30-årige Simon Zwinge er på jagt efter noget nyt.
Han skal nemlig ikke være en del af FC København længere, hvor Zwinge senest har arbejdet som analytiker for førsteholdet.
Det fortæller han til Tipsbladet.
– I den her branche er man ansat i tidsbestemte perioder, og det har også været tilfældigt for mig og min rolle. Min kontrakt udløb 30. juni, siger Simon Zwinge til Tipsbladet.
Hvordan har du det med, at det er slut?
– Jeg har været glad for at få muligheden i FCK. Jeg har fået mange store oplevelser med førsteholdet i FCK i løbet af halvandet år, så det har jeg været rigtig glad for.
– Det har også været skønt som fodboldnørd, at jeg kunne få afprøvet at være i min drømmebranche. Det har jeg været meget taknemmelig for.
Zwinge fortæller, at han har haft nok at se til i FCK.
– Jeg har arbejdet som analytiker, og min hovedopgave har været som modstanderanalytiker, hvor jeg har suppleret en af de andre analytikers arbejde. Det vil altså sige, at jeg har været med til at forberede holdet frem til hver kamp på den pågældende modstander som helhed og på modstanderholdets spillere.
– Jeg har primært arbejdet sammen med Nicklas Pedersen, der er Lead First Team Analyst), og det er et samarbejde, jeg har værdsat højt.

Været fantastisk
Den nu tidligere FCK-analytiker har haft mange gode oplevelser i Superliga-klubben.
– Det var stort at være en del at et hold, der vandt The Double samt Champions League-kampagnen.
– Det har været interessant at gå i dybden med de taktiske og spillemæssige begreber. Det har været fantastisk, og resultaterne har også givet en god følelse.
Nu skal Zwinge finde en ny arbejdsgiver, og han håber, at en ny stilling i fodboldverdenen vil byde sig til.
– Jeg synes, at det har været spændende at arbejde i FCK, og jeg vil gerne arbejde mere med det samme. Det, håber jeg, kan ske. Det har været spændende at være en del af et analytikerteam, og jeg har tidligere været ungdomsscout. Det kunne jeg også se mig selv i.
– Jeg har under EM-slutrunden været med på et par udsendelser på Mediano som ekspert. Dette har også været sjovt at prøve, og jeg kunne også godt se lignende opgaver som en mulighed fremadrettet, siger Simon Zwinge til Tipsbladet.
Han nåede at være ansat i 1,5 år på FC Københavns førstehold, men havde inden 3,5 år som Scout for Talentafdelingen. Udover jobbet i FC København kan også Zwinge også glæde sig over, at han tidligere har vundet ‘Fodboldquizzen’ på Discovery.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER