Brøndby IF præsenterede onsdag et stort underskud i første halvår. Halvårsregnskabet viste et minus på cirka 63 millioner kroner i perioden fra 1. januar til 30. juni. I samme ombæring meldte vestegnsklubben ud, at man forventer et underskud på mellem 130 og 170 millioner kroner de næste 18 måneder.
Tipsbladet har talt med økonomi-ekspert Morten W. Langer. Han er chefredaktør på Økonomisk Ugebrev.
Langer mener ikke, at der på nuværende tidspunkt er grund til bekymring blandt fans og investorer, men situationen kan ændre sig.
– På nuværende tidspunkt synes jeg ikke, man kan sige, at det er en usund forretning, for det er tydeligt, at man i Brøndby har investeret i fremtiden. Men jeg vil understrege, at det godt kan blive det (usund forretning, red.), hvis de ikke får skabt øgede indtægter de næste år.
– Brøndbys strategi er, at man vil satse på sportslige resultater ved at investere i flere og bedre spillere, og det har de også gjort, kan man se på tallene, men det er en risikofyldt strategi.
– Det kan blive et stort problem, hvis man de næste to til tre år bliver ved med at have høje omkostninger, uden at øge indtægterne, for så begynder pengekassen at se begrænset ud. Man investerer jo i fremtidig succes, blandt andet at spille europæisk, og det skal ske, hvis indtægterne skal stige.
Morten Langer pointerer også, at Brøndby fortsat har mange penge, de kan spendere trods underskuddet.
– Lige nu har de ret meget likviditet på bankbogen, så de første tre til fire år, løber de ikke tør for penge. De har stadig 200 millioner kroner, de kan spendere, så de er på ingen måde på fallittens rand.
– Dermed har de stadig god tid, men det er klart, at hvis ikke de indenfor tre til fire år har opnået stor sportslig succes, så begynder de at stå i en situation, som vi har set Brøndby i tidligere.
Mange Superliga-klubber gør brug af deres faciliteter til at øge indtægterne – på andet end fodbold. Det bedste eksempel er nok Parken, hvor der årligt bliver afholdt en række koncerter.
Ifølge Langer er det fornuftigt, hvis Brøndby begynder at udnytte faciliteterne lidt mere, men han understreger også, at de amerikanske ejere har lagt kræfterne og energien i det sportslige. Så man man se, om det giver pote, eller om man på sigt også skal tænke i andre baner.
Det amerikanske selskab Global Football Holdings ejer Brøndby og har ejerandele i andre europæiske klubber.
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
Vender han retur? Lasse Schöne åben
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
FC Midtjylland misser gylden chance
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC København-krisen fortsætter
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
OPTAKT