Hvis man ikke har gået på CBS eller er direktør i en mellemstor virksomhed til daglig, kunne man meget vel sidde tilbage med en undren over Brøndby IF’s seneste økonomiske udmelding: Hvad betyder det så?
Klubben meddelte tidligere mandag, at den havde halveret aktiekapitalen fra 285 millioner til 142,5 millioner. Altså at værdien af selskabets aktier var skåret midt over. Det betyder i sig selv ikke det store, siger ekspert til tipsbladet.dk. Men det er udtryk for en væsentlig pointe: at Brøndby mister mange penge.
– Ni ud af ti fodboldklubber producerer flere underskud, end de producerer målgivende afleveringer på banen. Når man bliver ved med at lave underskud, sker der det, at man tærer på egenkapitalen. Så vidt jeg husker, må aktiekapitalen ikke være større end egenkapitalen.
– Så det her er et vidnesbyrd om, at man har haft underskud i alt for mange år. Når producerer underskud, bliver egenkapital mindre, og når den bliver mindre end egenkapitalen, skal man nedsætte aktiekapitalen, siger Per Hansen, der er investeringsøkonom hos Nordnet.
Han kalder dagens Brøndby-manøvre for en regnskabsmæssig teknikalitet, fordi den ikke i sig selv har den store betydning. Men den peger altså på en ubehagelig sandhed for Brøndby:
– Det betyder, at egenkapitalen er faldet for længe. Det er et vidnesbyrd om, at man har kørt for længe med underskud.
– Man får ikke flere penge i kassen, men det er en teknisk foranstaltning, hvor man tilpasser værdien af aktiekapitalen til egenkapitalen. Man siger til investorerne: “I ejer selskabet, og vi må desværre meddele jer, at en konsekvens af, at vi har haft underskud i mange år, er, at jeres andel bliver mindre værd.”
Jan Bech Andersen er sidder på aktiemajoriteten i Brøndby med 56,5 procent af aktierne.
Brøndby IF har de seneste ti år leveret overskud én gang. Det samlede underskud i perioden udgør 660 millioner kroner. Egenkapitalen var ved udgangen af 2020 på 156 millioner.
Dagens udmelding er altså ifølge Per Hansen mest af alt en cementering af det, der allerede stod klart: at Brøndby IF har svært ved at få indtægter til at matche udgifter.
– Det er ikke sådan, at det her er et udtryk for, at Brøndbys økonomi er blevet dramatisk forbedret. Den er heller ikke blevet dramatisk forværret. Det er et udtryk for, at det er svært at tjene penge, og det er lidt business as usual – desværre, må man sige.
Det er altså status quo.
– Den gode nyhed er, at det her ikke ændrer noget. Den dårlige nyhed er så også, at det ændrer ikke noget. Det gør ikke ondt værre, men det gør heller ikke ondt bedre, siger Per Hansen.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER
OB straffer angriber
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
