Kamil Grabara har været en nøglefigur i FC København i de seneste sæsoner, men polakken synger på sidste vers i Superligaen, idet han skifter til Wolfsburg i 2024.
Ifølge Viaplay-ekspert Francis Dickoh ligner skiftet til den tyske midterklub en fornuftig beslutning af Kamil Grabara.
– Jeg er med på, at det her er en fantastisk dygtig målmand, men Wolfsburg er også et sted, hvor han kan komme ind og stå på mål fra dag ét. De har Koen Casteels, som har kontraktudløb, og som er belgisk landsholdsmålmand. Han stod i Belgiens seneste to EM-kvalifikationskampe, siger Dickoh.
– Så det er altså en målmand, der har nogle meritter, men han har altså kontraktudløb, så Kamil kommer ind og skal stå på det her hold.
Francis Dickoh peger endvidere på, at Grabara kommer til en klub, der ligger i sub-toppen i en af Europas fem store ligaer, hvor polakken bliver førstevalg og kan få mere erfaring, inden han potentielt kan komme videre til en endnu større adresse.
Strukturen i aftalen mellem FC København og Wolfsburg, hvor Grabara først skifter til næste sommer, medmindre tyskerne fremskynder tingene til vinter, kommer dog bag på Kenneth Emil Petersen.
– Jeg er meget overrasket, det må jeg sige. Også fordi FC København skal spille Champions League, hvor man måske med nogle gode præstationer fra Kamil Grabara kunne have høstet endnu større summer. Men generelt er jeg overrasket over skiftet, siger 'KEP'.
– Vi snakker om en kæmpe klub i Tyskland, det er jeg slet ikke uenig i, men de sluttede som nummer otte i sidste sæson og de skal ikke spille europæisk fodbold. I forrige sæson sluttede de som nummer 12. Så det kan godt være fordi, at jeg arbejder meget i den danske andedam, men jeg havde måske forventet, at han var endt på en af de helt store hylder.
Tipsbladet har også talt med Kamil Grabara i denne uge. Dette interview kan læses i dagens trykte udgave – læs en teaser HER.
Se hele diskussionen om Kamil Grabaras skifte til Wolfsburg i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
LIVE: Slutfløjt i Parken
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER