Thomas Rasmussen er kommet i overskud i Brøndby – og Lyngby mangler en venstre back. Hvad er så mere naturligt end at forene de to? Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er det også den tanke, de har tænkt i Lyngby. Superliga-mandskabet er på jagt efter en ny venstre back til at erstatte Brian Hamalainen , der er rejst til belgiske Zulte Waregem, og et af de navne der topper klubbens liste, er Brøndbys Thomas Rasmussen.
Den tidligere profil på Brøndbys mandskab har mistet sin startplads til Jan Frederiksen, og flere unge spillere banker på for at sende Rasmussen endnu længere ud i kulden. Han har desuden blot et halvt år tilbage af sin kontrakt i Brøndby, så en transfer til Lyngby ligner på alle måder en oplagt løsning. Hovedpersonen selv vil ikke kommentere på Lyngby-forbindelsen, men han slår fast at et skifte væk fra vestegnen er en mulighed.
– Som spiller vil man altid helst spille, og det gjorde jeg ikke i foråret. Jeg kunne godt være åben for andre ting, for jeg føler stadig, at jeg kan være med. Hvis jeg ikke er førstevalg, når turneringen starter kan jeg godt være åben for et skifte i løbet af sommeren, men i sidste ende har jeg ikke så meget at skulle have sagt, for jeg har kontrakt et halvt år endnu, og indtil videre går jeg ud fra, at Brøndby vil beholde mig, for jeg har intet andet fået at vide, siger Thomas Rasmussen til tipsbladet.dk.
Lyngby har forstærket den resterende defensiv de seneste to dage, men klubben mangler altså fortsat at adressere venstre back. Når cheftræner Niels Frederiksen beskriver, hvilken slags back, der skal hentes ind, indsnævres feltet af muligheder imidlertid. Men Thomas Rasmussen står tilbage.
– Jeg vil tillade mig at sige, at jeg ikke kommenterer på konkrete navne, men vi har brug for en ny venstre back, som kan gå direkte ind og spille Superliga, siger Niels Fredriksen.
– Vi skal have en spiller, der kan noget begge veje. Vi vil gerne forstærke os defensivt, hvor vi haltede lidt sidste år, men vi skal også bruge en back, som kan gå med frem. Det er en del af vores spil, at vores backs kommer med frem, fortsætter cheftræneren.
34-årige Thomas Rasmussen, der tidligere spillede på kanten, har spillet i Brøndby siden sommeren 2005. Men nu kan han altså være på vej videre – til Lyngby.
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
I svime over Oscar Schwartau
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’