FC Nordsjælland har onsdag aften sagt farvel til den ghanesiske angriber Isaac Atanga, som i stedet rykker over Atlanten og i de kommende år skal tørne ud for amerikanske FC Cincinnati.
20-årige Isaac Atanga har ellers fået godt med spilletid i Superligaen i de seneste sæsoner, og i denne sæson har han spillet 19 kampe med fire ligamål til følge, men til trods for det er cheftræner Flemming Pedersen ikke nervøs for at miste angriberen.
Der er nemlig andre angribere, der venter på en chance.
– Timingen er også god, for vi har flere yngre angribere på spring og er derfor rolige på det sportslige plan ved at lade Isaac tage af sted nu, siger Flemming Pedersen til fcn.dk.
FC Nordsjælland har i foråret ladet flere unge spillere få spilletid, og især 16-årige Andreas Schjelderup har strålet. Derudover har 18-årige Adama Nagalo også fået debut, og det kan være nogle af de spillere, der kan se frem til mere spilletid.
Cheftræneren storroser imidlertid også Isaac Atangas udvikling i FC Nordsjælland over de seneste to og et halvt år.
– Isaacs udvikling hos os har været fantastisk. Det var ikke tydeligt at se, at han ville blive Superligaspiller i FCN for godt to år siden. Inden han kom til vores U19 hold, var vi bestemt ikke sikre på, at Isaac ville nå hele vejen, men hans evne til at selvtræne, til at lytte og til at blive bedre er imponerende. Og måske allermest hans evne til altid at give sit bedste – også i modgang. Så det gør os alle i klubben meget glade, når vi kan stå her og sige farvel til Isaac på denne måde, hvor han har udviklet sig til at kunne tage det næste skridt for ham, siger han.
I alt nåede Isaac Atanga at spille 58 kampe med 12 mål til følge i FC Nordsjælland. Læs mere om hans skifte til MLS her.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
OPTAKT
