Brøndby IF og FC København brager sammen i en vaskeægte storkamp i Superligaen på søndag, som kan blive afgørende i forhold til, hvem der løber med det danske mesterskab.
Det skelsættende opgør mellem dansk fodbolds største rivaler skal ledes af bundrutinerede Mads-Kristoffer Kristoffersen, for hvem det slet ikke er uvant at passe fløjten i de største kampe på dansk jord.
Alligevel sætter Benjamin Leander, tidligere topdommer og fodboldanalytiker på SpilXperten, spørgsmålstegn ved, at valget er faldet på Mads-Kristoffer Kristoffersen.
Han mener, at DBU bør prioritere talentudviklingen højere og derfor give kampen til én af de yngre dommere.
– Jeg synes stadig, det er en mærkelig kurs at give de største kampe til dommere uden nogen fremtid i FIFA-regi. Hvorfor skal Mads-Kristoffer Kristoffersen dømme sit TIENDE derby i en alder af 41 år? Karlsen, Graagaard, Redder alle unge, kompetente og klar til de største kampe herhjemme, skriver Benjamin Leander på X.
Tipsbladet har været i kontakt med Benjamin Leander for en uddybning.
Benjamin, der er tale om den største klubkamp i Danmark – er det ikke naturligt, at man så også vælger den bedste dommer på dagen og ikke tager højde for noget som helst andet?
– Hvis jeg skal sætte mig i Elitedommergruppens sted, vil de til enhver tid kunne forsvare valget af Kristoffersen. Ni derbies på rygraden, tredjeflest kampe af alle dommere i Superligaen nogensinde og et niveau, der rækker rigeligt til at dømme Brøndby-FCK.
– Jeg forstår bare ikke, at man ikke vælger at give ungdommen chancen. Vi har set det mange gange i denne sæson med modige påsætninger af Jacob Karlsen til FCK-FCM i februar, Lasse Graagaard til BIF-AGF i april og andre kampe.
– En topdommer og et top-prospekt som Mikkel Redder har NUL indbyrdes opgør mellem Brøndby, AGF, FCK og FCM i denne sæson. TO opgør mellem top seks-hold i hele sæsonen. Hvorfor dømmer han ikke denne kamp?, lyder det fra Benjamin Leander.
Tipsbladet har rakt ud til Michael Johansen, der er dommerchef i DBU, men han er foreløbig ikke vendt tilbage på vores henvendelse.
Mads-Kristoffer Kristoffersen fløjter opgøret mellem Brøndby IF og FC København i gang søndag klokken 16.00.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER