Tipsbladet på Frederiksberg.
En ny dag, en ny storklub meldes interesseret i FC Københavns svenske guldfugl Roony Bardghji.
Det er et meget godt billede på, hvordan FCK-topscorerens januar har set ud. Tottenham, Chelsea, FC Barcelona og mange andre giganter er blevet nævnt i samme sætning som Roony Bardghji, der forsøger at holde snuden i sporet og fokusere på fodbolden.
Alligevel føler svenskeren sig klar til at tage det næste skridt, og det kan også meget vel være, at det bliver i løbet af transfervinduets sidste dage. Roony Bardghji kan i hvert fald ikke garantere, at han også spiller i FC København efter den 1. februar.
– Det kan jeg ikke svare på. Jeg er glad her, men det der sker, sker. Det er meget svært at sige, og jeg tænker heller ikke på det, siger Roony Bardghji til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse efter FCK's træningskamp mod AGF lørdag eftermiddag.
Faktisk synes 18-årige Roony Bardghji, at det ikke altid er helt nemt at skulle forholde sig til daglige skriverier i pressen, mens han også skal koncentrere sig om sin fodbold. Han erkender dog, at det er smigrende, at stort set alle Europas topklubber følger ham.
– Det er fedt og stort. Det er en drøm, at store klubber vil have en, men samtidig er mit fokus her. Men det er selvfølgelig stort, siger Roony Bardghji.
I FC København har Roony Bardghji for alvor slået igennem i denne sæson, selvom han allerede i efteråret 2021 bragede ind på Superliga-scenen. Svenskeren skal dog gøre sig flere overvejelser omkring en kommende arbejdsgiver.
I klubber som Chelsea, Tottenham og FC Barcelona vil der være lang vej til startopstillingen, mens han formentlig også vil kunne tage et andet og lidt lavere skridt, hvor vejen til spilletid vil være kortere.
Roony Bardghji tager disse overvejelser ganske roligt.
– Det tager jeg, når det kommer. Lige nu tænker jeg ikke så meget på det. Jeg må vente på, at der kommer et bud fra en klub, og så må man se, hvilken klub der vil have en, og så må man tænke på de ting der. Det er svært at svare på nu, da jeg ikke tænker så meget på det.
Offensivspilleren, der har scoret ti mål i denne sæson, har kontraktudløb med FC København om to år. Det peger dog ikke umiddelbart i retning af, at Roony Bardghji bliver meget længere end den nuværende kontraktperiode.
– Ikke så meget, nej [snakker vi om forlængelse, red.]. Jeg har ikke så mange kommentarer til det. Indtil videre har der ikke været så meget [snak om det, red.]. Der har været nogle snakke, men det har været om nogle andre ting. Vi er glade, og der er ikke noget problem med de ting.
Roony Bardghji skiftede iøvrigt agent i december, hvor han kom i folden hos kæmpefirmaet CAA Base, der blandt andet har Harry Kane og Kingsley Coman blandt sine klienter. De har til huse i England, hvor man sagtens kan forestille sig blive Roony Bardghjis næste destination.
Det bliver dog ikke en billig omgang, da en pris på omkring 186 millioner kroner har været nævnt i den britiske presse. Hvis først de største Premier League-klubber begynder at byde hinanden op til dans, så kan FCK formentlig også sigte højere.

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

‘Sensationel sommer’ – ny kæmpetransfer nærmer sig

Martin Jørgensen scorer nyt job

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

AGF-millioner på vej?

FC København køber Youssoufa Moukoko

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

‘Mads Hermansen kan være på vej til West Ham’

Flick ændrer Roony Bardghji-plan

Mikael Anderson smadrer transferrekord

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Glæder sig: Ingen har glemt den dommedagstackling

Av, av, av, Brøndby: ‘Massive udfordringer’

På vej til FCK? Han er en af ligaens lønkonger

“Chokeret” over Nørgaards vilde skifte

Afsløring: Engelsk storklub vil have dansker

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Klopp afslører: Sagde nej til kæmpe job

Opfordrer Højlund: Skift til United-rival

Åbne for at sælge

Superliga-bombe: ‘Intet er underskrevet’

Rekordtransfer – Superliga-klub tæt på kæmpetalent

Bundesliga-angriber flytter til Århus

Afslører vanvittig kontrakt

Afsløring: Byder på FC Nordsjælland-profil

Ekspert tror på Brøndby-comeback

Moukoko er forfulgt af skandaler

– Det ville da være meget, meget underligt

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Forstår slet ikke Kvistgaarden-pris

Drømmemelding – superstjerne vil til Manchester

Bekræfter: Profil skal sælges nu

Årets vildeste transfer? I dialog om Messi

Afsløring: Tæt på salg af profil

‘Bekymring’ i Liverpool – stjerne vil væk

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Dansker scorer ny kontrakt i Italien

Rystet dansk landstræner truet til tavshed

Dansker fåmælt om Barcelona-rygter

Guldregn i FCM? Tidligere profil koster 224 mio kr

Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark

Young Lions i finalefest mod Tyskland

Serie A-spiller risikerer fire års karantæne

Massiv interesse: Der skal ske noget helt særligt

Kritikken hagler ned over DBU: Vi tager ansvar

Officielt: Han afløser Thomas Frank

Dansker til prøvetræning: Der kommer snart nyt

Jubler over tiden i Danmark

Nyt kapitel: ‘Jeg trænger til at føle mig værdsat’

Hård kritik af nye børneregler: De bliver en vare

Brøndby nedjusterer regnskab – gigantisk underskud

Transfer: AGF sælger profil