Efter salg: Har flere yngre angribere på spring

I FC Nordsjælland er man ikke bekymrede for at sælge Isaac Atanga.



FC Nordsjælland har onsdag aften sagt farvel til den ghanesiske angriber Isaac Atanga, som i stedet rykker over Atlanten og i de kommende år skal tørne ud for amerikanske FC Cincinnati.

20-årige Isaac Atanga har ellers fået godt med spilletid i Superligaen i de seneste sæsoner, og i denne sæson har han spillet 19 kampe med fire ligamål til følge, men til trods for det er cheftræner Flemming Pedersen ikke nervøs for at miste angriberen.

Der er nemlig andre angribere, der venter på en chance.

– Timingen er også god, for vi har flere yngre angribere på spring og er derfor rolige på det sportslige plan ved at lade Isaac tage af sted nu, siger Flemming Pedersen til fcn.dk.

FC Nordsjælland har i foråret ladet flere unge spillere få spilletid, og især 16-årige Andreas Schjelderup har strålet. Derudover har 18-årige Adama Nagalo også fået debut, og det kan være nogle af de spillere, der kan se frem til mere spilletid.

Cheftræneren storroser imidlertid også Isaac Atangas udvikling i FC Nordsjælland over de seneste to og et halvt år. 

– Isaacs udvikling hos os har været fantastisk. Det var ikke tydeligt at se, at han ville blive Superligaspiller i FCN for godt to år siden. Inden han kom til vores U19 hold, var vi bestemt ikke sikre på, at Isaac ville nå hele vejen, men hans evne til at selvtræne, til at lytte og til at blive bedre er imponerende. Og måske allermest hans evne til altid at give sit bedste – også i modgang. Så det gør os alle i klubben meget glade, når vi kan stå her og sige farvel til Isaac på denne måde, hvor han har udviklet sig til at kunne tage det næste skridt for ham, siger han.

I alt nåede Isaac Atanga at spille 58 kampe med 12 mål til følge i FC Nordsjælland. Læs mere om hans skifte til MLS her.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

FC København – Vejle Boldklub

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Silkeborg IF – Randers FC

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sender stikpille til FC København-flop

En voldsom ulighed

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Bayern München laver vildt comeback