En vaskeægte byhelt kan være på vej tilbage til Odense.
Rasmus Falk forlod OB for snart ti år siden til fordel for FC København, men nu, med fem danske mesterskaber i rygsækken, vender den garvede Superliga-profil muligvis snuden hjem mod Ådalen. Fredag eftermiddag skrev TV2 Fyn således, at FCK-helten er meget interesseret i et skifte til fynboerne.
Der skal tilmed være dialog mellem Falk, OB og FC København med henblik på at finde en løsning, men der er fortsat nogle væsentlige detaljer, blandt andet økonomien, der skal falde på plads, før det kan blive en realitet, skriver TV2.
Og selvom der nok er et par OB- og FCK-fans, der gjorde store øjne, da de læste nyheden, er det ingenlunde overraskende, at den 33-årige midtbanespiller kan være på vej tilbage til Fyn.
Ja, spørger man Viaplay-ekspert Francis Dickoh, er der kun tre værdige muligheder for Rasmus Falk. Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– I min optik er der tre muligheder, der er Rasmus Falk værdige.
– Den ene er at blive i FC København. Nummer to er, at han får det her udlandseventyr, som mange i en lang periode mente, at han havde gjort sig fortjent til. Der har jo været tidspunkter i hans karriere, hvor han har spillet på et ustyrligt højt niveau.
– Den sidste mulighed er jo, at han skal tilbage til OB. Så jeg er ikke fuldstændig overrasket over, at han tager til OB, hvis han skal blive hjemme og ikke spille i FC København. Jeg synes, det er fedt, hvis det passer. Hvis det er noget, han vil. Jeg synes, det ville være ret cool, hvis han afslutter karrieren i OB, siger den tidligere Superliga-spiller.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Rasmus Falk spillede 162 kampe for OB mellem 2010 og 2016. Foto: Alamy
Det er ikke blevet til meget græs under fødderne for Rasmus Falk på det seneste. Han var plaget af en længerevarende knæskade i efteråret, og siden han vendte tilbage, har han mestendels været forvist til bænken, hvor blandt andre Victor Froholdt har gjort store indhug i spilleminutterne.
Det er altså næppe en Rasmus Falk i topform, som kan vende tilbage til OB, men han kan dog stadig gøre sig gældende i Superligaen, mener Francis Dickoh.
– Man skal smede, mens jernet er varmt. Det er jo derfor, OB går ind og siger: Hvis vi skal have Rasmus Falk, så skal vi have ham nu. Så er han ikke fuldstændigt udbrændt, og han kan være katalysator på det nye projekt, der skal søsættes i Ådalen.
– Han er en bundrutineret, erfaren spiller, der har prøvet det hele og vundet alt, der kan vindes. Jeg er i hvert fald ikke blevet overbevist om, at han ikke kan spille Superliga-fodbold. Han kan også sagtens være en profil i ligaen stadigvæk. Det siger sig selv. Så skulle han have faldet af en skrænt hen over sommerferien, afslutter Superliga-eksperten.
Rasmus Falk kom til FC København i 2016 og har sidenhen spillet hele 339 kampe for klubben – med fem danske mesterskaber og tre pokaltrofæer til følge.
Han er på kontrakt hos ‘Løverne’ frem til 2027 – aftalen blev forlænget i foråret 2024.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Barcelona-stjerne får stor hæder
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
MEDIE