Espen Ruud har flere muligheder efter OB-udløb

OB’s norske back Espen Ruud har kontraktudløb om under to måneder, men spillerens agent er fortrøstningsfuld. Han regner ikke med en OB-fremtid for Ruud.



Efter transfervinduets lukning skrev OB kontrakt med den norske højreback Espen Ruud, der dermed kom tilbage til klubben efter en periode som klubløs. Ruud har kontrakt med OB frem til nytår, hvor det er planen, at han vil finde en ny klub, og spillerens agent er fortrøstningsfuld. 

Espen Ruuds agent Stig Lillejord ser således gode muligheder for at finde en ny klub til højrebacken.

– I løbet af sommeren havde Espen flere alternativer og andre muligheder, men han ønskede at vente. Til sidst blev det tungt at holde motivationen oppe ved at træne alene, og han ønskede derfor at lave en kort aftale med OB for at træne og spille regelmæssigt. Nu er Espen i OB frem til den 31. december, og så ser vi, hvad der sker, siger Stig Lillejord til tipsbladet.dk.

Flere klubber viser således interesse for Espen Ruud, der kan forhandle frit, fordi der er under seks måneder tilbage af aftalen med OB.

– Det er op til Espen at træffe en beslutning. Man kan enten sikre sig hurtigt og lave en aftale med en klub eller man kan vente og se tiden an. Det handler om at tænke sig godt om. De klubber, som viste interesse i sommer, er stadig interesserede, men nu fokuserer Espen på OB resten af året, og så træffer vi en beslutning i god tid, siger Stig Lillejord. 

– Vi snakker med forskellige klubber og sonderer mulighederne. Espen har det godt i OB, hvor han træner godt og leverer gode præstationer. Han fokuserer på at gøre sit arbejde der, og OB er godt tilfredse med ham. Jeg har en forventning om, at vi har en afklaring på fremtiden i god tid inden 31. december, tilføjer han. 

Agenten regner ikke med, at det bliver aktuelt for Espen Ruud at træne med OB efter 31. december, ligesom han heller ikke anser en ny forlængelse med fynboerne for sandsynligt. 

OB har dog sikret fremtiden på højre back, idet islændingen Hallgrimur Jonasson kommer til klubben på en fri transfer fra SønderjyskE 1. januar 2015.





TransferLIVE: ‘AC’ underskriver ny aftale




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dame N’Doye scorer nyt job

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-boss med spændende transfermelding

Holland – Sverige

Vil smadre transferrekord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tyskland – Elfenbenskysten

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Vigtigt nyt for ‘AC’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Flere Superliga-kamp rykkes

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Får afvist bud på dansk profil