Fælder bekymrende dom efter chok

Det var et chok, at Matt O'Riley blev kaldt tilbage, lyder det. Nu står han over for en kamp.



På transfervinduets sidste dag var der en del danskere, der skiftede klub – ikke mindst landsholdsspilleren Matt O’Riley. 

Den danske midtbanekreatør fik sin lejeaftale med Marseille ophævet for at vende tilbage til Brighton & Hove Albion et halvt år før tid. Og det var en noget overraskende beslutning, eftersom hans tid i Premier League-klubben hidtil har været med blandet succes. 

Således kaldte mediet SussexWorld eksempelvis kovendingen om Matt O’Riley for et “chok”. 

Over for Tipsbladet uddyber SussexWorlds ledende sportsjournalist Derren Howard, hvorfor den 25-årige danskers comeback er opsigtsvækkende. 

– Det er en overraskelse. Han klarede sig fint i Marseille, og der var faktisk indledende snakke om, at de ville gøre skiftet permanent. Det kølnede dog af, og han er nu tilbage i en klub, der ikke syntes at ville have ham i starten af ​​sæsonen. Det hele er lidt mærkeligt, fortæller Derren Howard. 

Hvorfor er han så blevet kaldt tilbage? 

– Jeg tror, at hovedårsagen er, at kantspilleren Brajan Gruda blev udlejet til Leipzig til sidst i transfervinduet, og derfor har Brighton brug for dækning i offensiven.

Bekymrende melding

I Marseille var Matt O’Riley ikke fast mand på holdkortet, men der var trods alt en masse spilletid til danskeren, der allerede i sit første halve år i Frankrig noterede sig for 25 optrædener, et mål og seks assister.

Nu er han tilbage i Brighton & Hove Albion, hvor han i sidste sæson havde svært ved at bide sig fast under den nuværende cheftræner Fabian Hürzeler. Og Derren Howard tror heller ikke, at Matt O’Riley går direkte ind i startelleveren i Premier League. 

– Han står over for en kamp for at komme tilbage i startopstillingen. Rollen som offensiv midtbanespiller ser ud til at være O’Rileys bedste position, men cheftræner Hürzeler har også mulighed for at vælge Pascal Gross, Diego Gomez og Georginio Rutter til den plads. Jeg forventer, at han vil være i kamptruppen, men nok ikke altid en starter, siger SussexWorld-journalisten. 

Cheftræner Fabian Hürzeler om Matt O’Riley ifølge SussexWorld efter tilbagekaldelsen:

– Han kan give os erfaring, han er en erfaren spiller. Han kan give os en trussel i modstanderens felt, fordi han er en fantastisk spiller til at angribe dem. Han har også en meget god venstrefod. Jeg tror, ​​det er en stor fordel.

– Han er meget god til at spille i de små rum, og han har en god forståelse af spillet, og derfor er vi glade for, at han er tilbage, fordi han ikke kun er en god spiller, men han har også en god karakter. Han passer til vores værdier og til vores principper. Han er et godt supplement til vores kultur, og derfor er vi glade for, at han er tilbage. 

Hvordan betragtes han i Brighton og af fansene? 

– Han betragtes som en god spiller, men der er også en vis følelse af frustration over, at de ikke har været i stand til at få det bedste ud af ham endnu. Han fik jo en slem skade i sin debut og kæmpede derefter med at etablere sig i sidste sæson. Han så godt ud i opstarten og startede de første to Premier League-kampe, men blev derefter lånt til Marseille. Men måske er det nu, han har chancen. 

Brighton & Hove Albion købte Matt O’Riley for godt 220 millioner kroner i sommeren 2024, og han har kontrakt i Premier League-klubben til sommeren 2029. Han kan gøre comeback søndag mod Crystal Palace. 






Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Philip Billing tabte kæben

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danmark – Nordmakedonien

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

– Det er Neestrups tre største fejl

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Riemer melder stjerne klar

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Nu flytter anfører til Danmark

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Helt på røven over Victor Froholdt

Av, FCK! Her er de værst af alle

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Kæmpe nyhed i udlandet

Klar besked til danske debutanter

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Han ville være guf for større Superliga-klubber

FCK-talenter ydmyger Brøndby

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg