Endnu en Brøndby-spiller til Lyngby?

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger lurer Lyngby på at hente Brøndbys Thomas Rasmussen væk fra den københavnske vestegn.



Thomas Rasmussen er kommet i overskud i Brøndby – og Lyngby mangler en venstre back. Hvad er så mere naturligt end at forene de to? Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er det også den tanke, de har tænkt i Lyngby. Superliga-mandskabet er på jagt efter en ny venstre back til at erstatte Brian Hamalainen , der er rejst til belgiske Zulte Waregem, og et af de navne der topper klubbens liste, er Brøndbys Thomas Rasmussen.

Den tidligere profil på Brøndbys mandskab har mistet sin startplads til Jan Frederiksen, og flere unge spillere banker på for at sende Rasmussen endnu længere ud i kulden. Han har desuden blot et halvt år tilbage af sin kontrakt i Brøndby, så en transfer til Lyngby ligner på alle måder en oplagt løsning. Hovedpersonen selv vil ikke kommentere på Lyngby-forbindelsen, men han slår fast at et skifte væk fra vestegnen er en mulighed.

– Som spiller vil man altid helst spille, og det gjorde jeg ikke i foråret. Jeg kunne godt være åben for andre ting, for jeg føler stadig, at jeg kan være med. Hvis jeg ikke er førstevalg, når turneringen starter kan jeg godt være åben for et skifte i løbet af sommeren, men i sidste ende har jeg ikke så meget at skulle have sagt, for jeg har kontrakt et halvt år endnu, og indtil videre går jeg ud fra, at Brøndby vil beholde mig, for jeg har intet andet fået at vide, siger Thomas Rasmussen til tipsbladet.dk.

Lyngby har forstærket den resterende defensiv de seneste to dage, men klubben mangler altså fortsat at adressere venstre back. Når  cheftræner Niels Frederiksen beskriver, hvilken slags back, der skal hentes ind, indsnævres feltet af muligheder imidlertid. Men Thomas Rasmussen står tilbage.

– Jeg vil tillade mig at sige, at jeg ikke kommenterer på konkrete navne, men vi har brug for en ny venstre back, som kan gå direkte ind og spille Superliga, siger Niels Fredriksen.

– Vi skal have en spiller, der kan noget begge veje. Vi vil gerne forstærke os defensivt, hvor vi haltede lidt sidste år, men vi skal også bruge en back, som kan gå med frem. Det er en del af vores spil, at vores backs kommer med frem, fortsætter cheftræneren.

34-årige Thomas Rasmussen, der tidligere spillede på kanten, har spillet i Brøndby siden sommeren 2005. Men nu kan han altså være på vej videre – til Lyngby.





LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Tottenham under stregen

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

‘Jeg er rørt og glad’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

AGF snubler i guldkampen

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Cooper gav hård og ærlig besked

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Hård kritik af FCM-profil

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Barcelona klager til UEFA

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Chelsea – Manchester City

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!