Ekspert spekulerer i Alm-fyring efter ny OB-fadæse

Andreas Alm er en presset mand efter OB's seneste nedtur.



Der har ikke været meget at glæde sig over for OB-tilhængere i denne sæson, og onsdag blev det til en ny nedtur for den hårdt prøvede fynske fanskare. 

I pokalkampen mod 1. divisionsklubben FC Fredericia endte OB nemlig at tabe med 3-1, og dermed er den fynske klub ude af pokalturneringen. 

OB var undervejs bagud med 3-0, og efter slutfløjtet blev Viaplay-ekspert Jesper Thygesen spurgt, hvordan han ser OB's situation lige nu. 

– Den er bekymrende ud over det sædvanlige, lød svaret fra Thygesen, hvorefter tv-billederne viste en kvindelig OB-tilhænger opløst i gråd. 

Et meget sigende billede på den aktuelle situation, og ifølge Jesper Thygesen kan pokalnedturen i Fredericia blive Andreas Alms endeligt i Odense. 

– Ja, hun er ikke bare bekymret, men direkte ked af det. Jeg bliver også ked af det, selvom jeg er neutral. Jeg bliver ked af det, når jeg ser så stor en klub som OB spille så dårligt, som de gør i dag.

– Det kan simpelthen ikke være rigtigt. Vi plejer at sige, at den første, det går ud over, er træneren. Det er ikke gået ud over træneren endnu. Men vi er altså der, hvor der ikke er nogen undskyldninger. Spørgsmålet er, om han forbliver træner, lød det fra Thygesen. 

Efter nederlaget til FC Fredericia blev Andreas Alm spurgt, om han frygter, at han ikke er cheftræner for OB, når fynboerne på lørdag møder Lyngby Boldklub i Superligaen. 

– Jeg prøver at aldrig gøre det til et tema. Jeg tror, at det er en virkelig dårlig idé at gøre det. Nu har vi haft modgang i dag. Men jeg kan huske, at i sidste sæson, hvor vi tabte til Nykøbing FC i pokalturneringen, der mødte vi FCK tre dage senere, hvor vi vandt.

– Så der er altid nye kampe, og det er det, jeg ser frem imod, lød svaret fra Andreas Alm. 

Efter 13 spillerunder ligger OB nummer 10 i Superligaen, med tre point ned til til nedrykningsstregen. 





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FC København jagter Romane Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Dansk klub henter Jonathan Hutters