Thomas Rasmussen er kommet i overskud i Brøndby – og Lyngby mangler en venstre back. Hvad er så mere naturligt end at forene de to? Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er det også den tanke, de har tænkt i Lyngby. Superliga-mandskabet er på jagt efter en ny venstre back til at erstatte Brian Hamalainen , der er rejst til belgiske Zulte Waregem, og et af de navne der topper klubbens liste, er Brøndbys Thomas Rasmussen.
Den tidligere profil på Brøndbys mandskab har mistet sin startplads til Jan Frederiksen, og flere unge spillere banker på for at sende Rasmussen endnu længere ud i kulden. Han har desuden blot et halvt år tilbage af sin kontrakt i Brøndby, så en transfer til Lyngby ligner på alle måder en oplagt løsning. Hovedpersonen selv vil ikke kommentere på Lyngby-forbindelsen, men han slår fast at et skifte væk fra vestegnen er en mulighed.
– Som spiller vil man altid helst spille, og det gjorde jeg ikke i foråret. Jeg kunne godt være åben for andre ting, for jeg føler stadig, at jeg kan være med. Hvis jeg ikke er førstevalg, når turneringen starter kan jeg godt være åben for et skifte i løbet af sommeren, men i sidste ende har jeg ikke så meget at skulle have sagt, for jeg har kontrakt et halvt år endnu, og indtil videre går jeg ud fra, at Brøndby vil beholde mig, for jeg har intet andet fået at vide, siger Thomas Rasmussen til tipsbladet.dk.
Lyngby har forstærket den resterende defensiv de seneste to dage, men klubben mangler altså fortsat at adressere venstre back. Når cheftræner Niels Frederiksen beskriver, hvilken slags back, der skal hentes ind, indsnævres feltet af muligheder imidlertid. Men Thomas Rasmussen står tilbage.
– Jeg vil tillade mig at sige, at jeg ikke kommenterer på konkrete navne, men vi har brug for en ny venstre back, som kan gå direkte ind og spille Superliga, siger Niels Fredriksen.
– Vi skal have en spiller, der kan noget begge veje. Vi vil gerne forstærke os defensivt, hvor vi haltede lidt sidste år, men vi skal også bruge en back, som kan gå med frem. Det er en del af vores spil, at vores backs kommer med frem, fortsætter cheftræneren.
34-årige Thomas Rasmussen, der tidligere spillede på kanten, har spillet i Brøndby siden sommeren 2005. Men nu kan han altså være på vej videre – til Lyngby.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Pinligt! Danmark brænder på stribe
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
Kæmpe stjerne besøger København
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tottenham præsenterer ny træner
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Rasmus Højlund har ikke set det før
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Sverige skal til VM
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER