Brøndby IF og FC København brager sammen i en vaskeægte storkamp i Superligaen på søndag, som kan blive afgørende i forhold til, hvem der løber med det danske mesterskab.
Det skelsættende opgør mellem dansk fodbolds største rivaler skal ledes af bundrutinerede Mads-Kristoffer Kristoffersen, for hvem det slet ikke er uvant at passe fløjten i de største kampe på dansk jord.
Alligevel sætter Benjamin Leander, tidligere topdommer og fodboldanalytiker på SpilXperten, spørgsmålstegn ved, at valget er faldet på Mads-Kristoffer Kristoffersen.
Han mener, at DBU bør prioritere talentudviklingen højere og derfor give kampen til én af de yngre dommere.
– Jeg synes stadig, det er en mærkelig kurs at give de største kampe til dommere uden nogen fremtid i FIFA-regi. Hvorfor skal Mads-Kristoffer Kristoffersen dømme sit TIENDE derby i en alder af 41 år? Karlsen, Graagaard, Redder alle unge, kompetente og klar til de største kampe herhjemme, skriver Benjamin Leander på X.
Tipsbladet har været i kontakt med Benjamin Leander for en uddybning.
Benjamin, der er tale om den største klubkamp i Danmark – er det ikke naturligt, at man så også vælger den bedste dommer på dagen og ikke tager højde for noget som helst andet?
– Hvis jeg skal sætte mig i Elitedommergruppens sted, vil de til enhver tid kunne forsvare valget af Kristoffersen. Ni derbies på rygraden, tredjeflest kampe af alle dommere i Superligaen nogensinde og et niveau, der rækker rigeligt til at dømme Brøndby-FCK.
– Jeg forstår bare ikke, at man ikke vælger at give ungdommen chancen. Vi har set det mange gange i denne sæson med modige påsætninger af Jacob Karlsen til FCK-FCM i februar, Lasse Graagaard til BIF-AGF i april og andre kampe.
– En topdommer og et top-prospekt som Mikkel Redder har NUL indbyrdes opgør mellem Brøndby, AGF, FCK og FCM i denne sæson. TO opgør mellem top seks-hold i hele sæsonen. Hvorfor dømmer han ikke denne kamp?, lyder det fra Benjamin Leander.
Tipsbladet har rakt ud til Michael Johansen, der er dommerchef i DBU, men han er foreløbig ikke vendt tilbage på vores henvendelse.
Mads-Kristoffer Kristoffersen fløjter opgøret mellem Brøndby IF og FC København i gang søndag klokken 16.00.
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Delaney afslører dialog
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham