Hvis det står til ham selv, har Erik Sviatchenko stadig et udlandseventyr i sig. Det kan komme i stand denne sommer, hvis ellers den rette klub byder sig til.
FC Midtjylland-anføreren fylder 30 til oktober, så tiden er ved at være inde, hvis han skal fremstå attraktiv over for klubber, der er større end hans nuværende. Han er dog også omhyggelig med at understrege, at han selvfølgelig gør sit bedste for FCM, hvis det ikke bliver til et skifte.
– Jeg ved, jeg har spillet på et superhøjt niveau gennem tre sæsoner nu og er i min bedste fodboldalder for en midterforsvarer. Jeg har en kæmpe erfaring både internationalt og fra forskellige trupper, erfaring som anfører, så man kan ikke bare finde den spiller overalt. Jeg forstår selvfølgelig også godt, at Midtjylland er rigtig glad for, at de har mig, men vi har også haft en klar aftale og indikation om, at når det helt rigtige kommer, får jeg også chancen for det, siger Erik Sviatchenko til tipsbladet.dk.
– Men der skal selvfølgelig også være den interesse. Og interessen er der, men det skal gå op i en højere enhed. Derfor synes jeg altid, det er svært at kommentere på rygter. Om to uger er der pludselig noget, og så er det en ny situation. Det kan også være, der ikke er noget.
– Men jeg har sagt til mine folk, at kommer det helt rigtige, så er jeg selvfølgelig rigtig interesseret. Og hvis ikke, så har jeg også indikeret, at jeg selvfølgelig er motiveret og klar på nye tider. Så vi må se, hvordan det udvikler sig.
Tidligere på sommeren skrev skotske Daily Record, at Erik Sviatchenkos tidligere klub og i øvrigt FC Midtjyllands modstander i Champions League-kvalifikationen, Celtic, var interesseret i at hente ham tilbage. Det er han dog ikke meget for at forholde sig til.
– Det er altid svært at kommentere på sådan nogle rygter. Vi ser, hvad der sker. Det er jo en fed klub, men jeg ved faktisk ikke mere end det, der står. Så må vi se, om der er noget i det, siger han.
Noget andet som 19-årig
Transfervinduet er end ikke officielt åbnet endnu og lukker først den 1. september. Der er altså en lang sommer forude for transfervarme spillere. Den slags kunne tidligere i karrieren godt tage fokus, men det har Erik Sviatchenko lært at abstrahere fra.
– Hvis jeg havde været 19 eller 22, tror jeg, det havde været et problem. Eller det ved jeg, det var dengang. Men når man er blevet 29, tænker man slet ikke over det. Så er det sådan en parallel vej, der kører ude på siden, siger han.
– Når agenten så ringer, snakker man med ham stille og roligt og siger: “Hvornår skal vi have et møde? Hvornår skal vi snakke?” Så for mig er det intet problem at forholde mig til rygter, det er bare svært at kommentere på dem. Men oppe i hovedet er det slet ikke noget problem. Der har jeg prøvet det alt for mange gange, til at det har nogen indflydelse.
– Før i tiden var det med det samme ind at søge på, hvor der er lejlighed, og hvor der er huse. Hvor kan man det ene og det andet. Det er man forlængst kommer ud over. Før der overhovedet er et tilbud, er der ingenting, så det klarer jeg fint.
Spørgsmålet er også, om FC Midtjylland har lyst til at sælge kaptajnen; særligt når hans makker i midterforsvaret, Alexander Scholz, allerede er væk. Kontrakten varer til 2024.
– Alle spillere skal have ambitioner på deres karrieres vegne, og det gælder også vores anfører. Men han er vores vigtigste mand, han er anfører, han “er Midtjylland”, så det er det nærmeste, jeg kan komme. Vi er sikre på, at Erik også er ham, der blæser os ind i Europa League eller Champions League, når det kommer om lidt, og skal være med til at spille os til et nyt mesterskab, siger sportschef Svend Graversen.
Du tror ikke, han bliver solgt?
– Det vil jeg ikke kommentere på.
Hvis han skal spille jer til et nyt mesterskab, skal han jo blive her.
– Det er det, vi forholder os til med alle vores spillere. Men alle vores spillere har ambitioner, og det skal de have. Jeg kan ikke komme tættere på.
Til gengæld er FC Midtjylland klar til at give slip på andre spillere. Læs mere om sportschefens transferplaner her.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Her skal Sepp Piontek begraves
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Liverpool – West Ham United
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
MEDIE
Endelig er der godt nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Ny hooliganpakke er vedtaget
Juventus-profil: ‘Absurd’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
