Efter kritik: FCK er velkomne til at lave det om

FC København har under tre døgn til at forberede sig til søndagens derby, da man først sent torsdag aften færdigspillede sin udekamp mod Real Betis. Det er for galt ifølge Jacob Neestrup. Ifølge Divisionsforeningen kan klubberne godt anmode om at ændre reglerne på området.



62 timer.

Så kort tid er der mellem slutfløjt på FC Københavns europæiske udekamp mod Real Betis til søndagens derby mod Brøndby IF klokken 12.00.

Dog foræres én time ved overgangen til vintertid, men i det store regnestykke ændrer det ikke på, at FC København har et godt stykke under tre døgn til at gøre sig klar til en af sæsonens vigtigste kampe.

Normalvis ville en topkamp blive spillet klokken 18.00 søndag eller 19.00 mandag, men lige præcis til et derby, skal der tages visse sikkerhedsforanstaltninger.

– Derby på søndag er vurderet som en højrisikokamp, og derfor har Københavns Vestegns Politi anmodet Divisionsforeningen om, at der efter slutfløjt er to timers dagslys for at hindre, at eventuel uro, sammenstød m.v. mellem fanfraktioner kan ske i ly i mørket, oplyser Københavns Vestegns Politi til Tipsbladet.

Jacob Neestrup adresserede allerede problematikken efter 1-1-kampen mod Real Betis. Her opfordrede han til, at grundspillets to derbies afvikles tidligt på sæsonen, hvor der er flere lyse timer end i øjeblikket.

– At ligge derbies lige efter hinanden er generelt ikke godt for selve produktet og ligaen. Begge hold har været succesfulde og spillede europæisk i starten af sæsonen, så derfor skulle de europæiske hold ikke møde hinanden dengang. Det er årsagen til, at de ligger spredt henover sæsonen, siger turneringschef i Divisionsforeningen, Troels K. Jensen, til Tipsbladet.

280140

Foto: Alamy

I Divisionsforeningens reglement skal der være tre nætter mellem kampe, og den del er opfyldt i dette tilfælde (natten til fredag, lørdag og søndag).

– Fra vores stol kigger vi ikke på timer, men på overnatninger. Kan vi tælle til tre nætter, stemmer det i vores system. Skal det laves om, er det via klubberne. Så FC København er velkomne til at komme med forslaget om at få lavet det om.

Sæsonens første derby blev spillet klokken 14.00 i runde syv, og det ligger ikke først for at placere grundspillets andet derby i en efterfølgende spillerunde.

– Vi vil også gerne have derbies spredt ud over kampkalenderen, så det bliver godt for produktet. For helhedens skyld vil vi gerne have det sådan, og der er heller ikke andre kampe, hvor vi ligger dem lige efter hinanden.

Men det er vel heller ikke optimalt for produktet, at en kamp spilles klokken 12.00 kontra klokken 18.00 eksempelvis?

– Nej, men her er tv også med til at bestemme, hvornår kampene skal afvikles kombineret med det sikkerhedshensyn, der nu engang er.

I andre lande ser man sommetider, at klubberne får rykket deres kampe i weekenderne for at kunne have bedst mulig forberedelse til europæiske opgaver. Det gør man heller ikke i Danmark.





Krævet fyret efter nedslagtning


Tullberg: Det må ikke overraske os

FC København henter Marek Hamsiks søn

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Rasende på Mohamed Salah

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Her kan du se Maccabi Tel Aviv mod FC Midtjylland

‘Det var exceptionelt’

Live: Her er Tour de France-ruten i 2026

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Ingen spørgsmål? ‘Ses!’

Alle undrer sig: Hvad sker der med Jens Jønsson?

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Officielt: Forlænger med stortalent

Klar tale fra Bo Henriksen: For kedeligt!

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Revser Seier: ‘Arrogancens personificering’

Spillere til krisemøde – ‘PC’ i problemer?

Her er Victor Froholdt nummer tre i verden

Genistreg, Neestrup – er du vimmer, han var god!

Kan spille for Danmark – Palæstina udtager ham

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

‘Jeg mistede halvandet år’

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Blæst bagover: ‘Dansker en af de bedste transfers’

Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’

17-årige Karl slår rekord

Taylor Swift til Brøndby?

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Napoli-stjernes interview chokerer

Vanvittig Pogacar-klausul 

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

‘Det var skræmmende’

– Det er altså ikke “big club mentality”, Brøndby!

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

Satte historisk målrekord mod FCK

Tosset: Begriber ikke Kasper Dolberg-transfer

Les Dogues knækker grækere

Aalborg sejrer på svær udebane i Champions League

Tyske profiler sender OB videre

Danmark suveræne

Vil hente stjernespiller hos konkurrent

Dansker skifter cykelhold

I svime over FCK-komet: ‘Det er kæmpestort’

Har underskrevet hemmelig kontrakt

Stort talent på besøg i Danmark

Sender danske landshold på arbejde i ny turnering