Elmander: Agger bliver vigtig for os

Johan Elmander glæder sig over gensynet med Daniel Agger til Brøndby-træningen. Senest de var på hold sammen, blev det til guld til Brøndby, men hvor står holdet nu?



Johan Elmander spillede mandag aften EM-kvalifikationskamp for Sverige, men var alligevel tilbage i Brøndby tirsdag formiddag, hvor han tog sig en let løbetur sammen med Daniel Agger, der har første træningsdag sammen med sine nye holdkammerater.

Da de to profiler senest var sammen i Brøndby var det sammen med Thomas Kahlenberg på et Brøndbyhold, der vandt guld under Michael Laudrup i sæsonen 2004/05, og Johan Elmander glæder sig over, at de tre nu er tilbage på samme hold. Men hvor stærke Brøndby-holdet anno 2014 er i forhold til guldholdet, er han forsigtig med at sætte ord på.

– Det er så svært at sige. Daniel har ikke trænet sammen med os endnu, og vi har fået nye spillere ind. Så spørg igen om en måned, så vil det være nemmere at sammenligne de to hold, siger Johan Elmander til tipsbladet.dk

At Daniel Agger er kommet til som en klar forstærkning for Brøndby, er svenskeren ikke i tvivl om.
 
– Han kan blive en vigtig spiller for os. og vi er glade for at han er tilbage, for han kommer til at hjælpe os meget, siger Johan Elmander. 

Brøndby har meldt klare målsætninger ud for fremtiden. Der skal medaljer på bordet i hver eneste af de kommende sæsoner og senest i 2018, skal mesterskabet være tilbage i klubben.

– Målsætningen er, at vi skal være bedre end i sidste sæson, og det går vi efter, men lige nu er det svært at måle, hvor vi står. Så lad os tale sammen igen om en måned, så kan vi se, hvordan det er gået, lyder det fra svenskeren.

Brøndby møder Randers FC på Brøndby Stadion på søndag. 


 





FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund




LIVE

TransferLIVE: Diant Ramaj lander i Kbh om lidt

Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden

Farzam om ny Brøndby-spiller: Jeg får opkald

Brøndby IF – Sønderjyske

Afsløring: Mads Enggård på plads i rekordtransfer

Husker du Jonathan Richter? Jagter vild bedrift

Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog



LIVE

Superliga-LIVE: Mindes FCK-Brøndby-brag

Afsløring: Kasper Lorentzen fyret i B.93

Sportschef revser dansker efter klubskifte

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

Farzam om FCK-truppen: Det er umuligt

Agent raser: ‘Det ved du sgu da ikke!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dominik Kotarski-handel stødt på udfordringer

FC København-spiller: ‘De er i dårlig form’

Patrick Dorgu på tavlen for Man Utd

FC Midtjylland-spiller tæt på skifte

Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’

Sker dansk kæmpetransfer? ‘Ramt smertegrænsen’

Lyngby BK – FC Midtjylland

Transfer på vej – Brøndby sparer millioner

Superliga-boss: Mulig transfer kan blive vildere

Randers FC – FC København

Sensation i Norge: ‘Han smadrer rekorden!’

FC København-emne tæt på skifte til 40 millioner

Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’

‘Fantastisk år’: Er han Silkeborgs nye angriber?

Afsløring: Retov og co. på rov i belgisk topklub

Werge: ‘Dét er skuffende, FCM’

Dansk kæmpetransfer: Dét glæder jeg mig til



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtet af FCK – kultklub bød 71 millioner kroner

Diant Ramajs FCK-skifte forsinket