Ellevild med ny Brøndby-spiller

Henrik Jensen har tidligere været trænet for Mileta Rajovic i Kalmar FF, og han glæder sig over de skridt, som Brøndby-lejesvenden har taget. Han tror, at der venter angriberen en stor fremtid.



Fra 2. division til Brøndby-succes.

Det lyder næsten utænkeligt, men den rejse har Mileta Rajovic netop taget på ganske få år.

I januar 2021 skulle angriberen forsøge at få karrieren på ret køl med et skifte til Næstved i 2. division.

Det blev en stor succes, og i januar 2023 blev han købt af Kalmar FF med Henrik Jensen i spidsen. Efter blot et halvt år røg han til Watford, og nu er han altså lejet ud til Brøndby.

Nogle vilde år for den 25-årige dansker.

– Jeg er selvfølgelig enormt glad for at se de skridt, som Mileta har taget. Vi fik ham til Kalmar for snart to år siden. Vi så en rigtig ærgerrig spiller, der forsøgte at blive bedre på træningsbanen. Han tog nogle rigtig gode skridt i Kalmar, og han har også gjort det rigtig godt i England for Watford. Nu er han i Brøndby og har fået en flot start. Mileta har bare nogle rigtig tydelige spidskompetencer i og omkring boksen.

– Med hans fysik og afslutningsfærdigheder er han en trussel for ethvert forsvar. Det er virkelig fortjent. Det er fedt at se, når unge mennesker har en ærgerrighed og tør gå efter det, også lykkes med det. Jeg er sikker på, at der er meget mere i vente for Mileta.

– Han er stadig en ung spiller. Han har alle muligheder for at tage nogle gode skridt i karrieren, fortæller Mileta Rajovics tidligere træner i Kalmar FF, Henrik Jensen, i et interview med Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Ikke en overraskelse
Lige nu står danskeren noteret for tre mål i fire Superliga-kampe for Brøndby, og Jensen tror, at der er mere i vente.

– Jeg tror, at Mileta passer i mange ligaer. Han har nogle utroligt stærke spidskompetencer i boksen med sit afslutningsspil. Jeg tror, at han kan hjælpe mange forskellige hold i forskellige ligaer. Det er efterspurgt i mange ligaer.

– Han har gjort det rigtig godt i Brøndby, og jeg tror, at han kommer til at gøre det rigtig godt. Så må vi se, hvor det lander henne, om han skal tilbage til England, eller hvad han skal. Det bliver spændende at følge. Det er glædeligt, at han bliver ved med at gøre det godt. Det er ikke nogen overraskelse for mig med de spidskompetencer, som han har.

Kunne du allerede se i Kalmar, at han kunne noget specielt?

– Laver man så mange mål i Kalmar på øverste niveau, kan man også score mål i Danmark og i Championship. Det var jeg overbevist om. Han kan lave mål.

Rajovic nåede at score syv mål i 20 Allsvenskan-kampe for Kalmar FF, og nu er spørgsmålet, hvor Rajovics fremtid er. Lige nu er han på kontrakt i Watford til sommeren 2028. Rajovic er dog lige nu lejet ud til Brøndby til sommeren 2025.



Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Han erstatter Bo Henriksen

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Patrick Da Silva idømt fængsel

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Dybt skuffet og trist

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Bo Henriksen fyret

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder