Ekspert: Brøndby har kørt for længe med underskud

Dagens manøvre fra Brøndby IF betyder ikke det store i sig selv, siger ekspert. Men det, som manøvren er udtryk for, er mere værd at hæfte sig ved.



Hvis man ikke har gået på CBS eller er direktør i en mellemstor virksomhed til daglig, kunne man meget vel sidde tilbage med en undren over Brøndby IF’s seneste økonomiske udmelding: Hvad betyder det så?

Klubben meddelte tidligere mandag, at den havde halveret aktiekapitalen fra 285 millioner til 142,5 millioner. Altså at værdien af selskabets aktier var skåret midt over. Det betyder i sig selv ikke det store, siger ekspert til tipsbladet.dk. Men det er udtryk for en væsentlig pointe: at Brøndby mister mange penge.

– Ni ud af ti fodboldklubber producerer flere underskud, end de producerer målgivende afleveringer på banen. Når man bliver ved med at lave underskud, sker der det, at man tærer på egenkapitalen. Så vidt jeg husker, må aktiekapitalen ikke være større end egenkapitalen.

– Så det her er et vidnesbyrd om, at man har haft underskud i alt for mange år. Når producerer underskud, bliver egenkapital mindre, og når den bliver mindre end egenkapitalen, skal man nedsætte aktiekapitalen, siger Per Hansen, der er investeringsøkonom hos Nordnet.

Han kalder dagens Brøndby-manøvre for en regnskabsmæssig teknikalitet, fordi den ikke i sig selv har den store betydning. Men den peger altså på en ubehagelig sandhed for Brøndby:

– Det betyder, at egenkapitalen er faldet for længe. Det er et vidnesbyrd om, at man har kørt for længe med underskud.

– Man får ikke flere penge i kassen, men det er en teknisk foranstaltning, hvor man tilpasser værdien af aktiekapitalen til egenkapitalen. Man siger til investorerne: “I ejer selskabet, og vi må desværre meddele jer, at en konsekvens af, at vi har haft underskud i mange år, er, at jeres andel bliver mindre værd.”

Jan Bech Andersen er sidder på aktiemajoriteten i Brøndby med 56,5 procent af aktierne.

Brøndby IF har de seneste ti år leveret overskud én gang. Det samlede underskud i perioden udgør 660 millioner kroner. Egenkapitalen var ved udgangen af 2020 på 156 millioner.

Dagens udmelding er altså ifølge Per Hansen mest af alt en cementering af det, der allerede stod klart: at Brøndby IF har svært ved at få indtægter til at matche udgifter.

– Det er ikke sådan, at det her er et udtryk for, at Brøndbys økonomi er blevet dramatisk forbedret. Den er heller ikke blevet dramatisk forværret. Det er et udtryk for, at det er svært at tjene penge, og det er lidt business as usual – desværre, må man sige.

Det er altså status quo.

– Den gode nyhed er, at det her ikke ændrer noget. Den dårlige nyhed er så også, at det ændrer ikke noget. Det gør ikke ondt værre, men det gør heller ikke ondt bedre, siger Per Hansen.





LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kæmpe røgslør af Brøndby

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

FCK sigter stadig efter 15. juni

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Michael Carrick bliver i Manchester United

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

AGF kan ende med millionregning, men…

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Manchester City bekræfter

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus