Ekspert i matchfixing: Det er et kæmpe problem at løfte bevisbyrden

Politiet løber ifølge Chris Kronow Rasmussen oftest panden mod en mur i efterforskning af mulig matchfixing.



Tirsdag kom det frem, at Nordjyllands Politi er i gang med at undersøge, om alt gik rigtigt til i en fodboldkamp – ifølge Ritzaus oplysninger opgøret mellem AaB og OB – i efteråret 2019 i Superligaen.

Men typisk er bevisbyrden ekstremt svær at løfte i sager om mulig matchfixing. Det siger Chris Kronow Rasmussen, der er en af Danmarks førende eksperter i matchfixing og som underviser i sports integrity på New Haven University.

Han peger på, at der som regel går for lang tid, inden sagen ender på politiets bord. I den omtalte sag siger Nordjyllands Politi, at man fik en anmeldelse i februar, kampen blev spillet 18. oktober.

– Det er et kæmpe problem at skulle løfte bevisbyrden. Især når efterforskningen begynder fire måneder efter. Først da skal man til at undersøge spil i kiosker og onlinespil.

– Spørgsmålet er også, hvor meget materiale, der er tilbage. Videomaterialet er nok meget mangelfuldt, og så kan du ikke se, hvem der spillede i kioskerne, påpeger Chris Kronow Rasmussen.

Det er også svært at fælde udøvere, der eventuelt har været med til at påvirke resultatet på banen.

Et eksempel på dette var da FC Roskilde-spillere sidste år blev efterforsket for matchfixing, efter at der var stærke indikationer på, at der var foregået urent trav. Det er Chris Kronow Rasmussen overbevist om, at der var.

– Det kræver faktisk, at man har noget på skrift eller bånd. Det er også sværere at løfte bevisbyrden, når man kun har en forseelse fra en kamp. Hvis man har fra en række kampe, kan det være nemmere at få folk til at indrømme, eller man vil stå stærkere i en retssag, siger Chris Kronow Rasmussen.

Han har i syv år været ansvarlig for de nationale spilleselskabers overvågning. Her holder man øje med spilmønstre, og hvordan odds løbende udvikler sig.

Det kan i særlig grad få alarmklokkerne til at ringe, hvis der bliver satset uforholdsmæssigt meget på et givent udfald, og at det fortsætter, selv om oddset på udfaldet bliver sat væsentligt ned.

– Hvis oddset faldet meget, og nogen stadig finder det interessant at spille på, uden man kan finde en årsag, så er der noget galt. Som i dette tilfælde med AaB, hvor noget virker mærkeligt, fortæller Kronow Rasmussen.

Hvis alarmklokkerne ringer hos bookmakerne, og der ikke kan findes en forklaring, gives informationerne videre til Danmarks Idrætsforbund (DIF), Dansk Boldspil-Union (DBU) og Anti Doping Danmarks sekretariat for bekæmpelse af matchfixing, som derefter samler informationer fra den brede palet af bookmakere og undersøger, om der er basis for at give sagen videre til politiet.

Læs også:Avis: Her er hændelsen i AaB-kamp, der undersøges af politiet

Denne proces kan blive for langtrukken, mener Chris Kronow Rasmussen.

– Det ville være en drøm, hvis politiet eller Anti Doping Danmark havde en enhed, som havde dataadgang til bookmakerne, så de kunne følge sporene med det samme.

Han mener, at matchfixing i Danmark er et større problem, end de fleste lige tror, men matchfixerne er ofte for professionelle til at blive opdaget.

– De fleste ved præcis, hvor meget de kan spille hos de forskellige bookmakere og i kiosker og stadig gå under radaren.

– De sørger også for, at gevinsterne på de enkelte kuponer ikke er større, end at de kan hæve dem i kioskerne og slippe uden om bankerne og udbetaling til nemkonto, som efterlader et digitalt spor.

– Det er næsten umuligt at snuppe dem, og man fanger kun de dumme, der bliver grådige, lyder det fra Chris Kronow Rasmussen.

/ritzau/

Læs også:Medie: Sekscifret beløb blev udbetalt efter Okore-advarsel
Læs også:Avis: Matchfixing-undersøgelse kan lokaliseres til Okores hjemstavn
Læs også:Oliver Lund: Okores handling virkede tilfældig




LIVE

TransferLIVE: FCN overhalet – misser ny spiller

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Stjerne flirter med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Jacob Rasmussen i chokskifte

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Froholdt med klar transfermelding

– En sindssygt fed følelse

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

‘Han ligner en spiller for FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Disse fire kan være på vej væk fra Brøndby

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Kan købes til spotpris

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Chok – forlænger med Brøndby

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub