En fejl ikke at gøre Lange til FCK-sportschef

Ståle Solbakken fortæller i et stort interview i Tipsbladet om tiden i dansk fodbold, og i den anden periode tilbage i København er der et stort valg, nordmanden gerne ville gøre om.



Denne historie stammer fra et interview 26. januar 2024, der er Tipsbladets sidste udgave på print.

De vandt mesterskaber, kom i Champions League og købte og solgte spillere for store beløb.

Der skete meget i Ståle Solbakkens anden periode som cheftræner for FC København, hvor han også blev manager og var bagstopper for både træner-arbejdet og indsatsen på transfermarkedet.

Det blev til mange arbejdstimer, måske også for mange, erkender Ståle Solbakken i dag.

Og et af de træk, han i dag gerne ville have foretaget, når han ser tilbage, var at få den tekniske direktør og vigtige højre hånd Johan Lange til at tage rollen som sportschef.

– Samtidig var det et ekstremt arbejdspres over mange år, for jeg var træner fra om morgenen til ud på eftermiddagen, når de andre gik hjem, og så var jeg sportsdirektør bagefter. Jeg arbejdede døgnet rundt, mens min familie boede i Norge.

– Der var fire-fem år, hvor jeg ofrede alt for FCK, og selv om vi ikke gjorde alt perfekt, så var det nødvendigt for, at FCK skulle overleve som klub, og det blev afgørende for, at FCK er, hvor man er som klub i dag. Det er jeg ikke bange for at sige højt, for det var ikke nemt med Skjærbæk med videre i bestyrelsen, siger Ståle Solbakken til Tipsbladet.

– Men måske trak jeg den for langt. Jeg brød mig jo egentlig ikke om at arbejde med økonomien og alt det transfermæssige, så måske skulle jeg have ladet Johan komme til et år eller to før, da han var klar.

– Sagt, at nu kører du den del af det, og så fortsætter jeg som træner. For det kan godt være, at jeg brændte lyset i begge ender. Men der kom altid en ny udfordring, et nyt problem, der betød, at jeg ikke kunne stoppe. For jeg ville give det til Johan på det bedst mulige tidspunkt, men det kom bare aldrig, og det er kun min fejl, for Johan var jo klar, som han har vist det med Aston Villa og nu i Tottenham.

– Og i dag har Johan og jeg stadig et meget tæt forhold og snakker sammen hver uge, siger Ståle Solbakken om den tekniske direktør, der rejste til Birmingham sidst i juli 2020, hvorefter cheftræneren/sportsdirektøren blev fyret godt to måneder senere efter et europæisk gruppespil kiksede på grund af et pinefuldt nederlag hjemme til HNK Rijeka.

Du finder interviewet med Ståle Solbakken i den sidste udgave af Tipsbladet på print sammen med Ekstra Bladets trykte avis fredag 26. januar.

Her har vi også interviews Michael Laudrup, Morten Olsen, Frank Arnesen og en læser gennem mange år om Tipsbladets betydning.

Husk også, at den gode journalistik og de gode historier vil være at finde på tipsbladet.dk, der den kommende tid udvider med nye formater og projekter på video, sociale medier og i tekst på tipsbladet.dk.





Rundens hold i Superligaen – 23. runde




LIVE

LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Interessant afsløring

“Cooper fravælger Tahirovic for at hjælpe Wales”



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Kevin Diks skriver historie



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

AGF-fans raser over Superliga-klub

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Bayern er ved at løbe tør for målmænd