FC København kan i den kommende tid ende på amerikanske hænder. Den største aktionær i selskabet bag fodboldklubben, Parken Sport og Entertainment, bekræftede tidligere i dag, at der gennem en rum har været dialog om et muligt opkøb.
Det er en investeringsfond fra USA, der står bag dialogen, og materialiserer det sig til et egentlig køb, kan det være en fordel for FC København. Det vurderer Jesper Jørgensen, der er fodboldøkonom hos Deloitte.
Hensigten er angiveligt at splitte Parken-koncernen op, så fodbolddelen bliver uafhængig af Lalandia (og omvendt), og det kan vise sig at være fint, hvis der en dag kommer et stort underskud, som skal dækkes.
– Det er et godt tidspunkt at dele tingene lidt op, og det er bedre at have en aktionær, der har penge nok, og som, hvis der er underskud, kan dække det, i stedet for at man tager fra Lalandia og ødelægger en god forretnings muligheder for videreudvikling. Har man kun den sportslige del, fokuserer man på at gøre det til en bæredygtig forretning. Jeg ville langt hellere være afhængig af en amerikansk kapitalfond end af Lalandia. For det er ikke givet, at Lalandia er en god forretning til evig tid, siger Jesper Jørgensen til Politiken.
Det er endnu uvist, om amerikanerne lykkes med at købe sig ind i Parken. Selskabets hovedaktionær, Lønmodtagernes Dyrtidsfond, ejer lige knap 30 procent af aktierne, og det er netop de aktier, kapitalfonden Fortress har været i dialog om.
Som LD’s direktør sagde tidligere på dagen, er det ikke nødvendigvis fordrende for forhandlingerne, at de nu er blevet kendt i offentligheden.
– Hvis den her type transaktioner skal lykkes, har de det bedst med at blive aftalt, inden de bliver offentliggjort. Nu er rækkefølgen blevet en anden, efter mange detaljer er kommet frem. Jeg ved ikke, hvordan processen bliver nu – eller om der overhovedet bliver en proces, sagde Dorrit Vaglo til Berlingske.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Hylder dansk debutant

Teemu Pukki dominerer

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Ikke sket i 8 år

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Holdt på stor hemmelighed

Mourinho meldes tæt på storklub

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

– En stor beslutning

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Prøvede at lokke Eriksen

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Elkjær jubler over Frank

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’
