Ekspert: Brøndby har kørt for længe med underskud

Dagens manøvre fra Brøndby IF betyder ikke det store i sig selv, siger ekspert. Men det, som manøvren er udtryk for, er mere værd at hæfte sig ved.



Hvis man ikke har gået på CBS eller er direktør i en mellemstor virksomhed til daglig, kunne man meget vel sidde tilbage med en undren over Brøndby IF’s seneste økonomiske udmelding: Hvad betyder det så?

Klubben meddelte tidligere mandag, at den havde halveret aktiekapitalen fra 285 millioner til 142,5 millioner. Altså at værdien af selskabets aktier var skåret midt over. Det betyder i sig selv ikke det store, siger ekspert til tipsbladet.dk. Men det er udtryk for en væsentlig pointe: at Brøndby mister mange penge.

– Ni ud af ti fodboldklubber producerer flere underskud, end de producerer målgivende afleveringer på banen. Når man bliver ved med at lave underskud, sker der det, at man tærer på egenkapitalen. Så vidt jeg husker, må aktiekapitalen ikke være større end egenkapitalen.

– Så det her er et vidnesbyrd om, at man har haft underskud i alt for mange år. Når producerer underskud, bliver egenkapital mindre, og når den bliver mindre end egenkapitalen, skal man nedsætte aktiekapitalen, siger Per Hansen, der er investeringsøkonom hos Nordnet.

Han kalder dagens Brøndby-manøvre for en regnskabsmæssig teknikalitet, fordi den ikke i sig selv har den store betydning. Men den peger altså på en ubehagelig sandhed for Brøndby:

– Det betyder, at egenkapitalen er faldet for længe. Det er et vidnesbyrd om, at man har kørt for længe med underskud.

– Man får ikke flere penge i kassen, men det er en teknisk foranstaltning, hvor man tilpasser værdien af aktiekapitalen til egenkapitalen. Man siger til investorerne: “I ejer selskabet, og vi må desværre meddele jer, at en konsekvens af, at vi har haft underskud i mange år, er, at jeres andel bliver mindre værd.”

Jan Bech Andersen er sidder på aktiemajoriteten i Brøndby med 56,5 procent af aktierne.

Brøndby IF har de seneste ti år leveret overskud én gang. Det samlede underskud i perioden udgør 660 millioner kroner. Egenkapitalen var ved udgangen af 2020 på 156 millioner.

Dagens udmelding er altså ifølge Per Hansen mest af alt en cementering af det, der allerede stod klart: at Brøndby IF har svært ved at få indtægter til at matche udgifter.

– Det er ikke sådan, at det her er et udtryk for, at Brøndbys økonomi er blevet dramatisk forbedret. Den er heller ikke blevet dramatisk forværret. Det er et udtryk for, at det er svært at tjene penge, og det er lidt business as usual – desværre, må man sige.

Det er altså status quo.

– Den gode nyhed er, at det her ikke ændrer noget. Den dårlige nyhed er så også, at det ændrer ikke noget. Det gør ikke ondt værre, men det gør heller ikke ondt bedre, siger Per Hansen.





Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Zorniger med klar besked til Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Det kan ske mandag i FC København

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Brøndby meldes tæt på dansk profil