Falk fastslår: Det her ER et nyt FC København

Rasmus Falk har været med på en lang rejse i FC København.



Rasmus Falk kom til FC København i 2016, så han er den spiller i “løvernes” trup, der har været i klubben i længst tid. Og der er sket meget i hovedstaden de seneste seks år. Løvernes Konge Ståle Solbakken blev smidt af tronen i 2020, og nu er det Jess Thorup, der styrer løjerne i FC København. 

Der er imidlertid også sket meget på spillersiden, mens Rasmus Falk har brugt sine weekender på at løbe solen sort på den centrale midtbane. Da han kom til klubben, var spillere som William Kvist, Thomas Delaney og Mathias “Zanka” Jørgensen blandt de største stjerner, og det var et etableret hold, der var i slutningen af en cyklus.

Skruer vi tiden frem til maj 2022, oplever Rasmus Falk et FCK-mandskab, der er i begyndelsen af en ny cyklus med mange unge talenter på vej frem.

– Jeg tror, at Jess Thorup har tænkt nogle tanker om, hvordan han kunne få også til at vinde hurtigt. Han har nok skulle gøre nogle ting anderledes. Vi gør tingene på en anden måde nu i forhold til, da han lige var kommet til. Vi har skiftet meget ud. Jeg har været heldig at være med på begge rejser, og det ER et nyt FC København. Men det er et FC København med de samme målsætninger, siger Rasmus Falk til Tipsbladet og fortsætter:

– Vi træner og spiller på en anden måde, og vi gør en masse ting anderledes end tidligere, men jeg har heller aldrig oplevet, at der er to chefer, der går helt samme retning. Der har været noget strategisk i, at vi ville forynge truppen, men det har ikke ændret på, at vi skal vinde mesterskaber og være lige så dominerende i Europa som tidligere.

– Det bliver svært, for vi har godt nok været gode, men det er vores målsætning, og det er ambitionen blandt spillerne. Vi skal have mesterskabet til København, koste hvad det vil, fastslår fynboen.

Du kan læse et stort interview med Rasmus Falk i Tipsbladet, som er på gaden fredag. I avisen får du også en masse optakt til derbyet mellem Brøndby IF og FC København, karakterer af FCM og FCK’s kæder, en nekrolog om superagenten Mino Raiola og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_06-05-2022_Lands_1udg-page-001





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Stor hyldest af Mike Tullberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Højlund får kæmpe frikøbsklausul