Brøndby IF og FC København brager sammen i en vaskeægte storkamp i Superligaen på søndag, som kan blive afgørende i forhold til, hvem der løber med det danske mesterskab.
Det skelsættende opgør mellem dansk fodbolds største rivaler skal ledes af bundrutinerede Mads-Kristoffer Kristoffersen, for hvem det slet ikke er uvant at passe fløjten i de største kampe på dansk jord.
Alligevel sætter Benjamin Leander, tidligere topdommer og fodboldanalytiker på SpilXperten, spørgsmålstegn ved, at valget er faldet på Mads-Kristoffer Kristoffersen.
Han mener, at DBU bør prioritere talentudviklingen højere og derfor give kampen til én af de yngre dommere.
– Jeg synes stadig, det er en mærkelig kurs at give de største kampe til dommere uden nogen fremtid i FIFA-regi. Hvorfor skal Mads-Kristoffer Kristoffersen dømme sit TIENDE derby i en alder af 41 år? Karlsen, Graagaard, Redder alle unge, kompetente og klar til de største kampe herhjemme, skriver Benjamin Leander på X.
Tipsbladet har været i kontakt med Benjamin Leander for en uddybning.
Benjamin, der er tale om den største klubkamp i Danmark – er det ikke naturligt, at man så også vælger den bedste dommer på dagen og ikke tager højde for noget som helst andet?
– Hvis jeg skal sætte mig i Elitedommergruppens sted, vil de til enhver tid kunne forsvare valget af Kristoffersen. Ni derbies på rygraden, tredjeflest kampe af alle dommere i Superligaen nogensinde og et niveau, der rækker rigeligt til at dømme Brøndby-FCK.
– Jeg forstår bare ikke, at man ikke vælger at give ungdommen chancen. Vi har set det mange gange i denne sæson med modige påsætninger af Jacob Karlsen til FCK-FCM i februar, Lasse Graagaard til BIF-AGF i april og andre kampe.
– En topdommer og et top-prospekt som Mikkel Redder har NUL indbyrdes opgør mellem Brøndby, AGF, FCK og FCM i denne sæson. TO opgør mellem top seks-hold i hele sæsonen. Hvorfor dømmer han ikke denne kamp?, lyder det fra Benjamin Leander.
Tipsbladet har rakt ud til Michael Johansen, der er dommerchef i DBU, men han er foreløbig ikke vendt tilbage på vores henvendelse.
Mads-Kristoffer Kristoffersen fløjter opgøret mellem Brøndby IF og FC København i gang søndag klokken 16.00.
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
– Vi tror på et godt resultat
Bayern München sejrer over Sporting CP
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
