Thomas Rasmussen er kommet i overskud i Brøndby – og Lyngby mangler en venstre back. Hvad er så mere naturligt end at forene de to? Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er det også den tanke, de har tænkt i Lyngby. Superliga-mandskabet er på jagt efter en ny venstre back til at erstatte Brian Hamalainen , der er rejst til belgiske Zulte Waregem, og et af de navne der topper klubbens liste, er Brøndbys Thomas Rasmussen.
Den tidligere profil på Brøndbys mandskab har mistet sin startplads til Jan Frederiksen, og flere unge spillere banker på for at sende Rasmussen endnu længere ud i kulden. Han har desuden blot et halvt år tilbage af sin kontrakt i Brøndby, så en transfer til Lyngby ligner på alle måder en oplagt løsning. Hovedpersonen selv vil ikke kommentere på Lyngby-forbindelsen, men han slår fast at et skifte væk fra vestegnen er en mulighed.
– Som spiller vil man altid helst spille, og det gjorde jeg ikke i foråret. Jeg kunne godt være åben for andre ting, for jeg føler stadig, at jeg kan være med. Hvis jeg ikke er førstevalg, når turneringen starter kan jeg godt være åben for et skifte i løbet af sommeren, men i sidste ende har jeg ikke så meget at skulle have sagt, for jeg har kontrakt et halvt år endnu, og indtil videre går jeg ud fra, at Brøndby vil beholde mig, for jeg har intet andet fået at vide, siger Thomas Rasmussen til tipsbladet.dk.
Lyngby har forstærket den resterende defensiv de seneste to dage, men klubben mangler altså fortsat at adressere venstre back. Når cheftræner Niels Frederiksen beskriver, hvilken slags back, der skal hentes ind, indsnævres feltet af muligheder imidlertid. Men Thomas Rasmussen står tilbage.
– Jeg vil tillade mig at sige, at jeg ikke kommenterer på konkrete navne, men vi har brug for en ny venstre back, som kan gå direkte ind og spille Superliga, siger Niels Fredriksen.
– Vi skal have en spiller, der kan noget begge veje. Vi vil gerne forstærke os defensivt, hvor vi haltede lidt sidste år, men vi skal også bruge en back, som kan gå med frem. Det er en del af vores spil, at vores backs kommer med frem, fortsætter cheftræneren.
34-årige Thomas Rasmussen, der tidligere spillede på kanten, har spillet i Brøndby siden sommeren 2005. Men nu kan han altså være på vej videre – til Lyngby.
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
Aldrig set før
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
Målmand håber på Brøndby-transfer
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Julebold? Køb billetter til Premier League
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!
Chok i NFL
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
DAGENS SPILFORSLAG
Få mandagsmål i Glasgow
NYHEDER