ændringer i 2023, der i slutningen af året blev sat delvist i bero på grund af truslen om retssager fra især agenter.
DBU har meddelt i et skriftligt svar til Tipsbladet, at der bliver meldt ud via dbu.dk, når der er en afgørelse i sagen om Ibrahim Osman.
Tipsbladet har kontaktet Fodboldens Disciplinærinstans for en kommentar til sagen.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København