Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Bundrutinerede Mads-Kristoffer Kristoffersen skal lede opgøret mellem Brøndby og FCK på søndag, og den prioritering sættes der nu spørgsmålstegn ved.



Brøndby IF og FC København brager sammen i en vaskeægte storkamp i Superligaen på søndag, som kan blive afgørende i forhold til, hvem der løber med det danske mesterskab.

Det skelsættende opgør mellem dansk fodbolds største rivaler skal ledes af bundrutinerede Mads-Kristoffer Kristoffersen, for hvem det slet ikke er uvant at passe fløjten i de største kampe på dansk jord.

Alligevel sætter Benjamin Leander, tidligere topdommer og fodboldanalytiker på SpilXperten, spørgsmålstegn ved, at valget er faldet på Mads-Kristoffer Kristoffersen.

Han mener, at DBU bør prioritere talentudviklingen højere og derfor give kampen til én af de yngre dommere.

– Jeg synes stadig, det er en mærkelig kurs at give de største kampe til dommere uden nogen fremtid i FIFA-regi. Hvorfor skal Mads-Kristoffer Kristoffersen dømme sit TIENDE derby i en alder af 41 år? Karlsen, Graagaard, Redder alle unge, kompetente og klar til de største kampe herhjemme, skriver Benjamin Leander på X.

Tipsbladet har været i kontakt med Benjamin Leander for en uddybning.

Benjamin, der er tale om den største klubkamp i Danmark – er det ikke naturligt, at man så også vælger den bedste dommer på dagen og ikke tager højde for noget som helst andet?

– Hvis jeg skal sætte mig i Elitedommergruppens sted, vil de til enhver tid kunne forsvare valget af Kristoffersen. Ni derbies på rygraden, tredjeflest kampe af alle dommere i Superligaen nogensinde og et niveau, der rækker rigeligt til at dømme Brøndby-FCK.

– Jeg forstår bare ikke, at man ikke vælger at give ungdommen chancen. Vi har set det mange gange i denne sæson med modige påsætninger af Jacob Karlsen til FCK-FCM i februar, Lasse Graagaard til BIF-AGF i april og andre kampe.

– En topdommer og et top-prospekt som Mikkel Redder har NUL indbyrdes opgør mellem Brøndby, AGF, FCK og FCM i denne sæson. TO opgør mellem top seks-hold i hele sæsonen. Hvorfor dømmer han ikke denne kamp?, lyder det fra Benjamin Leander.

Tipsbladet har rakt ud til Michael Johansen, der er dommerchef i DBU, men han er foreløbig ikke vendt tilbage på vores henvendelse.

Mads-Kristoffer Kristoffersen fløjter opgøret mellem Brøndby IF og FC København i gang søndag klokken 16.00.





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

‘Så brænder hele København ned’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kan koste Brøndby flere millioner

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

OB siger farvel til seks spillere

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ringet op af Brøndby-træner

Det er aldrig sket før

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Ivan Toney klar på choktransfer

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Chelsea – Manchester United

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’