I januar endte Newcastles køb af Burnleys Chris Wood med at sende Jonas Wind fra FC København til Wolfsburg, og i denne måned kunne FC Midtjylland også have indkasseret millioner fra udlandet, hvis man var gået videre med en transfermulighed.
Efter lang tids tovtrækkeri endte den lovende serbiske forward Dusan Vlahovic med at skifte fra Fiorentina til Juventus, og på transerdeadlinedag købte Fiorentina så den brasilianske forward Arthur Cabral af Basel.
Den schweiziske liga har transfervinduet åbent indtil tirsdag klokken 18, en længere periode end de fleste andre europæiske ligaers vintervindue, men Basels jagt på en afløser har ikke været nem, da klubber ikke er meget for at slippe deres folk, når de ikke kan købe afløsere.
Schweiziske medier har meddelt, at Basel har haft en anden brasilianer, den unge forward Kaio Jorge fra Juventus, i kikkerten som en mulig afløser, men ifølge Tipsbladets oplysninger har Basel også haft en Superliga-spiller på listen over mulige afløsere.
Således har Basel haft kontakt til FC Midtjylland for at forhøre sig til denne sæsons ligatopscorer Júnior Brumado, den 22-årige forward, der har spillet til venstre i FCM’s formation og haft sin hidtil bedste sæson i Superligaen.
Basel har en fornuftig pose penge til rådighed efter salget af Cabral, der indbragte over 100 millioner kroner, men lysten til at sælge i FC Midtjylland er ikke-eksisterende her to uger efter lukningen af transfervinduet.
Junior Brumado er FC Midtjyllands topscorer i Superligaen i denne sæson, hvor han har leveret syv kasser, og på Heden har man store forventninger til angriberen. Det afspejles blandt andet, at midtjyderne i december forlængede angriberens aftale frem til udgangen af 2026.
Dengang lød det blandt andet fra Svend Graversen, sportschef i FCM, at man regner med et stort forår fra den stærke angriber.
– Junior skal brænde ligaen af i foråret og gøre alt for at blive topscorer. Det er vores første mål, men kigger man i et længere perspektiv, er vi sikre på, at han kan udvikle sig yderligere. Vi skal i fællesskab sørge for, at han får forløst sit fulde potentiale, lød det.
Samtidig har der været en hel del skriverier i de brasilianske medier om, at Internacional vil hente angriberen Marrony fra FCM. Usikkerheden omkring hans fremtid i klubben har formentlig heller ikke gjort FCM mere tilbøjelige til at sælge Junior Brumado.
Foruden Marrony og Brumado råder Bo Henriksen og co. over Vagner Love og Victor Lind til pladsen som spidsangriber.

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Morten Bruun om FCK-lejesvend: ‘Det går jo ikke’

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

Møde i denne uge – færdig i FC Barcelona?

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Klar besked fra Frank efter nedtur

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Dansk keeper vækker opsigt: Vælter sig i gule kort

Vanvittig Pogacar-klausul

Nedtur for Højlund

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Ellevild Peter Schmeichel: ‘Jeg kunne kysse ham!’

Forfærdeligt uheld i dansk 2. divisionskamp

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

242 millioner sidder på bænken

Er han på vej til Lyngby?

Drama i Brøndby – sådan gik det

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Svensk sensation skal sætte kronen på værket i dag

Di Marzio med klar melding

Medie roser brandvarm dansker

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

OB-comeback – Zorniger må være ellevild med ham!

Utrolig dansk succes i Belgien

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

Gravesen: ‘Det skal da ikke gå ud over Lerager!’

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

– De 3 Man Utd-stjerner har ikke, hvad der kræves

Uenig med Superligaprofil: ‘Frygteligt scenarie’

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Tullberg i tårer over tv-billeder

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Anosike Ementa hylder: ‘Den bedste, jeg har set’

Optur for Onugkha – men dansker stjal rampelyset

– Det er rigtig vildt det her!

Graham Potter er ny svensk landstræner

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Ruben Amorim: Den største i min tid her

Apacher kan vinde Istanbul-derby

Duelund revser sort aften: ‘Pisseligegyldigt’

FC Midtjylland ydmyger Vejle

Ekspert med dyster Rune-melding

Vildt drama – Brøndby og AGF deler

Den vil Cooper ærgre sig over længe!
