Anders Dreyer er fortid i FC Midtjylland, der ikke kunne gøre andet end at se passivt til, da den belgiske storklub Anderlecht med Jesper Fredberg i spidsen bankede på døren med en check i hånden.
I sin aftale med FC Midtjylland havde offensivspilleren nemlig en frikøbsklausul, som Anderlecht udløste, og derfor var der ingen forhandlinger mellem de to klubber i forbindelse med Dreyers skifte.
Offensivspilleren skiftede permanent til FC Midtjylland i sommer, og han fortæller, at han har nydt tiden på Heden, men en væsentlig faktor for hans ophold forsvandt i slutningen af juli, da FC Midtjylland-ledelsen fyrede Bo Henriksen i lufthavnen efter en europæisk udekamp.
– Jeg havde andre tilbud i sommer, men jeg kunne bedst se mig i FC Midtjylland – ikke mindst på grund af Bo Henriksen, som jeg synes er en rigtig god træner. Han var den helt store grund til, at det blev FC Midtjylland, siger Dreyer til Tipsbladet og fortsætter:
– Jeg ville egentlig gerne være blevet ude, men jeg tog hjem til FC Midtjylland, og så blev vi enige om en frikøbsklausul. Den hjalp mig til at komme videre, nu hvor Bo ikke længere er i FC Midtjylland.
Du taler meget varmt om Bo Henriksen – var du blevet i FC Midtjylland hele den her sæson, hvis han stadig var træner?
– Det er svært at sige. Jeg har hele tiden været indstillet på, at der kunne ske noget, hvis der kom noget spændende, som der gjorde her med Anderlecht. Det er svært at sige nej til så stor en klub.
Er du ærgerlig over, at FC Midtjylland valgte at fyre Bo Henriksen?
– Jeg havde det pisse godt med Bo, og jeg kunne virkelig godt lide den måde, han gjorde tingene på. Jeg synes også, vi præsterede i de tre måneder, jeg var hjemme fra Rusland i første omgang. Vi var lige ved at åbne guldballet igen, og vi vandt pokalen. Men sådan er det nogle gange. Vi spillere er jo ikke herskere over, hvem der er træner, men Bo var en af grundene til, at jeg tog hjem til FC Midtjylland permanent, siger Dreyer
Anders Dreyer efterlader et FC Midtjylland-mandskab på en lunken syvendeplads i Superliga-tabellen, og der dufter ikke ligefrem af guld på Heden i denne sæson. Offensivspilleren lægger ikke skjul på, at han havde håbet at forlade FCM på et bedre tidspunkt rent resultatmæssigt.
– Jeg havde selvfølgelig håbet, jeg kunne sige farvel til et FC Midtjylland-hold, som lå et bedre sted i tabellen. FCM skal spille med i toppen, men der har været tre trænere på fire måneder, og vi har spillet rigtig mange kampe. Der har været tryk på, så jeg håber, at klubben får mere stabilitet og kan komme tilbage til toppen. Jeg glæder mig til at følge dem, siger Dreyer, der ikke vil afvise, at han én dag i fremtiden vender tilbage til FCM for tredje gang:
– Man skal aldrig sige aldrig. Det vil jeg aldrig udelukke, men jeg håber at være mange år i udlandet. Men selvfølgelig kan det ske.
Anders Dreyer har underskrevet en kontrakt med Anderlecht frem til sommeren 2027, og han trænede med sine nye holdkammerater i Bruxelles første gang mandag.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Stjernetransfer på plads alligevel
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER