Ellevild med Superliga-stjerne: Fra skurk til helt

Discovery-eksperter Lars Jacobsen og Flemming Povlsen er store beundrere af Nicolai Vallys.



Nicolai Vallys var Superligaens helt store oplevelse i efteråret, hvor han også løb med æren som Efterårets Profil. 

Og meget tyder på, at han også kommer til at ligge lunt i svinget, når prisen for forårets bedste skal uddeles.

Den 27-årige Brøndby-stjerne har i hvert fald fortsat de lovende takter, hvor det er blevet til tre oplæg i de første tre kampe. 

Og det er ikke gået ubemærket hen hos de to Discovery-eksperter Lars Jacobsen og Flemming Povlsen, der ikke kan få armene ned over den tidligere Silkeborg-spiller.

– I OB-kampen satte han sit aftryk fra start til slut. Han har ideerne. Han har også dygtige spillere omkring sig, der kan servicere ham. Når tingene skal afgøres, så har han næsten altid en afgørende fod med, fortæller Lars Jacobsen til Discovery.

Og kollega Flemming Povlsen er ligeldes dybt imponeret over Vallys udvikling i Brøndby – særligt med tanke på den svære start, danskeren fik på Vestegnen, efter det kom frem, at han havde et tilhørsforhold til FC København.

– Han har løftet det her Brøndby-mandskab fra day one. Han var i stormvejr med fansene i starten, men han er stille og roligt bevæget sig fra at være skurk til helt, fortæller Povlsen til Discovery.

– Den bevægelighed og den målfarlighed, han har, er enormt vigtig. Den måde han tilbyder sig til sine holdkammerater. Hele tiden er han vigtig for sine holdkammerater. Det er sjældent, man ser Nicolai Vallys spille en kamp, hvor han ikke er involveret i noget, der bliver farligt. 

– Det er et stort cadeau til ham, at han kan blive ved. Vi står her hver uge og siger, at modstanderne skal holde Vallys nede, men det lykkes sjældent, afslutter han.

Vallys spillede også en afgørende rolle i Brøndbys seneste Superliga-kamp, hvor han trak et straffe i kampens døende minutter. 

Daniel Wass kvitterede fra 11-meter-pletten og reddede et enkelt point til Jesper Sørensens mandskab. 

Brøndby ligger aktuelt på andenpladsen i Superligaen med et enkelt point op til FC Midtjylland. 





LIVE

TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Tæt på kæmpetransfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Spændende melding

Brasilien – Japan

Zorniger fremhæver transfervindue

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Usikker på Chido Obi-transfer

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt