Ekspert i matchfixing: Det er et kæmpe problem at løfte bevisbyrden

Politiet løber ifølge Chris Kronow Rasmussen oftest panden mod en mur i efterforskning af mulig matchfixing.



Tirsdag kom det frem, at Nordjyllands Politi er i gang med at undersøge, om alt gik rigtigt til i en fodboldkamp – ifølge Ritzaus oplysninger opgøret mellem AaB og OB – i efteråret 2019 i Superligaen.

Men typisk er bevisbyrden ekstremt svær at løfte i sager om mulig matchfixing. Det siger Chris Kronow Rasmussen, der er en af Danmarks førende eksperter i matchfixing og som underviser i sports integrity på New Haven University.

Han peger på, at der som regel går for lang tid, inden sagen ender på politiets bord. I den omtalte sag siger Nordjyllands Politi, at man fik en anmeldelse i februar, kampen blev spillet 18. oktober.

– Det er et kæmpe problem at skulle løfte bevisbyrden. Især når efterforskningen begynder fire måneder efter. Først da skal man til at undersøge spil i kiosker og onlinespil.

– Spørgsmålet er også, hvor meget materiale, der er tilbage. Videomaterialet er nok meget mangelfuldt, og så kan du ikke se, hvem der spillede i kioskerne, påpeger Chris Kronow Rasmussen.

Det er også svært at fælde udøvere, der eventuelt har været med til at påvirke resultatet på banen.

Et eksempel på dette var da FC Roskilde-spillere sidste år blev efterforsket for matchfixing, efter at der var stærke indikationer på, at der var foregået urent trav. Det er Chris Kronow Rasmussen overbevist om, at der var.

– Det kræver faktisk, at man har noget på skrift eller bånd. Det er også sværere at løfte bevisbyrden, når man kun har en forseelse fra en kamp. Hvis man har fra en række kampe, kan det være nemmere at få folk til at indrømme, eller man vil stå stærkere i en retssag, siger Chris Kronow Rasmussen.

Han har i syv år været ansvarlig for de nationale spilleselskabers overvågning. Her holder man øje med spilmønstre, og hvordan odds løbende udvikler sig.

Det kan i særlig grad få alarmklokkerne til at ringe, hvis der bliver satset uforholdsmæssigt meget på et givent udfald, og at det fortsætter, selv om oddset på udfaldet bliver sat væsentligt ned.

– Hvis oddset faldet meget, og nogen stadig finder det interessant at spille på, uden man kan finde en årsag, så er der noget galt. Som i dette tilfælde med AaB, hvor noget virker mærkeligt, fortæller Kronow Rasmussen.

Hvis alarmklokkerne ringer hos bookmakerne, og der ikke kan findes en forklaring, gives informationerne videre til Danmarks Idrætsforbund (DIF), Dansk Boldspil-Union (DBU) og Anti Doping Danmarks sekretariat for bekæmpelse af matchfixing, som derefter samler informationer fra den brede palet af bookmakere og undersøger, om der er basis for at give sagen videre til politiet.

Læs også:Avis: Her er hændelsen i AaB-kamp, der undersøges af politiet

Denne proces kan blive for langtrukken, mener Chris Kronow Rasmussen.

– Det ville være en drøm, hvis politiet eller Anti Doping Danmark havde en enhed, som havde dataadgang til bookmakerne, så de kunne følge sporene med det samme.

Han mener, at matchfixing i Danmark er et større problem, end de fleste lige tror, men matchfixerne er ofte for professionelle til at blive opdaget.

– De fleste ved præcis, hvor meget de kan spille hos de forskellige bookmakere og i kiosker og stadig gå under radaren.

– De sørger også for, at gevinsterne på de enkelte kuponer ikke er større, end at de kan hæve dem i kioskerne og slippe uden om bankerne og udbetaling til nemkonto, som efterlader et digitalt spor.

– Det er næsten umuligt at snuppe dem, og man fanger kun de dumme, der bliver grådige, lyder det fra Chris Kronow Rasmussen.

/ritzau/

Læs også:Medie: Sekscifret beløb blev udbetalt efter Okore-advarsel
Læs også:Avis: Matchfixing-undersøgelse kan lokaliseres til Okores hjemstavn
Læs også:Oliver Lund: Okores handling virkede tilfældig




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

‘Thomas Frank løber tør for tid’

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Viaplay deler stor nyhed

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

To danske klubber jagter formstærk angriber

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre