Et godt forår i Cardiff City har denne sommer åbnet mange døre for FC Midtjyllands angriber Sory Kaba.
Birmingham, Watford, Leeds United og Leicester har været inde i billedet, der var interesse fra mindst én MLS-klub, og en klub i Saudi-Arabien bød sig tidligere på sommeren også til med en aftale, der kunne betale FC Midtjylland en transfer på op mod fem millioner euro, omkring 37 millioner kroner.
Men ingen af disse destinationer ender med at blive Sory Kabas.
Som Tipsbladet har rapporteret, har angriberen også haft et ønske om at undersøge muligheden for et skifte til Spanien, og det bliver nu konklusionen på sommerens mange overvejelser.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er det endt med at blive Las Palmas, der køber Sory Kaba for omtrent 1,5 millioner euro, svarende til lidt over 11 millioner kroner, mens FC Midtjylland kan få op til fire millioner kroner ekstra, hvis Kaba og Las Palmas indfrir forskellige præstationsklausuler.
Det spanske lokalmedie La Provincia meldte om en aftale tirsdag morgen, og i løbet af dagen i dag skal de sidste detaljer være faldet på plads.
La Provincia meldte tirsdag morgen om, at Sory Kaba tager kampen mod Omonia Nicosia torsdag aften med, men Tipsbladet har ikke kunnet få verificeret, hvorvidt angriberen er til rådighed for Thomas Thomasberg og FC Midtjylland.
FC Midtjylland lejede som nævnt Sory Kaba til Cardiff i foråret og havde i sæsonen 2021/22 lejet angriberen til OH Leuven i Belgien.
Med betalingen for de to lejemål kommer FC Midtjylland tæt på at få den oprindelige transfersum på 22 millioner kroner hentet hjem igen på angriberen, der har nået 77 ligakampe og 28 mål for FC Midtjylland foruden kampe og mål i Europa og i pokalen.
Sory Kaba flyttede som teenager til Spanien og spillede for den lille Madrid-klub Alcobendas, før han kom til provinsklubben Elche og fik sit gennembrud. En tur i engelsk fodbold var en drøm for angriberen, der sidste år havde mulighed for et permanent skifte til Belgien, men angriberen har tætte forbindelser til Spanien og skal have haft et personligt ønske om også at få spillet i Spanien igen.

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Drama i Real Madrid? ‘Alt gik galt i sommer’

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Blæst bagover af dansk stjerne

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

– Jeg vil vinde Champions League

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

Forlanger undskyldning efter transferbombe

FC Midtjylland – Viborg FF

En fynsk kongetransfer!

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Bendtner scorer nyt job

Dansker i stort kinesisk eventyr

Engelsk legende til Wrexham?

Randers FC – FC Nordsjælland

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

FC København – Silkeborg IF

Dansk tennis-ydmygelse

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Vejle Boldklub – Sønderjyske

Stor ændring på landsholdet

Her er trupperne til midtjysk derby

Mål i begge ender i Udine

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’

Fejret med durum og æresflise

Sker for første gang
