Efter køb af Peter Ankersen: Solbakken varsler spillerexit

Ståle Solbakken glæder sig over at have Peter Ankersen tilbage i FC København, men varsler en “tilpasning” på positionen inden længe.



Peter Ankersen er tilbage i FC København, og dermed står Ståle Solbakken nu med hele tre spillere til pladsen som højre back i sin trup. Men det gør han ikke nødvendigvis meget længere.

Efter signingen af Peter Ankersen varsler Ståle Solbakken nemlig, at en anden højre back kan være på vej væk.

– Vi er meget glade for at have Peter tilbage i truppen, og så forventer vi, at der bliver en tilpasning på den position inden så længe, siger Ståle Solbakken til fck.dk. 

Noget tyder på, at Guillermo Varela kan være spilleren, der er på vej væk. I hvert fald kunne BT i går, fredag, afsløre, at den uruguayanske back er på vej til spanske Alaves.

Det ser dermed ud til, at FC København beholder Karlo Bartolec og nyindkøbte Peter Ankersen til pladsen.

Læs også:Peter Ankersen vender hjem til FCK: Timingen er den rigtige

En af de bedste højre backer i FC Københavns historie
Samtidig glæder Ståle Solbakken sig i den grad over at have Peter Ankersen tilbage i FC København efter blot et år i Genoa.

Det var også en uventet mulighed, at københavnerne kunne få højre backen tilbage, siger den norske manager. 

– Peter er uden tvivl en af de allerbedste højre backer, der nogensinde har været i FCK. 

– Han udviklede sig under sit seneste ophold her til en leder på holdet og en spiller, der altid leverede på højt niveau både i kampe og på træningsbanen. Han kender vores måde at spille på, og han stiller høje krav til sig selv om sine omgivelser.

Læs også:Officielt: FC København henter Peter Ankersen

– Vi har meget dygtige backer i Varela og Bartolec, men Peter har nogle andre egenskaber, og vi har brug for den dynamik, han har på banen og de lederegenskaber, han har i det daglige.

– Vi havde egentlig ikke planer om at skifte på den position nu, men der opstod lidt uventet en mulighed for at tilknytte en fantastisk dygtig spiller, der meget gerne ville spille for FCK igen, og den chance valgte vi at gribe, siger Ståle Solbakken til fck.dk. 

Peter Ankersen, 30 år, har tidligere spillet fire sæsoner i FC København. 

Læs også:OB imponerer David Nielsen: De så vanvittigt stærke ud mod FCK
Læs også:FC Nordsjælland-komet er blevet udtaget til Ghanas landshold




LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

10. gang i træk

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Randers FC – Vejle Boldklub

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

OB – Silkeborg IF

FCK lurer på landsholdsspiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Ipswich er tilbage i Premier League

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Arsenal får gang i offensiven i sikker sejr

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby