Ekspert: Brøndby har kørt for længe med underskud

Dagens manøvre fra Brøndby IF betyder ikke det store i sig selv, siger ekspert. Men det, som manøvren er udtryk for, er mere værd at hæfte sig ved.



Hvis man ikke har gået på CBS eller er direktør i en mellemstor virksomhed til daglig, kunne man meget vel sidde tilbage med en undren over Brøndby IF’s seneste økonomiske udmelding: Hvad betyder det så?

Klubben meddelte tidligere mandag, at den havde halveret aktiekapitalen fra 285 millioner til 142,5 millioner. Altså at værdien af selskabets aktier var skåret midt over. Det betyder i sig selv ikke det store, siger ekspert til tipsbladet.dk. Men det er udtryk for en væsentlig pointe: at Brøndby mister mange penge.

– Ni ud af ti fodboldklubber producerer flere underskud, end de producerer målgivende afleveringer på banen. Når man bliver ved med at lave underskud, sker der det, at man tærer på egenkapitalen. Så vidt jeg husker, må aktiekapitalen ikke være større end egenkapitalen.

– Så det her er et vidnesbyrd om, at man har haft underskud i alt for mange år. Når producerer underskud, bliver egenkapital mindre, og når den bliver mindre end egenkapitalen, skal man nedsætte aktiekapitalen, siger Per Hansen, der er investeringsøkonom hos Nordnet.

Han kalder dagens Brøndby-manøvre for en regnskabsmæssig teknikalitet, fordi den ikke i sig selv har den store betydning. Men den peger altså på en ubehagelig sandhed for Brøndby:

– Det betyder, at egenkapitalen er faldet for længe. Det er et vidnesbyrd om, at man har kørt for længe med underskud.

– Man får ikke flere penge i kassen, men det er en teknisk foranstaltning, hvor man tilpasser værdien af aktiekapitalen til egenkapitalen. Man siger til investorerne: “I ejer selskabet, og vi må desværre meddele jer, at en konsekvens af, at vi har haft underskud i mange år, er, at jeres andel bliver mindre værd.”

Jan Bech Andersen er sidder på aktiemajoriteten i Brøndby med 56,5 procent af aktierne.

Brøndby IF har de seneste ti år leveret overskud én gang. Det samlede underskud i perioden udgør 660 millioner kroner. Egenkapitalen var ved udgangen af 2020 på 156 millioner.

Dagens udmelding er altså ifølge Per Hansen mest af alt en cementering af det, der allerede stod klart: at Brøndby IF har svært ved at få indtægter til at matche udgifter.

– Det er ikke sådan, at det her er et udtryk for, at Brøndbys økonomi er blevet dramatisk forbedret. Den er heller ikke blevet dramatisk forværret. Det er et udtryk for, at det er svært at tjene penge, og det er lidt business as usual – desværre, må man sige.

Det er altså status quo.

– Den gode nyhed er, at det her ikke ændrer noget. Den dårlige nyhed er så også, at det ændrer ikke noget. Det gør ikke ondt værre, men det gør heller ikke ondt bedre, siger Per Hansen.







LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Benhård kritik af Danmark

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test