En vaskeægte byhelt kan være på vej tilbage til Odense.
Rasmus Falk forlod OB for snart ti år siden til fordel for FC København, men nu, med fem danske mesterskaber i rygsækken, vender den garvede Superliga-profil muligvis snuden hjem mod Ådalen. Fredag eftermiddag skrev TV2 Fyn således, at FCK-helten er meget interesseret i et skifte til fynboerne.
Der skal tilmed være dialog mellem Falk, OB og FC København med henblik på at finde en løsning, men der er fortsat nogle væsentlige detaljer, blandt andet økonomien, der skal falde på plads, før det kan blive en realitet, skriver TV2.
Og selvom der nok er et par OB- og FCK-fans, der gjorde store øjne, da de læste nyheden, er det ingenlunde overraskende, at den 33-årige midtbanespiller kan være på vej tilbage til Fyn.
Ja, spørger man Viaplay-ekspert Francis Dickoh, er der kun tre værdige muligheder for Rasmus Falk. Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– I min optik er der tre muligheder, der er Rasmus Falk værdige.
– Den ene er at blive i FC København. Nummer to er, at han får det her udlandseventyr, som mange i en lang periode mente, at han havde gjort sig fortjent til. Der har jo været tidspunkter i hans karriere, hvor han har spillet på et ustyrligt højt niveau.
– Den sidste mulighed er jo, at han skal tilbage til OB. Så jeg er ikke fuldstændig overrasket over, at han tager til OB, hvis han skal blive hjemme og ikke spille i FC København. Jeg synes, det er fedt, hvis det passer. Hvis det er noget, han vil. Jeg synes, det ville være ret cool, hvis han afslutter karrieren i OB, siger den tidligere Superliga-spiller.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Rasmus Falk spillede 162 kampe for OB mellem 2010 og 2016. Foto: Alamy
Det er ikke blevet til meget græs under fødderne for Rasmus Falk på det seneste. Han var plaget af en længerevarende knæskade i efteråret, og siden han vendte tilbage, har han mestendels været forvist til bænken, hvor blandt andre Victor Froholdt har gjort store indhug i spilleminutterne.
Det er altså næppe en Rasmus Falk i topform, som kan vende tilbage til OB, men han kan dog stadig gøre sig gældende i Superligaen, mener Francis Dickoh.
– Man skal smede, mens jernet er varmt. Det er jo derfor, OB går ind og siger: Hvis vi skal have Rasmus Falk, så skal vi have ham nu. Så er han ikke fuldstændigt udbrændt, og han kan være katalysator på det nye projekt, der skal søsættes i Ådalen.
– Han er en bundrutineret, erfaren spiller, der har prøvet det hele og vundet alt, der kan vindes. Jeg er i hvert fald ikke blevet overbevist om, at han ikke kan spille Superliga-fodbold. Han kan også sagtens være en profil i ligaen stadigvæk. Det siger sig selv. Så skulle han have faldet af en skrænt hen over sommerferien, afslutter Superliga-eksperten.
Rasmus Falk kom til FC København i 2016 og har sidenhen spillet hele 339 kampe for klubben – med fem danske mesterskaber og tre pokaltrofæer til følge.
Han er på kontrakt hos ‘Løverne’ frem til 2027 – aftalen blev forlænget i foråret 2024.

Afsløring: Ny klub henvender sig til Frederik Birk

Chefen reagerer på Tadej Pogacars store nedtur

Mange år i Brøndby – kunne ikke sige nej til AaB

På vej i FCK: ‘Kæmpestort – vi er ekstremt stolte’

Storslået debut – én FCK-spiller må være nervøs

Brøndby-stjernes kulturchok: Så meget nøgenhed

Kristoffer Olsson revser FCM: Det var en stor løgn

FC Midtjylland henter Citta Bah

Stor AGF-signing? Han har lige købt hus i Aarhus

Dybt forundret over Steve Coopers TV-optræden

Ekspert dybt uenig med Vingegaard

Dansk mareridt i Herning!

Ville ha’ ham til FCK: For SATAN hvor jeg forsøgte

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Komet scorer på samlebånd – nu taler Frank om ham

Christian Eriksen: Her er der kun én klub for mig

Sviner til MCH Arena: – Det er ingen heksekedel

Eriksen om kritiske legender: ‘Det hjælper ikke’

‘Tager du pis på mig? Mit Brøndby-hold var bedst!’

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Dansker blev svinet til – van Persie melder ud

Utilfreds Jonas Wind overvejer fremtiden

Kæmpe lønpakke på bordet: Afviste stort jobtilbud

Den ringeste start i 12 år

Topchef færdig i AaB – her er hans nye job

Thomas Delaney-udtalelse rammer udlandet

Chido Obi til danskerklub?

Sådan slog FC Midtjylland Sturm Graz

På trænerjagt – danskere er i spil

Kæmpestor nyhed for OB-angriber

Kritiserer Vingegaard: ‘Så kedeligt!’

‘Chokskifte’ i Premier League?

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

Supercomputer: Sådan er AGF’s guldchancer

Drømmeaften for Pierre-Emile Højbjerg

Dansk klub i kæmpekamp: ‘Så er vi sikret 100.000’

AaB dybt ærgerlige: Topchef har sagt op

Benhård kritik af dansk landsholdsmålmand

‘Han er sateme en mundfuld for modstanderne!’

‘Pænt surrealistisk’

Arbejdede i Brøndby – ansatte ny AaB-træner

Fabrizio Romano om stjerne: ‘Det er slut’

Ellevilde med Mustapha Bundu

Må gå for vildt millionbeløb – på én betingelse

Tadej Pogacar reagerer på kæmpe nedtur

Sikker Brøndby-sejr efter stor dominans

Dansk keeperkoks giver FCM drømmestart i Europa

Topper særlig liste i Bundesligaen

Ikast ydmyger København

Moukoko sparker FC København videre i pokalen

Dansk cykelstjerne er færdig for i år

Wayne Rooney indrømmer: Så var jeg død

Vil ikke gnide salt i såret på Daniel Wass
