Brøndby IF og FC København brager sammen i en vaskeægte storkamp i Superligaen på søndag, som kan blive afgørende i forhold til, hvem der løber med det danske mesterskab.
Det skelsættende opgør mellem dansk fodbolds største rivaler skal ledes af bundrutinerede Mads-Kristoffer Kristoffersen, for hvem det slet ikke er uvant at passe fløjten i de største kampe på dansk jord.
Alligevel sætter Benjamin Leander, tidligere topdommer og fodboldanalytiker på SpilXperten, spørgsmålstegn ved, at valget er faldet på Mads-Kristoffer Kristoffersen.
Han mener, at DBU bør prioritere talentudviklingen højere og derfor give kampen til én af de yngre dommere.
– Jeg synes stadig, det er en mærkelig kurs at give de største kampe til dommere uden nogen fremtid i FIFA-regi. Hvorfor skal Mads-Kristoffer Kristoffersen dømme sit TIENDE derby i en alder af 41 år? Karlsen, Graagaard, Redder alle unge, kompetente og klar til de største kampe herhjemme, skriver Benjamin Leander på X.
Tipsbladet har været i kontakt med Benjamin Leander for en uddybning.
Benjamin, der er tale om den største klubkamp i Danmark – er det ikke naturligt, at man så også vælger den bedste dommer på dagen og ikke tager højde for noget som helst andet?
– Hvis jeg skal sætte mig i Elitedommergruppens sted, vil de til enhver tid kunne forsvare valget af Kristoffersen. Ni derbies på rygraden, tredjeflest kampe af alle dommere i Superligaen nogensinde og et niveau, der rækker rigeligt til at dømme Brøndby-FCK.
– Jeg forstår bare ikke, at man ikke vælger at give ungdommen chancen. Vi har set det mange gange i denne sæson med modige påsætninger af Jacob Karlsen til FCK-FCM i februar, Lasse Graagaard til BIF-AGF i april og andre kampe.
– En topdommer og et top-prospekt som Mikkel Redder har NUL indbyrdes opgør mellem Brøndby, AGF, FCK og FCM i denne sæson. TO opgør mellem top seks-hold i hele sæsonen. Hvorfor dømmer han ikke denne kamp?, lyder det fra Benjamin Leander.
Tipsbladet har rakt ud til Michael Johansen, der er dommerchef i DBU, men han er foreløbig ikke vendt tilbage på vores henvendelse.
Mads-Kristoffer Kristoffersen fløjter opgøret mellem Brøndby IF og FC København i gang søndag klokken 16.00.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Messi-statue fjernes