Thomas Rasmussen er kommet i overskud i Brøndby – og Lyngby mangler en venstre back. Hvad er så mere naturligt end at forene de to? Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er det også den tanke, de har tænkt i Lyngby. Superliga-mandskabet er på jagt efter en ny venstre back til at erstatte Brian Hamalainen , der er rejst til belgiske Zulte Waregem, og et af de navne der topper klubbens liste, er Brøndbys Thomas Rasmussen.
Den tidligere profil på Brøndbys mandskab har mistet sin startplads til Jan Frederiksen, og flere unge spillere banker på for at sende Rasmussen endnu længere ud i kulden. Han har desuden blot et halvt år tilbage af sin kontrakt i Brøndby, så en transfer til Lyngby ligner på alle måder en oplagt løsning. Hovedpersonen selv vil ikke kommentere på Lyngby-forbindelsen, men han slår fast at et skifte væk fra vestegnen er en mulighed.
– Som spiller vil man altid helst spille, og det gjorde jeg ikke i foråret. Jeg kunne godt være åben for andre ting, for jeg føler stadig, at jeg kan være med. Hvis jeg ikke er førstevalg, når turneringen starter kan jeg godt være åben for et skifte i løbet af sommeren, men i sidste ende har jeg ikke så meget at skulle have sagt, for jeg har kontrakt et halvt år endnu, og indtil videre går jeg ud fra, at Brøndby vil beholde mig, for jeg har intet andet fået at vide, siger Thomas Rasmussen til tipsbladet.dk.
Lyngby har forstærket den resterende defensiv de seneste to dage, men klubben mangler altså fortsat at adressere venstre back. Når cheftræner Niels Frederiksen beskriver, hvilken slags back, der skal hentes ind, indsnævres feltet af muligheder imidlertid. Men Thomas Rasmussen står tilbage.
– Jeg vil tillade mig at sige, at jeg ikke kommenterer på konkrete navne, men vi har brug for en ny venstre back, som kan gå direkte ind og spille Superliga, siger Niels Fredriksen.
– Vi skal have en spiller, der kan noget begge veje. Vi vil gerne forstærke os defensivt, hvor vi haltede lidt sidste år, men vi skal også bruge en back, som kan gå med frem. Det er en del af vores spil, at vores backs kommer med frem, fortsætter cheftræneren.
34-årige Thomas Rasmussen, der tidligere spillede på kanten, har spillet i Brøndby siden sommeren 2005. Men nu kan han altså være på vej videre – til Lyngby.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
Brøndby henter keeper – her er planen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TransferLIVE: Koster 900 millioner
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Vilde Messi tangerer VM-rekord